Вимірювачі радіаційного фону повертаються на штатні місця

Середа, 29 Серпень, 2012 - 09:13

28 серпня після успішного завершення планової державної повірки вимірювачі радіаційного фону (ВРФ-02) 30-кілометрової зони Южно-Української АЕС повертаються на штатні місця. За інформацією заступника начальника цеху радіаційної безпеки (ЦРБ) ЮУАЕС Ігоря Луковнєва, перші прилади було встановлено в смт Арбузинка, селах Новокрасне та Полянка. До 1 вересня вимірювачі повернуться в місто-супутник АЕС Южноукраїнськ, села Костянтинівка, Благодатне, Агрономія, Жовтневе, Семенівка та в смт Доманівка.

Щорічні перевірки ВРФ-02 проводять представники Миколаївського регіонального центру стандартизації, метрології та сертифікації. Вони ж і видають дозвіл на експлуатацію вимірювачів строком на 12 місяців. Цього року перевірка тривала десять днів - з 13 до 23 серпня. За висновками державних інспекторів, усі прилади визнано придатними для подальшої експлуатації. 

Вимірювач радіаційного фону ВРФ-02 розроблено в 1990 році Московським науково-інженерним центром. Прилад складається з двох датчиків радіаційного контролю та табло, на яке надходить інформація про потужність дози в даній місцевості. Діапазон виміру складає від 1 до 1000 мкР/год. Парне застосування датчиків не випадкове. Дублювання забезпечує  більш високу надійність приладу.

Метою щорічного огляду обладнання, що встановлено в 10 населених пунктах зони спостереження АЕС, є визначення його технічних характеристик. Обслуговують пости радіаційного контролю фахівці цеху радіаційної безпеки ЮУАЕС. Вони зазначають, що вимірювачі радіаційного фону надійні у використанні, проте за 20-річний період роботи ВРФ-02 морально застаріли. В планах атомників у найближчому майбутньому ввести в промислову експлуатацію датчики автоматичної системи контролю радіаційної обстановки, які замінять застарілі вимірювачі та повноцінно охоплять всю 30-км зону.

Основна перевага АСКРО в тому, що вона дозволяє отримувати дані в режимі реального часу, оперативно аналізувати отриману інформацію про радіаційну обстановку, а також прогнозувати її з урахуванням метеорологічних параметрів. У разі збою в роботі обладнання автоматичної системи фахівці ЦРБ отримають сигнал на центральний пульт вже через декілька секунд. Тоді як неполадки ВРФ-02 виявляються лише під час планових об'їздів. «Зазвичай, - говорять у цеху радіаційної безпеки ЮУАЕС, - у вимірювачів з ладу виходять лічильники випромінювання, запобіжники, блоки живлення. Причини відмов обладнання різні: від поганого стану електричних мереж у населених пунктах, до природних явищ (блискавки)». Проте, як засвідчує практика, набагато більше атомників хвилює ставлення до вимірювачів жителів населених пунктів, де встановлено пости радіаційного контролю. Під час планових об'їздів з'ясовується, що тільки в районних центрах і в Южноукраїнську ВРФ-02 працюють цілодобово. У інших місцях господарі приміщень, де встановлено обладнання АЕС, часто просто відключають його від мережі, позбавивши тим самим місцеве населення достовірної інформації про радіаційний стан у даній місцевості.