В об’єктиві - Южно-Українська АЕС

Источник публикации: 
Регіональні ЗМІ
Дата публикации: 
04.2019

Фахівці Южно-Української АЕС поділилися досвідом проведення реконструкції парогенераторів з болгарськими колегами

На Южно-Українській атомній електростанції фахівці АЕС Козлодуй (Болгарія) знайомилися з практичним досвідом проведеної реконструкції запобіжних клапанів (ЗК) парогенераторів. До складу делегації входили представники реакторного та турбінного цехів болгарської АЕС, а також її компанії-партнера «ENEK KONSULТ».

Заміна запобіжних клапанів парогенераторів на трьох енергоблоках Южно-Української АЕС була передбачена «Комплексною програмою модернізації та підвищення безпеки енергоблоків АЕС». У 2011-2012 роках імпульсні клапани виробництва Чеховського заводу енергетичного машинобудування (Росія) на всіх трьох енергоблоках були замінені на ЗК німецької фірми «Bopp&Reuther».

«До основних переваг нових клапанів можна зарахувати те, що їх атестовано для роботи на парі, воді та пароводяній суміші. Це клапани прямої дії, які спрацьовують без стороннього впливу. На сьогодні такі запобіжні клапани встановлено лише на блоках нашої атомної станції, тому до їхньої роботи підвищена увага колег з інших АЕС», - зазначає начальник лабораторії служби налагодження та випробування обладнання ВП ЮУАЕС Ігор Облочинський.

Під час одноденного візиту на Южно-Українську атомну станцію фахівці АЕС Козлодуй познайомилися з досвідом заміни ЗК парогенераторів з електропневматичною системою керування в режимі «підживлення-продувка», а також оглянули згадане устаткування, встановлене на третьому енергоблоці. Гостей цікавили питання щодо виконаної реконструкції, переваг нових клапанів, їхньої конструкції та вимог, що до них висуваються.

«Обладнання фірми «Bopp&Reuther», встановлене на Южно-Українській атомній станції, зацікавило фахівців АЕС Козлодуй тим, що його застосування результативно відбивається на безпеці станції та демонструє збільшення показників з усіх напрямків, - каже про цілі візиту директор болгарської компанії «ENEK KONSULТ» Арменуі Мадоян, яка входила до складу делегації. - Наші колеги хочуть у реальності ознайомитися з роботою цих клапанів. Їх цікавить не модернізація устаткування, а саме його повна заміна, оскільки вона передбачає деякі конструктивні та технічні зміни, що є головним аспектом подальшого вивчення можливості застосування аналогічного обладнання на станції Козлодуй».

 

Потужність другого енергоблока Южно-Української АЕС підвищено до 101,5%

Енергоблок №2 Южно-Української АЕС 6 березня виведено на рівень теплової потужності 3045 МВт, що відповідає 101,5% проектної потужності. 45 надпроектних теплових мегават потужності дозволяють отримати близько 15 додаткових електричних мегават з енергоблока.

Підвищення потужності другого енергоблока ЮУАЕС відбулось у рамках реалізації Програми підвищення потужності діючих енергоблоків АЕС у компанії «Енергоатом».

Як зазначив головний інженер атомної станції Микола Феофентов, специфікою цієї модифікації для енергоблока №2 в порівнянні з «пілотним» енергоблоком №1 ЮУАЕС, де вже успішно завершено дослідну експлуатацію на потужності 3045 МВт, є «змішана» активна зона, до складу якої входить ядерне паливо компаній Westinghouse і ТВЕЛ.

«Завдяки зусиллям фахівців відділу ядерної безпеки та служби аналізу безпеки Южно-Української АЕС, а також науковій підтримці з боку центру проектування активних зон Харківського фізико-технічного інституту, було розроблено необхідні обґрунтовуючі матеріали. Після проходження державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки в Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки ці матеріали погоджено Держінспекцією ядерного регулювання України. І 6 березня оперативний персонал приступив до виконання графіка освоєння потужності 3045 МВт на енергоблоці №2. Це важливий, потрібний і дуже своєчасний крок», - підкреслив Микола Феофентов.

Нагадаємо, що енергоблок №1 Южно-Української АЕС було виведено на рівень теплової потужності 3045 МВт 1 листопада 2016 року. Підвищення потужності енергоблоків ВВЕР-1000 є загальносвітовою практикою. Цим шляхом пішли практично всі країни, де експлуатуються атомні блоки цієї конструкції. Зокрема, у Болгарії та Чехії реакторні установки ВВЕР-1000 використовуються на 104% потужності. В Україні підготовка до підвищення потужності атомних блоків розпочалася в 2007-2008 рр. Фахівці ЮУАЕС брали безпосередню участь у розробці обґрунтовуючих документів щодо визначення методів і способів виконання цього завдання. Перший южно-український «мільйонник» став пілотним у реалізації затвердженої НАЕК «Енергоатом» відповідної галузевої програми.

Виконано пусконалагоджувальні роботи та попередні випробування установки паспортизації РАВ

 

На Южно-Українській АЕС  до передачі в дослідну експлуатацію готується нова установка вимірювання активності (паспортизації) упаковок радіоактивних відходів (РАВ). Монтаж, пусконалагоджувальні роботи і попередні випробування виконано під керівництвом фахівців компаній NUVIA a.s. і Канберра Паккард.

«Установку паспортизації упаковок РАВ призначено для вимірювання маси, питомої та сумарної активності, а також визначення радіонуклідного складу РАВ. З її допомогою здійснюватиметься передача облікових параметрів до єдиної бази даних управління та характеризації РАВ, а також формуватиметься і видаватиметься паспорт на кожен контейнер з радіоактивними відходами», - повідомляє начальник цеху переробки радіоактивних відходів ВП ЮУАЕС Андрій Красніков.

Торги за системою PROZORRO на поставку установки вимірювання активності (паспортизації) упаковок РАВ для Южно-Української АЕС відбулися в кінці 2017 року. В результаті аукціону переможцем визнано чеську фірму Nuvia a.s., що входить до складу європейського консорціуму Soletanche Freyssinet. Упродовж 2018 року установка виготовлялася відповідно до технічних вимог і умов постачання. На початку поточного року її було доставлено до сховища твердих РАВ № 3, де було змонтовано під керівництвом персоналу NUVIA a.s. і Канберра Паккард.

Наступним етапом по завершенні дослідної експлуатації стануть приймальні випробування. Після їх успішного закінчення установку паспортизації  РАВ буде прийнято в промислову експлуатацію.

Установка входить до складу проекту комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів (КП ТРВ).  Його створення у ВП ЮУАЕС передбачене Законом України «Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами» та «Комплексною програмою поводження з РАВ ДП «НАЕК «Енергоатом».

Реалізація проекту дозволить  вирішити питання переробки ТРВ, уже накопичених і таких, що утворюються в процесі експлуатації ВП ЮУАЕС. Зменшиться об'єм твердих радіоактивних відходів. Буде також підготовлено упаковки з ТРВ, що відповідатимуть критеріям приймання, для передачі на тривале зберігання/захоронення, відповідно до рекомендацій МАГАТЕ, норм і правил, що діють в Україні.

На Южно-Українській АЕС відбулось засідання Ради фахівців Енергоатома з досвіду експлуатації

У черговому, 20-му за рахунком, засіданні Ради фахівців з досвіду експлуатації АЕС України взяли участь представники Дирекції НАЕК «Енергоатом», усіх діючих АЕС України, а також Державного науково-технічного центру з ядерної і радіаційної безпеки.

Діяльність Ради фахівців з досвіду експлуатації спрямована на підвищення безпеки, надійності та ефективної експлуатації атомних електростанцій. Під час спільних засідань аналізуються випадки порушень і відхилень у роботі енергоблоків. Члени Ради обговорюють найактуальніші питання щодо удосконалення системи застосування досвіду експлуатації,  розробляють уніфіковані методи зменшення порушень та помилок персоналу, працюють над методикою підвищення якості розслідування та виявлення корінних причин порушень.

«Наше головне завдання – скоротити кількість відмов у роботі обладнання і порушень на енергоблоках, – зазначив директор з виробництва - заступник виконавчого директора з виробництва НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. - Більшість енергоблоків України працюють понад три десятиліття. Ми маємо багатий досвід експлуатації. На енергоблоках виконується цілий комплекс заходів з підвищення їх безпеки та надійності. Постійно проводяться модернізаційні та реконструктивні роботи. Щоб, навчаючись працювати з новим обладнанням, персонал не припускався помилок, ми ініціювали введення нових процесів з управління ризиками та людським чинником на галузевому рівні».

Робота з впровадження базових принципів і інструментів з попередження та недопущення помилок персоналу, створення атмосфери відкритості та «системи непокарання» на українських АЕС триває з 2017 року. У галузеві документи внесено зміни, на майданчиках здійснюється підготовка персоналу з врахуванням аналізу корінних причин виникнення порушень і відхилень у роботі АЕС та ролі, яку в їхньому виникненні відіграє людський чинник.

На виїзному засіданні, що пройшло на Южно-Українській АЕС, представники атомних станцій відзвітували про організацію навчання персоналу методології врахування впливу людського і організаційного чинника на реальні події, обговорили перспективу створення експертних груп з аналізу корінних причин порушень та відхилень у роботі.

З метою покращення взаємодії та більш ефективного обміну досвідом з міжнародною атомною спільнотою ухвалено рішення про участь спостерігачів від атомних станцій України у заходах Всесвітньої асоціації операторів АЕС, що проходитимуть у відокремлених підрозділах НАЕК «Енергоатом». 

Учасники засідання розглянули підсумки інтегрованої оцінки результативності коригуючих заходів на Запорізькій АЕС, що була пілотною з вказаного напрямку, та вирішили поширити їх як позитивну практику на інші атомні станції НАЕК «Енергоатом».