Принцип роботи АЕС

Ядерним реактором є пристрій, призначений для організації та підтримки керованої ланцюгової реакції ділення деяких важких ядер, у результаті якої вивільняється ядерна енергія, що перетворюється в ньому на теплову з подальшим використанням її зовнішнім споживачем.

 

Принципова схема двоконтурної АЕС

 

1 – реактор;

2 – парогенератор;

3, 6 – частини високого та низкого тиску турбіни;

4 – сепаратор;

5 – пароперегрівач;

7 – генератор;

8 – конденсатор;

9 – конденсатний насос;

10 – циркуляційний насос;

11 – підігрівач низкого тиску;

12 – деаератор;

13 – живильний насос;

14 – підігрівач високого тиску;

15 – головний циркуляційний насос.

 

В ядерному реакторі внутріядерна енергія перетворюється на теплову, яка відводиться теплоносієм трубопроводами першого контуру до парогенератора, де через поверхню нагріву тепло передається робочому тілу. Охолоджений теплоносій за допомогою головного циркуляційного насоса (ГЦН) знову спрямовується до реактора, і контур замикається. Робочим тілом служить звичайна вода, що генерується в пару. Пара по трубопроводам робочого контуру направляється до турбогенератора, в якому послідовно теплова енергія перетворюється на механічну, а механічна - в електричну.

Відпрацьована пара конденсується в конденсаторі та прокачується конденсатними насосами через регенеративну систему низького тиску. Далі за допомогою живильних насосів вода, пройшовши через регенеративну систему високого тиску, знову надходить до парогенератора.

Така принципова схема так званих двоконтурних АЕС, найбільш поширених у даний час. Залежно від типу ядерного реактора можливі одноконтурні, двоконтурні та трьохконтурні ядерні енергетичні установки.