ВЧИМОСЯ У СУСІДІВ! Як залучити донорські кошти?

Источник публикации: 
Інформаційний вісник "Енергетик" №37 (1743) вiд 20.09.2018
Дата публикации: 
09.2018

Що таке гранти, якими вони бувають, кому їх дають та про які суми йдеться, де шукати конкурсні пропозиції - цьому вчили южноукраїнців представники громадської організації «Агентство економічного розвитку» із Вознесенська. В серпні між цією організацією та виконавчим комітетом Южноукраїнської міської ради було підписано меморандум про співпрацю. На початку вересня представники

14 громадських організацій Южноукраїнська, управління економічного розвитку та депутат міськради Надія Олійник взяли участь у семінарі з грантрайтингу.  

 

Де шукати грантові пропозиції? 

 

Грант - це цільові кошти, що виділяються донорськими організаціями на різноманітні суспільно-значущі проекти, конкретні наукові дослідження, підготовку кадрів чи інші цілі. Це соціальна інвестиція. І якщо від звичайної грошової інвестиції інвестор очікує отримати грошовий дохід, то у випадку з соціальною інвестицією - соціальний дохід, тобто якусь якісну соціальну зміну. Надання гранту визначається вимогами грантодавця та відбувається за підсумками проведення грантового конкурсу.

Виконавчий директор «Агентства економічного розвитку Сергій Аверков навів такі дані: майже 80% грантів надається громадським організаціям і лише 20% - органам місцевого самоврядування. Тому саме у громадських організацій шансів отримати донорські кошти у рази більше.

Основні сайти, де розміщено конкурсні пропозиції - це «Громадський простір» та Ресурсний центр «Гурт». Не слід залишати поза увагою і сайти посольств різних країн, які також розміщують грантові пропозиції. Є гранти різних напрямків. Умовно їх розподіляють на «тверді» - це реалізація проектів з реконструкції інфраструктурних об’єктів, придбання обладнання тощо, та «м’які» - це різного роду навчання. «Ресурси є, в Україну заходять мільйони доларів», - впевнено каже виконавчий директор «Агентства економічного розвитку».  

 

Реалізовані проекти

Досвід грантової діяльності «Агентство…» має з 2003 року, і вже встигло реалізувати цілу низку проектів. Зокрема, було реалізовано проекти «ЖЕК під мікроскопом», «Аналіз місцевої політики енергозбереження та енергоефективності в житловому господарстві міста», «Об’єднання зусиль сусідніх громад Вознесенщини для покращення екологічної ситуації в регіоні» (проект, спрямований на поводження з твердими побутовими відходами), «Поширення позитивного досвіду запровадження інструментів фінансової підтримки ОСББ» тощо. Як приклад, проект «Життя без сміття», який було реалізовано у 2012-2013 роках за фінансової підтримки Посольства Фінляндії в Україні та спрямовано на підвищення рівня культури поводження з твердо-побутовими відходами серед учнівської молоді міста, перетворився на постійно діючий у Вознесенську конкурс. Цього року такий проект будуть реалізовувати вже у Первомайську та Доманівці.

Від декількох сотень доларів до декількох сотень тисяч - як за напрямками, так і за розміром коштів гранти бувають різними. Але починати Сергій Аверков рекомендує з міні-грантів, аби вчитися напрацьовувати власний досвід у сфері грантрайтингу, та не засмучуватися, коли грант не вдалося отримати. Громадських організацій багато, на кожну пропозицію буває по декілька, а іноді і більше десятка потенційних здобувачів.

Пропозиції про  співпрацю

Деякі грантові програми передбачають співфінансування здобувачів грантів, як правило у розмірі 10-20%. Деякі передбачають співучасть, але не у грошовому еквіваленті, а трудовими ресурсами. Немає і типової форми написання грантових заявок. Як правило, потрібно заповнити форму, але підходити до цього треба ретельно. «Агентство економічного розвитку» запропонувало провести за потреби окремий семінар, саме присвячений написанню грантових заявок. Щодо напрямків своєї діяльності, то ця громадська організація визначилася з трьома: підтримка ОСББ; екологічний (роздільне збирання побутових відходів та енергозбереження); сприяннярозвитку місцевого самоврядування, та зі свого боку запропонувала місцевій владі співпрацю в рамках проектів та програм, направлених на розвиток м. Южноукраїнська, а саме:

1. Проект «Дорожні карти реформ для громад Миколаївської області» - в рамках проекту відбиратимуться 5 міст Миколаївської області для проведення соціологічного дослідження з визначення найбільш актуальних для міста реформ, розроблення рекомендацій у форматі «дорожньої карти реформ», а також фінансуватиметься розробка для міста одного онлайн-сервісу для громадян.

2. Програма Британських рад «Активні громадяни» - пропонується укладення меморандуму між Южноукраїнською міською радою та Британськими радами про співпрацю в напрямках фінансування проектів громадян, направлених на розвиток міста (спів-фінансування 50%/50%).

3. Постійно діюча щорічна програма «Життя без сміття» - формування культури поводження з твердими побутовими відходами у школярів та мешканців міста.

4. Впровадження «Револьверного фонду підтримки ОСББ» - надання фінансової допомоги на поворотній основі для розвитку ОСББ, а також безкоштовних консультацій.

 

Позитивний досвід Южноукраїнського ЦНАПу

Є така історія про Майстра і учня. Одного разу учень запитав у Майстра: «Майстре, а чи довго чекати змін?», і отримав відповідь: «Якщо чекати - то довго». Южноукраїнський Центр надання адміністративних послуг чекати не став і вже цього року виборов грант Проекту Євросоюзу «U-LEAD з Європою» в частині модернізації ЦНАПу. «Раніше дія проекту розповсюджувалась на певні західні та східні області України, а також на об’єднані територіальні громади. І лише цього року відбулися зміни в частині співпраці з малими містами обласного значення, чого раніше не було. Завдяки тому, що з місцевого бюджету були виділені кошти на реконструкцію будівлі ЦНАПу, у нас був готовий проект добудови, пройдена експертиза, ми виграли грант на модернізацію ЦНАПу, а саме забезпечення меблями та технікою вже нової добудови», - розповідає начальник ЦНАПу Оксана Вороніна. За її словами, вся документація готова, і як тільки роботи з реконструкції будівлі буде завершено, будуть завезені техніка та меблі вже до реконструйованого Центру надання адміністративних послуг. Працівники ЦНАПу на цьому не зупиняються. «Ми постійно моніторим грантові пропозиції, шукаємо ті, в яких ми могли би взяти участь», - каже Оксана Вороніна.

Галина НАЗАРОВА