Як втрачаються бюджетні кошти

Источник публикации: 
Інформаційний вісник «Енергетик» від 19.04.2018
Дата публикации: 
04.2018

Новий головний лікар некомерційного підприємства «Южноукраїнський центр надання первинної медико-санітарної допомоги» Анатолій Нікітін, який виграв конкурс на цю посаду, приступив до виконання своїх посадових обов’язків. Минулого тижня департаментом охорони здоров’я та соціальних питань Южноукраїнської міської ради було укладено з ним контракт. Але без неприємних «сюрпризів», які вже стали традицією останні роки, не обійшлося. Після телефонної розмови з міським головою Южноукраїнська Віктором Пароконним, яка відбулася в останній день, коли Анатолій Нікітін повинен був вирішити, чи звільняється він з попереднього місця роботи – з відділу охорони здоров’я на Запорізькій АЕС, чи залишається працювати, він вже пішов відкликати свою заяву про звільнення. І якби не втрутилися журналісти управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУАЕС, ще невідомо, приїхав би Анатолій Нікітін у місто. Але крапку в цьому питанні не поставлено.

 

Що втрачаємо?

 

Перш ніж перейти до перебігу подій, все ж таки слід сказати про наслідки ситуації, коли контракт з Анатолієм Нікітіним не було б укладено. Без головного лікаря Центру надання первинної медико-санітарної допомоги неможливо освоїти кошти медичної субвенції, яка передбачена саме на первинну ланку. Це 5 млн 287 тис грн. Освоїти їх необхідно до 1 липня, адже ці кошти надаються на 1 півріччя 2018 року, до того часу, поки заклади первинної ланки не напрацюють базу клієнтів і не укладуть угоди з Національною службою здоров’я України, за рахунок якої надалі й фінансуватимуться Центри (із розрахунку 370 грн. на одного пацієнта). «Угода без керівника Центру неможлива, адже угоду повинен хтось підписати», – наголошує начальник фінансового управління Южноукраїнської міської ради Тетяна Гончарова. Хоча де-юре Центр у Южноукраїнську створено, але набирати персонал без керівника неможливо. Тобто заробітна плата персоналу мала йти з коштів субвенції, а наразі це відбувається за рахунок місцевого бюджету – 881 тис грн. щомісячно.

І це ще не всі втрати. Без керівника Центру неможливо передати в область екстрену медицину, тому що приміщення, у яких буде розташовано на правах оренди екстрену допомогу, передано Центру. Тобто потрібен керівник, який має підписати договір оренди. Через те, що екстрену допомогу досі не передано в область, із медичної субвенції для Южноукраїнська вилучено та передано в область майже 5 млн грн. Неможливо без керівника підписати договір оренди для розміщення відділення гемодіалізу, яке фінансуватиметься з області.

На думку керівника фінансового управління, це дуже негативна ситуація для міського бюджету, який втрачає кошти, хоча ті ж самі кошти можна було спрямувати на ту ж медичну галузь, наприклад, на придбання обладнання.

 

Перебіг подій

 

10 квітня зранку ми зателефонували Анатолію Нікітіну, який на той час перебував у Енергодарі, аби дізнатися, коли його очікувати в Южноукраїнську. Але Анатолій Вікторович якраз збирався відізвати свою заяву про звільнення із ЗАЕС, і це був останній день, коли він міг встигнути це зробити. Каменем спотикання стало надання житла потенційному головному лікарю закладу первинної медичної ланки. Адже неодноразово під час сесій йшлося про те, що треба залучати до Южноукраїнська медичні кадри, і про житло для головного лікаря. «На конкурсі була дуже позитивна атмосфера, – розповідає Анатолій Нікітін. – За мене усі члени конкурсної комісії проголосували одноголосно. Позитивною була й розмова з секретарем міськради Людмилою Дзюбенко, яка підтвердила, що дійсно неодноразово заявлялось про те, що головному лікарю нададуть житло, і що перспективи у цьому плані досить непогані».

І все йшло нормально, доки Анатолій Нікітін не зателефонував міському голові Віктору Пароконному, який одразу виказав свою незацікавленість залученням до міста людини, яка виграла конкурс. Загальний зміст відповіді міського голови такий: я до конкурсної комісії не маю відношення, не знаю, хто там давав обіцянки, я особисто нічого не обіцяв. Таке ставлення міського голови Южноукраїнська, на думку Анатолія Нікітіна, яскраво демонструє, якою буде підтримка реформування медичної галузі в Южноукраїнську з боку місцевої влади.

На наше запитання, чи є шанс, що він передумає до кінця дня, якщо підключаться депутати міськради, дав позитивну відповідь. І депутати підключилися. Зокрема, Сергій Горностай. «Я особисто телефонував Анатолію Нікітіну з проханням передумати», – прокоментував він ситуацію журналістам управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУАЕС, і наголосив, що Южноукраїнськ вже втрачає і ще втратить дуже великі кошти, якщо в Центрі первинної медико-санітарної допомоги не буде головного лікаря. Зі свого боку пообіцяв, що буде виступати під час сесії та добиватися того, щоб житло для головного лікаря знайшлося.

«Коментувати вчинки міського голови я не беруся, тому що вони не піддаються логіці. Він діє у наступному ключі: тих людей, які виграють конкурси, але не влаштовують його, він просто не затверджує. Така сама ситуація була і в департаменті інфраструктури міського господарства, коли Володимир Божко виграв конкурс на посаду заступника керівника департаменту, але його не затверджують, бо на цій посаді Віктор Кирилович бачив свого депутата Олександра Палія. І вже другий рік у керівника департаменту немає заступника. Мені відомо, що міський голова давав відповідні вказівки членам конкурсної комісії, але вони відмовились їх виконувати», – сказав Сергій Горностай.

Анатолій Нікітін все ж таки повірив, що обіцянки будуть виконані та йому нададуть житло. І вже через добу ми поспілкувалися з Анатолієм Вікторовичем у Южноукраїнську: він все ж таки звільнився і приїхав працювати у місто. За розвитком ситуації ми будемо слідкувати та тримати наших читачів у курсі.

Галина НАЗАРОВА