Місто-супутник Южноукраїнськ

Герб Южноукраинска

Южноукраїнськ - місто-супутник Южно-Української АЕС ‑ невелике монопрофільне місто обласного підпорядкування. Перші новобудови робітничого селища будівельників і енергетиків були включені до складу Костянтинівської селищної ради Арбузинського району та отримали назву Костянтинівка-2. У квітні 1987 року Президія Верховної Ради Української РСР присвоїла робітничому селищу енергетиків статус міста обласного підпорядкування. Після цього в місті було сформовано органи управління.

Южноукраїнськ розташований у північній частині Миколаївської області на лівому березі річки Південний Буг в 125 км від обласного центру та на відстані 7 км від залізничної станції Південноукраїнська. Площа міста - 2437,9 га або 24,4 км2. Частина міської території входить до складу природного заповідника ‑ ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя».

Неподалік знаходяться великі промислові міста: Миколаїв, Одеса, Кіровоград, Кривий Ріг. Крізь місто проходить автомобільна дорога обласного значення Миколаїв-Ульянівка. Місто має розвинену мережу автомобільних доріг з твердим покриттям. Тут є автостанція, яка зв'язує його з Києвом, Житомиром, Гомелем, Дніпропетровськом, Запоріжжям, Кривим Рогом, Вінницею та іншими містами.

Южноукраїнськ ‑ багатонаціональний. За даними Всеукраїнського перепису населення, який пройшов 5 грудня 2001 року, на його території проживають більше 40 національностей і народностей. У національному складі переважна більшість українців, чисельність яких складала 29,1 тис. осіб або 73,9% від загальної чисельності постійного населення. Друге місце за чисельністю посідають росіяни, яких 8,6 тисяч. Також у місті проживають болгари, вірмени, татари, німці, поляки, корейці, азербайджанці, гагаузи, грузини, греки, естонці, євреї, казахи, калмики, киргизи, латиші, литовці, марійці, турки, угорці, узбеки, чуваші, чехи, дунгани, удини та представники інших національностей.

Кількість населення в Южноукраїнську на 1.08.2011 року склала 40,4 тис. мешканців.

Южноукраїнськ відноситься до малих міст. Спеціалізацію праці економічно активного населення в ньому визначають дві профілюючі галузі, а саме промисловість та будівництво, що формують прибуткову частину міського бюджету, забезпечують функціонування соціальної інфраструктури та інших об'єктів життєзабезпечення міста.

Одним з важливих економічних показників якості життя є зайнятість населення.

Чисельність населення міста, зайнятого в усіх сферах економічної діяльності, складає 17,3 тис. осіб, з яких: 12,7 тис. - робітники та службовці, зайняті на підприємствах, в установах, організаціях і громадських об'єднаннях, 1,5 тис. осіб зайнято в малих і приватних підприємствах, 2,2 тисячі - суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, 0,9 тис. - працюють за трудовими договорами.

Основою територіально-господарського комплексу Южноукраїнська є енергетична промисловість і будівельна галузь.

У місті діють 5 промислових підприємств, основним видом діяльності яких є виробництво та перерозподіл електроенергії, виконання робіт промислового характеру. Основним серед них є Відокремлений підрозділ «Южно-Українська АЕС» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», який займається виробництвом електроенергії. Атомна станція посідає провідне місце в соціально-економічному розвитку міста. Питома вага ВП ЮУАЕС у загальному обсязі міського промислового виробництва складає близько 98%.

У Южноукраїнську широко розвинена будівельна галузь, основна діяльність якої в минулому була спрямована на зведення стратегічного об'єкту державного значення - атомної електростанції. Нині підприємства цієї галузі виконують будівельно-монтажні роботи як на енергетичному комплексі АЕС, так і на інших об'єктах міста.

Основними джерелами капітальних вкладень у розвиток господарського комплексу Южноукраїнська є кошти підприємств і організацій міста, кошти державного та міського бюджетів, кредити банків, позики та інші джерела фінансування.

Для обслуговування фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій, а також населення Южноукраїнська працює розвинена мережа банківських установ.

Розвиток малого та середнього підприємництва є необхідною умовою переходу до економіки, сприятливої до вирішення проблем зайнятості і росту рівня життя населення.

Враховуючи монофункціональність Южноукраїнська, найбільш характерними та перспективними видами підприємницької діяльності є торгове обслуговування населення, надання послуг громадського харчування, надання побутових і медичних послуг, виготовлення різноманітних будівельних матеріалів і конструкцій, виконання будівельно-монтажних робіт.

На території міста діють також автотранспортні підприємства.

У місті велика увага приділяється розвитку сучасних мереж телекомунікацій. На його території діють підприємства, які надають послуги зв'язку: Центр поштового зв'язку №5 Миколаївської Дирекції Українського Державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», Цех телекомунікаційних послуг №4 Миколаївської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» і Дочірнє підприємство телевізійних мереж «Квант» Приватного акціонерного товариства «Атомсервіс». У місті сформовано місцеву кабельну мережу, яка транслює 62 канали та охоплює понад 10 тисяч абонентів.

У Южноукраїнську функціонують дві редакції газет - трудового колективу ВП ЮУАЕС "Енергетик" і Южноукраїнської міської ради "Контакт".

Турбота про здоров'я жителів міста завжди в центрі уваги керівництва ВП ЮУАЕС і місцевої влади. Тут працює державна установа «Спеціалізована медико-санітарна частина №2», до складу якої входять дві поліклініки - дитяча та доросла, стаціонар на 230 ліжок, окрім яких є 6 ліжок для інтенсивної терапії та 45 ліжок денного стаціонару. ДУ СМСЧ-2 має також жіночу консультацію, стоматологічне відділення, відділення швидкої невідкладної медичної допомоги. Також у місті працює санітарно-епідеміологічна станція, аптеки та аптечні кіоски. У Южноукраїнську для вирішення проблем медичного обслуговування населення використовуються принципи страхової медицини ‑ працюють філії 4 страхових компаній: «Енергополіс», HDI «Страхування», ТАС і ПрАТ «СК «Альфа Страхування».

Завданням сфери побутового обслуговування в Южноукраїнську є надання населенню широкого спектру високоякісних побутових послуг, підвищення культури обслуговування, нарощування обсягів виробництва. Розвиток мережі сфери побуту здійснюється за рахунок суб'єктів підприємницької діяльності.

У той же час в Южноукраїнську широко розвиваються послуги перукарень. Так, на 40,4 тис. жителів працює 41 перукарня, серед яких 4 салони краси, де працюють висококваліфіковані фахівці, майстри перукарської справи. Є фітнес-центр, що організував свою роботу в сучасному стилі, туристичні агентства, художня майстерня з оформлення виробів мистецтва. Місто забезпечене послугами з ремонту взуття, побутової техніки, ремонту та пошиття трикотажних і шкіряних виробів, а також іншими різноманітними послугами.