На Южно-Українській АЕС відбулася нарада з продовження терміну експлуатації енергоблоку №1

П'ятниця, 31 Травень, 2013 - 11:30

29 травня на майданчику ВП ЮУАЕС пройшла друга виїзна нарада Державної інспекції ядерного регулювання та НАЕК "Енергоатом", на якій було розглянуто стан виконання заходів з модернізації і реконструкції, ремонту та продовження терміну експлуатації  першого енергоблоку станції. У нараді взяли участь представники ДІЯРУ на чолі з першим заступником Голови - Головним державним інспектором з ядерної та радіаційної безпеки України Михайлом Гашевим, керівники дирекції і відокремлених підрозділів ДП НАЕК "Енергоатом" на чолі з виконуючим обов'язки президента компанії Віссаріоном Кімом, представники Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, Миколаївської облдержадміністрації, керівники і фахівці Южно-Української АЕС.

Перша така виїзна нарада відбулася 12 квітня 2013 року. Тому на сьогоднішній зустрічі, разом з детальними доповідями про виконання заходів щодо підготовки блоку №1 до експлуатації в надпроектний термін, реалізації реконструктивних і ремонтних робіт, обговоренням питань поставок необхідних ТМЦ, було розглянуто й хід виконання доручень, внесених до протоколу попередньої наради.

Южно-Український блок №1 - найстаріший серед вітчизняних енергоблоків ВВЕР- 1000. Термін його проектної експлуатації (30 років) збігає в грудні 2013 року. Він першим серед українських атомних "мільйонників" готується отримати дозвіл на продовження експлуатації в надпроектний термін. ВП ЮУАЕС призначено пілотною станцією в компанії "Енергоатом" з продовження експлуатації блоків ВВЕР-1000 малої серії (окрім першого, до блоків малої серії відноситься другий енергоблок ЮУАЕС).

Майже три місяці тому, у березні, ЮУ-1 виведено в капітальний планово-попереджувальний ремонт (ППР) тривалістю 240 діб. За відведений час атомники планують у повному обсязі реалізувати роботи "Зведеного плану заходів щодо забезпечення продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ВП ЮУАЕС" і заходів "Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки". Їх виконання дозволить привести обладнання енергоблоку №1 у повну відповідність світовим стандартам безпеки, що є ключовою умовою продовження його експлуатації у надпроектний термін.

Нині на блоці №1 триває процес обґрунтування продовження експлуатації основного обладнання. Для всіх елементів устаткування, будівель і споруд (усього 19 груп) виконано оцінка технічного стану. З 18, включаючи найголовніший - реактор, рішення узгоджені Держінспекцією ядерного регулювання. Щодо елементу, що залишився, - захисної оболонки - триває узгодження звітних документів у ДІЯРУ. З 565 одиниць устаткування, які, згідно з нормативними документами, мають пройти кваліфікацію на "жорсткі" умови навколишнього середовища, позитивні рішення вже отримано для 553. Кваліфікації на сейсмічні впливи на першому блоці ЮУАЕС підлягають 2414 одиниць обладнання: для 726 одиниць кваліфікація вже встановлена, для 1461 - виконано заходи щодо підвищення кваліфікації і вона підтверджена, по 194 - у рамках виконання заходів з модернізації і реконструкції виконується заміна обладнання на кваліфіковане.

Головний документ, на підставі якого приймається рішення про можливість продовження терміну експлуатації атомного енергоблоку, - Звіт з періодичної переооцінки безпеки (ЗППБ). Він включає аналіз впливу на безпеку усіх виконаних модифікацій, старіння устаткування та будівельних конструкцій, можливих техногенних і природних зовнішніх впливів, впливу експлуатації АЕС на довкілля та ін. З 15 розділів (14 чинників і комплексний аналіз) ЗППБ по южно-українському енергоблоку №1 на сьогодні ДІЯРУ розглянуто та прийнято 11 розділів, за 3 усунуто отримані зауваження і вони перебувають на розгляді в Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки. Останній розділ ЗППБ - комплексний аналіз - планується направити до ДІЯРУ в липні 2013 року.

У перелік обов'язкових заходів, виконання яких необхідне для продовження терміну експлуатації енергоблоку №1, входить 68 пунктів (56 з них включено до "Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки"). На сьогодні в повному обсязі виконано (з узгодженням  звіту в ДІЯРУ) 3 заходи, готуються і узгоджуються звіти ще з 5, роботи ведуться по 47. На жаль, і це констатувалося на виїзній нараді, з 8 заходів на сьогодні є відставання від встановленого графіка. Це пов'язано, більшою мірою, із затримками поставок ТМЦ. Учасники зустрічі констатували, що у ЮУАЕС є можливість надолужити це відставання до кінця ППР-13.

Колектив ВП ЮУАЕС сподівається, що протокольні доручення виїзної наради дозволять виправити ситуацію і в повному обсязі у намічені терміни реалізувати плани з підготовки першого южно-українського енергоблоку до надпроектної експлуатації.

Услід за блоком №1 на майданчику ЮУАЕС підійде час завершення проектного терміну роботи другого енергоблоку. До цієї дати - травень 2015 року - залишається не так багато часу. Тому, паралельно з підготовкою до продовження терміну експлуатації  першого "мільйонника", аналогічні роботи ведуться й на блоці №2.