Місто для комфортного життя

Источник публикации: 
Інформаційний вісник "Енергетик" №39 вiд 04.10.2018
Дата публикации: 
10.2018

Сусідній з Южноукраїнськом Вознесенськ, також як і наше місто, є містом обласного значення, з населенням близько 34 тисяч осіб і меншим (423 млн грн.) ніж у Южноукраїнську міським бюджетом. «У нас немає потужних державних підприємств. Середня зарплата по Вознесенську майже вдвічі менша, ніж у Южноукраїнську. Але це стимулює нас шукати кошти за межами громади. І ми це можемо, і ми це вміємо», - каже Вознесенський міський голова Віталій Луков. У Вознесенську мають величезний багаторічний досвід залучення позабюджетних коштів на соціально-економічний розвиток. Лише цього року місто залучило близько 50 млн гривень завдяки інвестиційним проектам, грантам, у тому числі, міжнародним. Наразі Вознесенськ є демонстраційним майданчиком по кількості реалізованих інфраструктурних проектів. «У нас зараз немає жодного будівництва, яке ведеться за кошти міста, тільки за умови співфінансування», - каже очільник міста. А нещодавно створена разом з Новогригорівкою Вознесенська об’єднана територіальна громада стала першою у Миколаївській області ОТГ на базі міста обласного значення.

Нова українська школа 

 

Побачити на власні очі вже втілені проекти, об’єкти, де сьогодні йде масштабна реконструкція, журналісти Миколаївщини, а також центрального телеканалу ICTV, мали змогу завдяки прес-туру, організованому Миколаївським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Наразі у Вознесенську реалізується ціла низка проектів, але два найпотужніші - «Капітальний ремонт будівлі загальноосвітньої школи №8» за пілотним проектом «Нова українська школа» та «Зниження рівня енергоспоживання в будівлях лікарні в м.Вознесенськ».

Проект «Нова українська школа» передбачає інноваційні підходи до навчання та створення комфортного освітнього середовища. Він включає в себе утеплення школи, заміну вікон, створення сучасного дизайну спортивної зали, їдальні, коридорів, ландшафтний дизайн переднього подвір’я ЗОШ. Загальна вартість проекту становить близько 17 млн грн. З них 9 млн. грн. - кошти Державного фонду регіонального розвитку, решта - кошти міського бюджету та зони спостереження. У комфортних умовах у реконструйованій ЗОШ зможуть займатися і діти з інвалідністю, у тому числі, на візочках, адже у приміщеннях для них розширено дверні отвори та реконструюється санвузол за необхідними для них стандартами.

Біля ЗОШ №8 знаходиться і футбольне міні-поле зі штучним покриттям. Наразі біля нього будується бігова доріжка. Цьогоріч 14 таких футбольних полів було відкрито у Миколаївській області за кошти державного, обласного бюджетів за співфінансування з місцевими. Два з них - у Вознесенську. 

 

Проект майже на мільйон євро 

 

З 1 вересня 2015 року польсько-українська Фундація співпраці ПАУСІ офіційно розпочала реалізацію проекту «Зниження рівня енергоспоживання в будівлях лікарні м. Вознесенська». Метою зазначеного Проекту є активізація виконання Плану дій зі сталого енергетичного розвитку в м. Вознесенськ, демонстрація можливостей здійснення подібних проектів в рамках Угоди мерів, досягнення скорочення енергоспоживання до 62% в будівлях Вознесенської міської лікарні. Проект фінансується за кошти Європейського союзу (70%) з частковим фінансуванням Вознесенської міської ради (30%). Проектом передбачено утеплення фасаду двох будівель Вознесенської багатопрофільної лікарні за технологією «вентильованого фасаду», утеплення перекриття технічного поверху, заміна вікон і дверей, облаштування ґанків, заміна покрівлі з шатрової на пласку мембранну. Загальна вартість проекту - 802 тис. євро.

Вознесенська багатопрофільна лікарня є центром Госпітального округу, до якого входить Южноукраїнськ. За словами головного лікаря закладу Володимира Красьохи, обслуговує вона мешканців Вознесенська та Вознесенського району. Користуються послугами Вознесенської лікарні і мешканці інших районів, але фінансування на них медичний заклад не отримує. Ведеться спілкування з районами щодо виділення коштів за пролікованих хворих, і вже отримані перші результати. Кошти за пролікованих мешканців району вже виділили Єланецька та Веселинівська громади. «Це, мабуть, перший у області міжбюджетний трансферт між громадами в цій сфері», - каже Красьоха.

Заклад активно співпрацює і з релігійними організаціями. Завдяки їм лікарня у повному обсязі забезпечена багатофункціональними німецькими та голландськими ліжками, які отримані від благодійників. 

 

«Картка вознесенця» 

 

Мешканці Вознесенська користуються пластиковими картами, які і мають таку назву «Картка вознесенця». Картка є індивідуальною, на зворотному боці якої є прізвище, ім’я, по-батькові громадянина та штрих-код для зчитування особистої інформації. Отримати її може особа, зареєстрована у місті Вознесенську. Налічує в собі 3 модулі. «Медицина» -«Картка» є ефективною заміною паперової медичної картки, яка містить всю історію хвороб, групу крові, лабораторні дослідження та інші дані для більш швидкого та зручного відвідування лікарні чи поліклініки. Також власники «картки» забезпечені безкоштовною плівкою для рентгенографії.«Транспорт» - пільгові категорії населення та пенсіонери мають знижку у міському транспорті за наявності «Картки вознесенця». У маршрутних таксі є зчитуючий пристрій, і на моніторі з’являється інформація про наявність пільг. «Торгівля» - власник «картки» отримує знижку від 2 до 5% у магазинах, котрі співпрацюють з цією системою. 

 

Благодійні вечірки 

 

Віталій Луков каже: «Головне наше надбання - це люди. Важливо, коли люди звертаються до влади не лише зі скаргами, а з пропозиціями, ідеями, пропонують допомогу. Це дорогого коштує. І саме тому ми приречені на успіх». Свого часу активні жінки Вознесенська організували благодійний вечір «Від щирого серця». В 2013 році зібрано близько 1 млн. грн. на модернізацію дитячого інфекційного відділення Вознесенської центральної лікарні. Ідея прижилася: у 2016 організовано «Вечір в стилі JEANS», який зібрав аналогічну суму на ремонт пологового відділення. 22 вересня цього року відбувся вже третій благодійний вечір під назвою «Народжені перемагати». Кошти збирали на придбання спеціально пристосованого автомобіля для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Захід мав закумулювати увагу небайдужих до проблем пересування людей з інвалідністю та стати лише стартом збору коштів для купівлі соціального таксі вартістю понад мільйон гривень.

На вечорі були присутні легендарні «кіборги», призери ЛітніхПаралімпійських ігор, голова Миколаївської обласної державної адміністрації Олексій Савченко, міський голова міста Миколаєва Олександр Сєнкевич, депутат Миколаївської обласної ради - генеральний директор ЮУАЕС Володимир Лісніченко, керівники установ та підприємств, небайдужі громадяни. Було зібрано 269,1 тис. грн, з них 85,9 тис. грн завдяки благодійному аукціону. 

 

Коли у міста є стратегія розвитку 

 

Тарифи на комунальні послуги у Вознесенську великі, у порівнянні з іншими містами. «Декілька років тому ми скасували мораторій на підняття тарифу. Тариф має бути не великим чи малим, тариф має бути економічно обґрунтованим. А завдання влади - допомогти тим, хто не може сплачувати рахунки, та спонукати платити тих, хто може, але не хоче. Загравання з людьми - це остання справа», - каже Віталій Луков. Отже, і комунальні підприємства міста працюють без боргів: і місцевий водоканал, і КП «Санітарна очистка міста». Останнє підприємство дуже незвично бореться з халатним ставленням деяких жителів міста, які бездумно вивозять необмежену кількість будівельного сміття, бадилля, бур`яни, траву, гілля з присадибних ділянок приватних будинків і з прилеглих територій ОСББ та висипають біля контейнерних майданчиків, створюючи несанкціоновані звалища. З метою виховання у людей культури поводження з твердими побутовими відходами вони оголосили так звану акцію «Дароване сміття повернемо власнику». За допомогою відеоспостереження фіксують факти та повертають власникам їх відходи. Міський голова Вознесенська каже, що скарг від власників відходів не надходило.

Є у місті і ФОК «Водограй» з басейном, тренажерною залою, фізіотерапевтичним кабінетом, залою греко-римської боротьби. Це комунальна установа, яка фінансується із міського бюджету. Близько 900 тис. грн. на рік басейн заробляє сам, але майже 1 млн. 300 тис. грн. вкладає місцевий бюджет. Відвідування коштує 40 грн. для дорослих, 25 грн. - для дітей. На уроках фізкультури там займаються безкоштовно школярі. Вартість однієї процедури у фізіотерапевтичному кабінеті становить 10 грн.

Вознесенськ - піонер із втілення медичної реформи, створення ОСББ. Ще 13 років тому у місті було створено відділ муніципальних ініціатив, енергоменеджменту та інвестицій Вознесенської міської ради. Три працівника, зі знанням комп’ютерних технологій, англійської мови та вмінням писати проекти постійно моніторять грантові пропозиції. Співпрацює влада з Вознесенською громадською організацією «Агенція економічного розвитку» (з якою Южноукраїнськ підписав меморандум місяць тому), і ось вже майже 15 років Вознесенськ, як каже Віталій Луков, «живе в європейських проектах».

Є у міста і стратегія розвитку. За словами міського голови, полягає вона у тому, що місто може розвивати лише невеличку промисловість, транспортні послуги та торгівлю. Але плюсом є те, що Вознесенськ знаходиться неподалік від потужних міст Одеси, Миколаєва та Кривого Рогу. Вже сьогодні це не відстань, а через 10-20 років, з хорошими дорогами, це будуть міста, в яких вознесенці можуть працювати, а жити у комфортному невеличкому містечку, з басейном, якісними побутовим обслуговуванням та охороною здоров’я, розвиненою транспортною інфраструктурою, хорошою логістикою - у Вознесенську.

Галина НАЗАРОВА

Фото автора