Філософія ремонтів атомних енергоблоків

Источник публикации: 
газета "Енергетик"
Дата публикации: 
05.2021

Сергій Головньов (БізнесЦензор): «Основною причиною енергетичної кризи цієї зими називали зрив ремонтної програми Енергоатома в кінці 2020 року. Тоді декілька енергоблоків ЗАЕС вчасно не вийшли з ремонту. Через це ТЕС спрацювали накопичене вугілля і його запаси вичерпались у холодні дні січня-лютого 2021 року. Запитання: Чому була зірвана ремонтна програма АЕС?».

Петро Котін (т.в.о. президента Енергоатома): «Це просто маніпуляція. НАЕК «Енергоатом» виконував усі ремонти згідно з Прогнозним енергетичним балансом, який дало нам Міністерство енергетики. Атомний блок – складний технічний об'єкт. Ви завантажили туди паливо, вивели блок на номінальний рівень потужності, і він працює всю кампанію на цьому рівні. Є виробничий цикл. На 100% потужності він працює 280-320 днів. У ремонт виходить після того, як виробив паливо. Воно закінчилося, блок зупинили, починають завантажувати нове паливо. І в цей момент виконують ремонт. Якщо його на три місяці зупинили, природно, що вся ця історія зрушилася».

Це частина інтерв’ю редакторів інформвидань Цензор.НЕТ Юрія Бутусова та БізнесЦензор Сергія Головньова з керівниками Енергоатома.

На тлі загрози віялових відключень електричної енергії прокотилася хвиля нарікань на роботу АЕС, які нібито вивели в ремонт свої енергоблоки в опалювальний період. То як же відбувається планування і проведення ремонтів атомних енергоблоків? Для прикладу візьмемо Южно-Українську атомну електростанцію. Але спершу – про роботу енергосистеми.

Генеруючі підприємства України – це 12 ТЕС, 7 ГЕС, 4 АЕС, 3 ГАЕС, а також майже сотня ТЕЦ та малих ГЕС, ВЕС, СЕС (які останнім часом ростуть, як гриби). Встановлена потужність Об’єднаної енергетичної системи України дорівнює 54 303 МВт, з яких потужність АЕС складає більше чверті – 13 835 МВт. За такої умови атомні електростанції стабільно забезпечують 50-55% усієї електроенергії, яка виробляється в Україні.

Усі генеруючі підприємства працюють згідно з Прогнозним енергетичним балансом, який затверджує Міністерство енергетики. До того, що у зимовий період п’ять атомних енергоблоків перебували в ремонті, призвели помилкові й неефективні рішення Міністерства енергетики, ухвалені навесні-влітку минулого року, переконані в Енергоатомі. Саме за розпорядженням Міненерго (тоді в.о. міністра була Ольга Буславець) три енергоблоки вивели в резерв на період від одного до трьох місяців. Зокрема, у червні 2020 року в резерві одночасно перебували 1-й та 6-й енергоблоки ЗАЕС і 3-й енергоблок РАЕС (усі ВВЕР-1000). Водночас інші енергоблоки, зокрема й енергоблоки ЮУАЕС, працювали з обмеженнями потужності від 10% до 40%. За даними виробничо-технічної служби відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС», недовиробіток електроенергії склав 1 млрд 515,67 млн кВт⋅г: енергоблок №1 недовиробив 593,41 млн кВт⋅г, енергоблок №2 99,48 млн кВт⋅г, енергоблок №3 898,53 млн кВт⋅г. Графік ремонтів енергоблоків ЮУАЕС у зв’язку з обмеженням генерації минулого року не змінювався. А от виконання регламентних ремонтних робіт на енергоблоках Запорізької та Рівненської АЕС було зміщено, адже енергоблок можна виводити в ремонт лише після повного вигоряння ядерного палива. Саме з цієї причини у лютому відразу п’ять атомних блоків перебували в ремонті.

Та перейдемо безпосередньо до того, як планують та проводять ремонти на атомних енергоблоках. Кожна АЕС розробляє проєкти річних графіків виведення енергоблоків у планово-попереджувальні ремонти (ППР) і направляє їх до дирекції компанії для складання зведеного графіка виведення в ППР АЕС України. Зведений графік розробляється з урахуванням помісячного плану відпуску електроенергії ДП «НАЕК «Енергоатом», погодженого з ДП «НЕК «Укренерго», та оптимального виведення в ППР усіх енергоблоків АЕС протягом року. Тому можливі коригування наданих АЕС планів ремонтних кампаній (наприклад, виведення в ремонт енергоблока після закінчення ППР енергоблока іншої АЕC, зменшення навантаження енергоблоків у залежності від місячного плану відпуску електроенергії тощо). Терміни ППР та їх тривалість затверджуються наказом Міненерго, який випускається наприкінці року, що передує плановому.

Планово-попереджувальні ремонти виконують на АЕС щороку. Для визначення дати початку ремонтного процесу враховуються численні фактори, зокрема, балансове навантаження, терміни закінчення поточної паливної кампанії енергоблока, пори року. У перебігу ППР ремонтують і обстежують обладнання з метою підтвердження його технічного стану та продовження терміну експлуатації, а також виконують модернізацію та реконструкцію устаткування енергоблоків для підвищення безпеки, надійності та техніко-економічних показників роботи АЕС. Ще одна обов'язкова процедура ППР перевантаження ядерного палива.

Передує цьому процесу велика підготовча робота. Вона покладена на відділ підготовки та проведення ремонтів (ВППР). Завдання підрозділу – планування, матеріально-технічне забезпечення та інженерний супровід організації й проведення ремонтів. Тут розробляють річні та перспективні (чотирирічні) графіки виведення енергоблоків у ППР, графіки ремонту обладнання (основного, допоміжного, загальностанційного), планують витрати на закупівлю ТМЦ і послуг, здійснюють супровід виконання ремонтів та забезпечення робіт необхідною документацією.

Костянтин Щербань«З чого все починається? За два місяці до початку ремонтної кампанії готуємо відомості обсягів робіт, які включають планові ремонти обладнання та додаткові обсяги робіт, тобто дефекти, що виникли під час експлуатації обладнання; роботи згідно з приписами контролюючих органів тощо. В результаті підрядні ремонтні організації й енергоремонтний підрозділ ЮУАЕС заздалегідь чітко знають, що треба виконати в майбутній ППР енергоблока, скільки ТМЦ для цього потрібно замовити, які підготовчі роботи слід провести до виведення обладнання в ремонт», – розповідає начальник відділу підготовки та проведення ремонтів ВП ЮУАЕС Костянтин Щербань.

Нормативна тривалість середнього ремонту атомного енергоблока становить 52 доби, капітального – 65. Але інколи часу для ремонтів відводиться більше – на енергоблоках здійснюється реконструкція та модернізація обладнання, зокрема, впроваджується «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій України», а також проводяться роботи з продовження строку експлуатації блоків у цілому.

Анатолій Ілатовський«Прикладів реконструкції та модернізації обладнання можна навести чимало, – розповідає Анатолій Ілатовський, заступник головного інженера ВП ЮУАЕС з ремонту. – У переліку масштабних робіт, які виконувалися останнім часом, – заміна конденсаторів на всіх трьох енергоблоках. Така робота проводилася в Україні вперше. Вдалося все зробити завдячуючи тому, що і кваліфікація підрядних організацій була на високому рівні, і роботу якісно спланували. Також на енергоблоці №2 треба було перенести 14-й підшипник збуджувача по геометрії. Абсолютно унікальна робота, подібного не робив ніхто. Зусиллями того ж відділу підготовки та проведення ремонтів і конструкторсько-технологічного відділу зуміли цю роботу виконати. Це підтверджує професіоналізм наших людей».

Особливість роботи Южно-Українського енергокомплексу полягає в тому, що влітку спроможність Ташлицького водосховища, яке охолоджує конденсатори турбін, дуже обмежена. Дозволена потужність енергоблоків становить лише 1 850 МВт. Тому ремонтну кампанію планують так, щоб у жарку пору один із енергоблоків був у ремонті. Інакше всім блокам доведеться працювати на зниженій потужності.

Після реалізації проєкту реконструкції систем техводопостачання, проблему з необхідністю обмеження потужності енергоблоків у літній період буде знято, тож підхід до планування ремонтів на ЮУАЕС зміниться.

Строки та тривалість цьогорічних ремонтів на енергоблоках ЮУАЕС відкоригували з урахуванням поточного стану виконаних робіт та термінів постачання ТМЦ. Першим вийшов у ремонт енергоблок №3 – його було відключено від енергосистеми України 2 січня для проведення середнього ремонту тривалістю 120 діб. (Забігаючи наперед зауважимо, що замість відведених 120 діб ремонтники впорались за майже 111, тобто строк проведення ремонтної кампанії скорочено на дев’ять з половиною діб). Енергоблок №2 перебуватиме у ремонті 65 діб, з 28.05.2021 по 31.07.2021. Ремонт енергоблока №1 буде найдовшим – 209 діб, з 01.08.2021 по 25.02.2022. Планується капітальний ремонт з виконанням контролю металу корпусу реактора та патрубків Ду-850 для продовження строку його експлуатації, а також реконструкція крана кругової дії. Тобто, лише один енергоблок Южно-Української АЕС буде перебувати в ремонті в осінньо-зимовий період 2021/2022 років.

«Оперативне планування на кожному етапі насправді допомагає робити якісні ремонти і зі скороченням строку. Я маю на увазі трирівневу систему контролю за виконанням ремонтів, – каже Костянтин Щербань. – Тобто, на кожному етапі, на кожній операції з ремонту та модернізації є спеціалісти, які відповідають за певні напрями. На нарадах 1-го та 2-го рівнів вони доповідають про зроблене і, якщо десь є відставання від графіка виконання тієї чи іншої роботи, ми обговорюємо проблему, беремо інформацію до відома та окреслюємо заходи для розв’язання питання. У нас також уже певний час працює автоматизована система техобслуговування і ремонту, за допомогою якої ми можемо оперативно користуватися ремонтною документацією. Також в автоматизованій системі (для тепломеханічного обладнання, для електродвигунів насосних та вентиляційних агрегатів) ми розробляємо річні графіки ремонтів, відомості робіт, акти дефектації обладнання, акти виконаних робіт, що суттєво скорочує час на підготовку документації, планування та реалізацію запланованого».

«Ремонт – це дуже складний процес, який, зазвичай, зводиться до двох моментів, що його оцінюють. Це строк і якість. Коли витримуються ці дві складові, то ми вважаємо, що наш ремонт успішний і досягнуто результату, якого прагнули. Аналізуючи останні роки, хочу сказати, що практично всі ППР енергоблоків виконані зі скороченням планової тривалості, і разом з тим ми не втрачаємо потрібну якість. У нас мінімальна кількість повторних ремонтів», – підсумовує Анатолій Ілатовський.

Згідно з даними ВППР за останні чотири роки лише один раз було зупинено енергоблок у позаплановий поточний ремонт для ревізії та ремонту підшипника №12 турбогенератора №2. Останнім часом практично всі ремонти було скорочено, завдячуючи злагодженій роботі персоналу.

В Енергоатомі переконані, що ремонтна кампанія на АЕС була розбалансована саме штучними обмеженнями. Т.в.о. президента компанії Петро Котін під час Всеукраїнського форуму «Україна-30. Атомна енергетика: майбутнє галузі» зауважив: «Ми склали новий графік оптимізації й виходимо на наступний зимовий сезон з двома блоками в ремонті. І на три роки вперед ми плануємо, щоб в осінньо-зимовий період у ремонті були 2-3 блоки з 15. Не більше. Це вдасться зробити, якщо не буде рішень щодо обмеження атомної генерації».

За підсумками роботи у першому кварталі 2021 року термін ремонтних кампаній на енергоблоках АЕС України було скорочено на 37,4 доби. Це дало змогу збільшити обсяги виробництва на 773 млн кВт⋅г електроенергії та забезпечити потреби населення в холодну пору, не допустивши віялових відключень.

Юлія ДІКУСАР