Справжній професіоналізм – це невпинний рух вперед

Источник публикации: 
Енергетик
Дата публикации: 
02.2019

«35 років – це вік, коли починаєш абсолютно по-новому дивитись на світ, на явища, бачиш причинно-наслідкові зв’язки глибоко і ємко», каже Олексій Арванінов, який віддав відділу ядерної безпеки (ВЯБ) Южно-Української АЕС 18 років свого життя, а сьогодні він є заступником головного інженера з ядерної і радіаційної безпеки на підприємстві.

Справді, колектив ВЯБ молодий, але вже досвідчений. Усі ці роки відділ ріс разом з тими вимогами, які ставило перед ним світове співтовариство, зокрема, МАГАТЕ і ДІЯРУ.

За великим рахунком, функції відділу ядерної безпеки залишились такими ж, які були і у тепло-фізичної лабораторії ще у 1982 році, коли здійснювався пуск енергоблока №1, і тоді, коли на базі лабораторії у лютому 1984 року було створено відділ ядерної безпеки. У полі зору відділу усі аспекти супроводу експлуатації ядерного палива: контроль виготовлення на заводах, прийомка готової продукції безпосередньо на виробничому майданчику АЕС, комплектація палива для завантаження активної зони усіх трьох енергоблоків, розрахункове обґрунтування, контроль експлуатації ядерного палива, тобто, інженерна підтримка оперативного персоналу, вивантаження палива з активної зони, зберігання в басейні витримки і відправлення з майданчика АЕС для захоронення. Усі ці виробничі завдання здійснюють три лабораторії: спектрометрії і контролю герметичності оболонок, ядерно-фізична і ядерного палива.

«Час іде і нові світові тенденції сьогодні ставлять перед нами чимало нових завдань, каже начальник ВЯБ Сергій Повод. – Це і участь у застосуванні технології Holtec International, суть якої полягає у тому, що у недалекому майбутньому ми будемо зберігати відпрацьоване ядерне паливо у своїй країні. І до процесу диверсифікації постачань ядерного палива на українські АЕС наші фахівці теж доклали чимало зусиль. Більш того, наша АЕС стала піонером у впровадженні альтернативного палива виробництва компанії «Westinghouse» на українських АЕС: третій южно-український енергоблок став першим в Україні, що працює виключно на цьому паливі. Визначною подією стало надходження тисячної збірки для реакторів типу ВВЕР-1000 виробництва компанії Westinghouse на Южно-Українську АЕС у складі перевантажувальної партії палива ТВЗ-WR. Безумовно, виникають питання у процесі впровадження цього проекту, але наші фахівці разом із виробниками успішно їх вирішують».

За мірками такого підприємства як атомна станція, відділ ядерної безпеки за своєю чисельністю невеликий – він нараховує 41 штатну одиницю. І хоч підрозділ вважається суто чоловічим, семеро представниць прекрасної половини людства тут почуваються досить непогано. «За 25 років роботи у ВЯБ у мене жодного разу не було думки про те, аби змінити місце роботи, розповідає технік з документації Валентина Набока. – Відділ молодий, цікавий, мені легко працювати з колегами, адже усі вони чемні, виховані, освічені». Два роки тому у відділ прийшла Юлія Телятник, яка показала досить високі знання з фаху і наразі працює інженером у групі фізичних експеримен-тів.

За словами керівника підрозділу Сергія Повода, кадрові питання у відділі ядерної безпеки вирішувати не так просто, як могло б здатися на перший погляд: «Бажаючих зайняти ту чи іншу посаду є чимало, ми з усіма проводимо бесіду, визначаємо професійний рівень, але з десяти кандидатів проходять відбір не більше двох. Бажання вчитися і засвоювати нові знання – ось те, що обов’язково має бути, окрім професійної підготовки. Також мають бути хоч якісь знання стосовно світових тенденцій з покращання ядерного палива, а тонкощам ми його навчимо вже в процесі роботи. Дехто приходить виключно заради кар’єрного росту. Існує і загальна проблема – хороші спеціалісти часто йдуть працювати в інші галузі, де матимуть вищу зарплату і можливість придбати житло». Заступник начальника ВЯБ Володимир Ростовський, який прийшов у відділ у 1987 році, вважає, що процес навчання не повинен закінчуватись ніколи: «Сьогодні багато що відрізняється від того, що було на початку моєї карєри, тому навчатися потрібно увесь час. Змінюється країна, змінюємося ми, приходять нові люди і висувають нові вимоги. Потрібно весь час рухатися вперед, щоб стати справжнім професіоналом своєї справи».

Окрім професійної діяльності, колектив ВЯБ об’єднує ще чимало інших інтересів. Свого часу В’ячеслав Момотов, який нещодавно перейшов з відділу ядерної безпеки у профком ЮУАЕС, доклав чимало зусиль, аби згуртувати своїх колег навколо спорту. Сьогодні представники хоч і невеличкого колективу ВЯБ беруть участь майже в усіх змаганнях Спартакіади Южноукраїнської об'єднаної організації профспілок. Обов’язковими заходами у колективі є весняні суботники і святкові корпоративи.

Оксана МІСЮКЕВИЧ

Фото Д. Кожевнікова

і з архіву ВЯБ