Юрій Фомін: У нас є куди рости і розвиватися

Источник публикации: 
Регіональні ЗМІ
Дата публикации: 
04.2019

Енергетичний оптимізм южно-українських атомників

Семитисячний колектив Южно-Українського енергокомплексу має надію, що Указ Президента України Петра Порошенка «Про заходи з підтримки розвитку ядерної енергетики та підвищення рівня безпеки у сфері використання ядерної енергії» стане відліковою точкою для нового етапу в реалізації перспективних планів цього унікального підприємства.

Об’єднуючи в своєму складі атомну, гідро- та гідроакумулюючу електричні станції, енергетичний комплекс на Південному Бузі далеко не повністю використав свій потенціал. «У нас є куди рости і розвиватися. Втілення наших перспективних планів та  затверджених проектів дозволить Україні отримати додаткові кіловати, вітчизняній енергетичній системі посилити безпеку та надійність роботи, а регіону – мати додаткові кошти для розвитку», - зазначає заступник генерального директора ВП ЮУАЕС з капітального будівництва Юрій Фомін. – Сподіваємося, що Указ Президента, який  охоплює практично всі найважливіші аспекти розвитку галузі, допоможе нам у цьому».

Указом Президента Кабінету Міністрів України доручено «вжити заходів для розвитку акумулюючих потужностей, насамперед із застосуванням сучасних технологій, з метою ефективного регулювання добового споживання електроенергії в об’єднаній енергетичній системі України».

Одна зі складових Южно-Українського енергокомплексу - Ташлицька гідроакумулююча електростанція - налічує саме такі потужності. Виконуючи функцію покриття пікових навантажень і заповнення нічних провалів у об'єднаній енергосистемі України, а також створюючи аварійний резерв швидкодіючих маневрових потужностей, два діючі гідроагрегати станції вже сьогодні є важливим елементом енергетичної системи півдня України.

Загалом же свого часу перероблений і доповнений з метою мінімізації впливу на довкілля проект передбачає спорудження 6 маневрених оборотних гідроагрегатів. 12 березня 2019 року він був перезатверджений.  Цьому передувала велика підготовча робота. У 2017-2018 рр. черговий раз було проведено його комплексну державну експертизу, проект було узгоджено з профільними міністерствами - фінансів, економіки, регіонального розвитку, юстиції, охорони навколишнього природного середовища і профільним міністерством енергетики та вугільної промисловості.

Доручення Президента вказує на необхідність активного продовження роботи з реалізації «Проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС». Нині процес спорудження та введення в експлуатацію її третього гідроагрегату вийшов на фінішну пряму. Будівельники та гідроенергетики переконані, що наступного року  цілком реально ввести його в роботу. Працюватиме агрегат №3 гідроакумулюючої станції на нині існуючій позначці Олександрівського водосховища (нижньої водойми ТГАЕС) 16 метрів.            

Указ Президента України передбачає державну підтримку і в будівництві нових атомних енергоблоків. Уряду доручено «сприяти впровадженню на атомних електростанціях сучасних технологій з високим ступенем надійності і безпеки».

Цей пункт є ключовим для майбутнього всієї ядерно-енергетичної галузі України – він дає відповідь на запитання щодо того, чи будуть заміщуватись енергоблоки АЕС, термін експлуатації яких буде вичерпано. Окремий пункт президентського Указу стосовно підтримки цього напрямку є вкрай важливою оцінкою такої роботи та дає зелене світло планам з будівництва малих модульних реакторів на Рівненській АЕС. У сьогоднішніх умовах, з огляду на низьку вартість та перспективи повної локалізації виробництва в Україні, це унікальний шанс врятувати та дати друге дихання всьому атомно-промисловому комплексу.

У свою чергу южно-українські атомники також готуються до спорудження заміщуючих потужностей. Минулого року затверджено Дорожню карту «Будівництво нового (заміщуючого) енергоблока ЮУАЕС», створено робочу групу для її втілення. Передпроектний  період передбачає навчання персоналу, визначення проектувальника та виконавців робіт, науково-дослідні та вишукувальні роботи, детальні розрахунки та аналізи, виконання оцінки впливу на довкілля тощо. 

Енергетики наголошують: будівництво нового ядерного блока – це, перш за все, тисячі робочих місць, а також розвиток місцевої інфраструктури та економіки регіону, де розташована АЕС.  

Президент України доручив Кабінету Міністрів у двомісячний термін внести зміни до Бюджетного кодексу щодо віднесення коштів збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зон спостереження атомних електростанцій, до джерел формування спеціального фонду Держбюджету України.

Такий крок має забезпечити гарантоване спрямування зазначених коштів у вигляді субвенції відповідним місцевим бюджетам. Указ також передбачає внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік». Зокрема, щодо збільшення розміру субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зон спостереження АЕС.

Цей підпункт є відповіддю Президента на запит громад зон спостереження АЕС щодо необхідності приділяти більше уваги питанням соціально-економічного розвитку територій їхнього проживання. Гарантоване спрямування місцевим бюджетам відповідних субвенцій у повному обсязі, а також збільшення їхнього обсягу – це нові дороги, лікарні, дитячі садки. А головне, в умовах децентралізації, голосуючи за той чи інший проект, кожен місцевий мешканець зможе безпосередньо впливати на розподіл усіх отриманих коштів.

З іншого боку, ставлення громади зон спостереження АЕС до об’єктів ядерної енергетики є одним з визначальних факторів для стабільної поточної діяльності, реалізації перспективних проектів та загалом розвитку ядерно-енергетичної галузі. Відтак, атомники підтримали необхідність надання місцевим громадам можливості якомога повніше реалізувати їхнє право на соціально-економічну компенсацію ризику, обумовленого близькістю об’єктів атомної енергетики, а Президент України почув їх аргументи.

Таким чином Указ Президента значно підсилює роль АЕС як джерела соціально-економічного розвитку регіонів розташування. Южно-українські атомники мають надію, що виконання доручень очільника держави дозволить уже протягом наступних місяців зробити для вирішення проблем регіонів  більше, ніж за всі попередні роки.

 

Управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУАЕС

 

На фото: 1 – Южно-Українська АЕС

                 2 – Ташлицька ГАЕС