Експерти ВАО АЕС позитивно оцінили рівень безпеки Рівненської АЕС

Вівторок, 20 Листопад, 2012 - 14:49

Експерти Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій позитивно оцінили рівень безпеки Рівненської АЕС. Результатом двотижневої партнерської перевірки ВАО став підсумковий протокол, у якому визначили сфери для покращання діяльності і позитивні практики, які можуть бути застосовані на інших атомних електростанціях. За словами директора Московського центру ВАО Михайла Чудакова, Рівненська АЕС є однією з найкращих за рівнем безпеки та кваліфікації персоналу серед атомних станцій регіону.

Планова партнерська перевірка Московського центру Всесвітньої асоціації операторів АЕС проходила на Рівненській атомній електростанції з 2 по 16 листопада. Команда із 23-х висококваліфікованих спеціалістів з Угорщини, Росії, Індії, США, Вірменії та Великобританії, використовуючи систему «білих карток», перевірила рівень безпеки експлуатації РАЕС за такими напрямками: організаційна структура та адміністративне управління виробництвом; експлуатація; ремонт; інженерно-технічна підтримка; радіаційний захист; використання досвіду експлуатації; хімічна технологія; підготовка і кваліфікація персоналу; протипожежний захист; протиаварійна готовність. Мета таких перевірок однакова для усіх станцій – підвищення безпеки і надійності експлуатації АЕС.

У зв’язку із подіями на японській АЕС Фукусіма змінилася методологія перевірок. Оцінки стали жорсткішими. Водночас завданням експертів було не тільки визначити сфери для покращання діяльності, а й з’ясувати причини невідповідностей та спільно віднайти способи їх виправлення. Вперше безпека Рівненської АЕС перевірялася комплексно: одразу за десятьма напрямками на усіх енергоблоках. Також вперше участь у перевірці брало так багато експертів.

Впродовж двох тижнів команда ВАО здійснювала обходи приміщень, оцінювала стан обладнання та дотримання персоналом вимог охорони праці, прихильність персоналу принципам культури безпеки,  спостерігала за проведенням експлуатаційних процесів, а також за ремонтними роботами на енергоблоці. Виявлені недоліки фіксували у «білих картках» картках. Усі зауваження, а також позитивні моменти були проаналізовані, систематизовані та внесені до підсумкового протоколу, який керівник партнерської перевірки Янош Тот (Угорщина) урочисто передав генеральному директору Рівненської АЕС Павлу Павлишину під час заключного засідання.

«Вимоги, які сьогодні ставить перед собою ВАО, надзвичайно високі, я б навіть сказав – близькі до досконалості. На Рівненській АЕС ми побачили, що робота у цьому напрямку ведеться, - зазначив Янош Тот. – Тому, на мою думку, незважаючи на те, що сфери для покращання діяльності атомної електростанції є, підсумок перевірки загалом позитивний. Більше того, мушу запевнити: експерти не виявили жодного недоліку, який би якимось чином впливав на ядерну безпеку РАЕС».

«Рівненська АЕС зацікавлена у тому, щоб експерти з незалежної точки зору оцінили нашу діяльність та вказали на ті сфери, де робота може бути вдосконалена, - зауважив Павло Павлишин. –  У багатьох напрямках ми уже працюємо, розробляємо відповідні заходи. Також приємно те, що команда експертів відзначила і сфери, які є зразковими для інших атомних електростанцій. Надання експертами ВАО АЕС конкретних рекомендацій, впровадження позитивних міжнародних практик, обов’язково стане для РАЕС кроком уперед у напрямку підвищення безпеки. Загалом же, я задоволений результатами перевірки і дуже високо оцінюю роботу всього колективу РАЕС».

Нагадаємо, що раніше партнерські перевірки на РАЕС проходили двічі: у 2001 році на енергоблоках №1,2 та у 2004 році перед пуском енергоблоку №4. Щоразу експерти відзначали високий рівень безпеки станції і кваліфікації персоналу.

Через два роки на Рівненській АЕС пройде повторна перевірка, під час якої експерти перевірять рівень виконання рекомендацій, сформульованих у протоколі.