Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), видала настанову, завдяки якій можна буде розпочати процес погашення заборгованості на ринку електричної енергії.
Усі шість енергоблоків станції перебувають у роботі. Вперше в історії український гигант атомної енергетики Європи Запорізька АЕС наблизилась до повної проєктної потужності – 6000 МВт.
6 січня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків: Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС, енергоблок №3 ЮУАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.
5 січня 2021 року Енергоатом отримав ліцензію Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) на право провадження діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки» енергоблока №5 Запорізької атомної електростанції.
Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України визнала обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблока №5 Запорізької АЕС на визначених у проекті рівнях потужності у наступні 10 років, встановивши дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблока - 27 травня 2030 року.
Державна інспекція ядерного регулювання України дозволила пуск енергоблока №4 Рівненської АЕС після завершення планово-попереджувального ремонту (ППР) з перевантаженням активної зони.
У великому інтерв’ю виданню Liga.net т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін розповів, як Енергоатому вдалося пережити непростий 2020-й рік, хто і чому створює перешкоди для стабільної роботи атомних станцій та чому у нашої країни є унікальний шанс бути на передовій розвитку атомної енергетики у Європі та світі.
Щодо прийнятого Кабінетом Міністрів України 28 грудня 2020 року рішення про продовження строку дії Положення про покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (ПСО).
У січні наступного року Запорізька атомна електростанція вперше у своїй історії вийде на повну проєктну потужність. Це відбудеться після завершення планового ремонту на енергоблоках ЗАЕС та завдяки введенню в експлуатацію лінії електропередачі 750 кВ від ЗАЕС до підстанції «Каховська». Про це очільник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін повідомив під час робочого візиту на ЗАЕС 23 грудня.
23 грудня 2020 року на майданчику Запорізької АЕС відбулася офіційна церемонія введення в експлуатацію нової повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» завдовжки 186 км. Реалізація цього масштабного інвестиційного проєкту стала можливою завдяки спільним зусиллям НАЕК «Енергоатом» та НЕК «Укренерго».
НАЕК «Енергоатом» в наступному році не планує вивезення відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з атомних електростанцій України на переробку і тимчасове зберігання до радіохімічних підприємств Російської Федерації. Про це т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін повідомив у ході робочої поїздки на Запорізьку АЕС, яка відбувається 23 грудня.
Стратегічна важливість Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) для енергетичної безпеки України стала однією з ключових тем випусків новин 22 грудня 2020 року на провідних телеканалах України.
22 грудня за участі керівництва НАЕК «Енергоатом», представників компанії Holtec International (США), інших компаній, які брали участь у реалізації проєкту, а також за участі представників ЗМІ відбулось відкриття першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).
НАЕК «Енергоатом» своєчасно завершив будівництво першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) – у терміни, визначені розпорядженням уряду від 2017 року. Ще 14 пускових комплексів будуть добудовані до 2040 року – паралельно із заповненням майданчика Сховища контейнерами з ВЯП.
ДП «НАЕК «Енергоатом» завершив будівництво у Чорнобильській зоні відчуження першого пускового комплесу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), куди доправлятиметься відпрацьоване ядерне паливо з українських атомних електростанцій. 22 грудня представники керівництва Енергоатома, Holtec International та інших компаній-партнерів відвідали добудований об'єкт.
Під час розгляду 18 грудня 2020 року на нараді в Кабінеті Міністрів України проблемних питань будівництва залізничної колії від станції Вільча до станції Янів (зона відчуження, Іванківський район Київської області) протяжністю 43 км ДП «НАЕК «Енергоатом» запропонував виступити замовником зазначеного будівництва й завершити його у найстисліші терміни до 1 травня 2021 року. У подальшому Компанія матиме право господарського відання під’їзної колії до Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).
17 грудня 2020 року між ДП «НАЕК «Енергоатом» та Міжнародною юридичною фірмою Shearman & Sterling укладено договір про надання послуг щодо підготовки та направлення повідомлення про спір від імені Компанії до Російської Федерації.
Напередодні дня Святого Миколая керівництво НАЕК «Енергоатом» відвідало смт Іванків, щоб привітати та нагородити школярів, які брали участь у міжрегіональному дитячо-юнацькому конкурсі творчості «Енергоатом: Енергія, що живить мрії!».
Тренажер розроблений, виготовлений і поставлений за кошти технічної допомоги уряду США, як елемент заміщення освітнього ресурсу Севастопольського університету в тимчасово окупованому Криму.
Сьогодні, 16 грудня 2020 року, працівники СхідГЗК перекрили рух на трасах національного значення в Кіровоградській області, протестуючи проти зупинки шахт та невиплати заробітної плати.
За підсумками 11 місяців поточного року кількість порушень і відхилень у роботі АЕС України суттєво скоротилася. Про це йшлося на засіданні Колегії Держатомрегулювання, яке відбулося 10 грудня.
Профспілковий комітет ДП НАЕК «Енергоатом» виступив з відкритим зверненням від імені трудового колективу Компанії, попередньо проаналізувавши питання заборгованості та постійних затримок виплат зарплатні трудовому колективу ДП «СхідГЗК».
З 23 по 27 листопада 2020 року був проведений другий курс підготовки фізиків – розраховувачів відділів ядерної безпеки (ВЯБ) Запорізької та Южно-Української АЕС і Науково-технічного центру НАЕК «Енергоатом» з використання комплексу програм AР-H (ALPHA-H, PHOENIX-H), розроблених компанією Westinghouse.
1 грудня 2020 року тимчасовим виконувачем обов’язків директора відокремленого підрозділу «Енергоатом-Трейдинг» державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» призначено Хартмута Якоба, який водночас залишається і віцепрезидентом Компанії.
Член Наглядової ради польської компанії Polenergia, а також правління консорціуму Ukraine Power Bridge Company Гжегош Станіславскі наполягає: проєкт «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз» потрібно найактивнішим чином втілювати в життя.
Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості оприлюднили відкрите звернення до уряду. Вони обурені тим, що Уряд пропонує Верховній Раді узаконити його бездіяльність щодо погашення боргів перед Енергоатомом та іншими держпідприємствами.
27 листопада в Києві за сприяння українського осередку громадської організації Women in Nuclear (WiN) Global, Шведського органу з радіаційної безпеки (SSM) та Посольства США в Україні у столиці нагородили 10 призерок конкурсу WiN Ukraine Award. Переможницями в номінаціях «Лідерка» та «Працівниця» стали представниці Дирекції НАЕК «Енергоатом» Тетяна Амосова та Рената Яресько.
10 найкращих жінок «WiN Award UKRAINE» – професіоналів у сфері ядерної енергетики отримали нагороди в рамках ІІ Щорічної конференції «Women in Nuclear Ukraine», яка 27 листопада пройшла у столиці.
27 листопада 2020 року відбудеться аукціон з продажу електроенергії НАЕК «Енергоатом» для здійснення експорту з ОЕС України. Енергоатом-Трейдинг виставив на продаж на ТБ «Українська енергетична біржа» 11 тис. 160 МВт-г електроенергії базового навантаження з постачанням у період 1-31 грудня 2020 року.
Нова лінія електропередачі (ЛЕП) завдовжки 186 км простягається від Запорізької атомної електростанції до Каховки. Завдяки їй вдасться значно поліпшити електропостачання Херсонської та Одеської областей, а також вивільнити «замкнені» потужності ЗАЕС, знявши всі мережеві обмеження. Відтак всі шість енергоблоків станції зможуть працювати на повну потужність і підвищиться надійність енергопостачання південної частини ОЕС України, оскільки транзит потужності здійснюватиметься безпосередньо від джерела генерації – Запорізької АЕС.
Сьогодні, 25 листопада 2020 року відбувся аукціон з продажу електричної енергії НАЕК "Енергоатом". У результаті конкурентних торгів Енергоатом-Трейдинг реалізував на біржі 100 відсотків виставленого обсягу – 1 339 200 МВт-г електричної енергії базового навантаження з постачанням протягом 1-31 грудня 2020 року.
ДП «НАЕК «Енергоатом» увійшло до Європейського альянсу з чистого водню (European Clean Hydrogen Alliance), створеного влітку цього року Європейською Комісією. Компанія отримала офіційне повідомлення про її включення до Альянсу та запрошення взяти участь в Європейському форумі з водню, який відбудеться 26-27 листопада 2020 року.
У середу, 25 листопада 2020 року, на ТБ «Українська енергетична біржа» відбудеться аукціон з продажу 1 339 200 МВт-г електроенергії базового навантаження в торговій зоні ОЕС України.
Перед НАЕК «Енергоатом» стоїть завдання не лише добудувати третій та четвертий енергоблоки Хмельницької АЕС, але й зробити це будівництво – проєктом №1 в державі. Таку думку висловив віцепрезидент НАЕК «Енергоатом» Герман Галущенко, у ході робочої наради на Хмельницькій АЕС, яка відбулась за участі очільника Енергоатома Петра Котіна та представників керівництва Компанії.
Енергоатом не може погодитися з претензіями ДП «СхідГЗК» стосовно несвоєчасних розрахунків за урановий концентрат, який СхідГЗК постачає за довгостроковим договором, укладеним в листопаді 2019 року.
Підготовчий етап з добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС завершено, на черзі розгортання будівельних робіт. Про це т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін повідомив у ході робочої наради з питань добудови третього та четвертого енергоблоків ХАЕС.
18 листопада 2020 року на ТБ "Українська енергетична біржа" було реалізовано 4 блочні (нічні) позиції загальним обсягом 3 280 МВт-г електроенергії ДП «НАЕК «Енергоатом» за середньозваженою ціною 918,05 грн/МВт-г (без ПДВ).
ДП «НАЕК «Енергоатом» спростовує наведені в пресрелізі Міненерго, 16 листопада 2020 року розміщеному на сайті цього Міністерства, а згодом – платно на інших онлайн-ресурсах, твердження й “аргументи” щодо нібито необґрунтованої позиції Енергоатома стосовно причин подорожчання електроенергії.
НАЕК «Енергоатом» не припиняє роботу над створенням додаткових можливостей для експорту електроенергії з вітчизняних атомних електростанцій. Про це віцепрезидент Компанії Герман Галущенко, розповів 17 листопада в ефірі програми «Час: Online» на 5-му каналі.
Така сума заборгованості створює нові виклики перед НАЕК «Енергоатом», однак у Компанії шукають і знаходять шляхи вирішення проблеми. Про це віцепрезидент ДП «НАЕК «Енергоатом» Герман Галущенко розповів у прямому ефірі програми «Час: Online» на 5-му каналі.
З 10 по 13 листопада 2020 року в містах-супутниках АЕС України відбулися публічні обговорення питань реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України (КЗПБ), плану екологічних і соціальних заходів, а також плану залучення зацікавлених сторін КЗПБ у поточному році.
13 листопада в ДП «НАЕК «Енергоатом» відбулася заключна нарада за підсумками проведення першого постсертифікаційного аудиту TUV NORD CERT Gmb інтегрованої системи управління Компанії.
НАЕК «Енергоатом» завершує масштабний проєкт будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у Зоні відчуження ЧАЕС, де наступні сто років зберігатиметься ВЯП з трьох українських атомних електростанцій – Рівненської, Хмельницької та Южно-Української.
НАЕК «Енергоатом» подала до Міненерго фінансовий план на 2021 рік. У разі його затвердження Компанія зможе отримати прибуток, що дасть змогу розрахуватися з боргами та продовжити реалізацію важливих технічних і соціальних проєктів.