Верховна Рада України ухвалила Закон "Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції"

П'ятниця, 7 Вересень, 2012 - 09:34

Законом встановлюється, що енергоблоки № 3 і 4 Хмельницької АЕС розміщуються на промисловому майданчику відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", розташованого на землях енергетичної системи, що межують із землями міста Нетішина, та є двома однотипними енергоблоками кожен встановленою електричною потужністю 1000 МВт.

На кожному енергоблоці розміщуються реакторна установка типу ВВЕР-1000/В-392 (водо-водяний енергетичний реактор на теплових нейтронах) номінальною тепловою потужністю 3012 МВт.

Закон містить також норму, відповідно до якої замовник будівництва енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС спрямовує кошти в обсязі 100 мільйонів гривень на спорудження об’єктів соціального призначення шляхом сплати збору соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Зазначені кошти враховуються у кошторисі будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС і перераховуються до Державного бюджету України пропорційно фактично освоєним, за даними бухгалтерського обліку, капітальним інвестиціям без урахування податку на додану вартість.

Відповідний законопроект зареєстровано за № 11088.

Закон розглядався в парламенті за скороченою процедурою, та був ухвалений 253 голосами народних депутатів України.

Вчора, 5 вересня 2012 року Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу ядерної політики та ядерної безпеки на своєму першому засіданні схвалив в цілому проект Закону України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків №3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції».

Як зазначив у своєму виступі на засіданні Комітету ПЕК його голова Микола Мартиненко: «За результатами розгляду законопроекту Комітет прийняв його за основу та в цілому і направить на розгляд до сесійної зали парламенту на цьому тижні».

Заступник директора департаменту стратегічної політики, інвестицій та ядерно- енергетичного комплексу Міненерговугілля Петро Чернов під час виступу на засіданні Комітету, доповів присутнім про основні складові техніко-економічного обґрунтування будівництва енергоблоків №3 і 4 Хмельницькій АЕС. Зокрема, підкреслив на проведеній експертній оцінці можливого впливу на навколишнє середовище, а також можливого транскордонного впливу спорудження нових потужностей, яка показала що межа гранично допустимих норм радіаційного впливу на населення та навколишнє середовище не перевищує норми.

В свою чергу голова Держінспекції ядерного регулювання України Олена Миколайчук зупинилась на питанні безпеки енергоблоків №3 та 4 ХАЕС. Вона зазначила, що проект реакторної установки В-392- є сучасним проектом та відповідає вимогам безпеки. Відкритим лише залишається питання використання існуючих будівельних конструкцій. «Це питання буде вирішуватись під час розроблення самого проекту будівництва. Якщо будівельні конструкції будуть заважати впровадженню додаткових систем безпеки, то вони будуть знесені», - підкреслила вона.

Володимир Бронніков, колишній генеральний директор ВП «Атомпроектінжиніринг», нині радник президента НАЕК «Енергоатом», президент Українського ядерного товариства продовжуючи тему підвищення безпеки будівництва нових енергоблоків зазначив, що під час розробки проекту будівництва енергоблоків також будуть враховані експертні висновки щодо підвищення безпеки, нові технічні вимоги, рекомендації МАГАТЕ з урахуванням уроків аварії на АЕС «Фукусіма-1» (Японія). «Ми будемо експлуатувати діючі будівельні конструкції тільки в тому випадку, якщо вони будуть відповідати всім нормам безпеки та забезпечать надійність енергоблоків протягом всього терміну експлуатації».

Коментарі:

Генеральний директор ВП «Атомпроектінжиніринг» Олександр Рибчук:

- Всіма учасниками законотворчого процесу проведено високопрофесійну роботу з підготовки рішення держави щодо будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Верховна Рада України прийняла виважене та своєчасне рішення, яке забезпечить сталий розвиток енергетичного комплексу та енергетичну безпеку держави.

Директор Центру взаємодії з органами державної влади та ОРЕ НАЕК «Енергоатом» Костянтин Запайщиков:

- Закон України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків №3 і 4 Хмельницької атомної електростанції», який спільними зусиллями Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля, ДП НАЕК «Енергоатом», органів місцевого самоврядування прийнято сьогодні Верховною Радою України має непересічне значення. Верховна Рада України прийняла політичне рішення, після якого держава Україна дотримуючись всіх вимог нормативно-правових актів розпочне роботи з проектування та будівництва енергоблоків №3 і 4 Хмельницької АЕС. Реалізація цього проекту забезпечить енергетичну безпеку держави, в будівництві будуть залучені вітчизняні наукові інститути, проектні організації інжинірингові компанії, будівельні організації. На моє переконання, розвинена атомна енергетика – це показник спроможності держави безпечно експлуатувати і освоювати нові технології, це показник розвитку держави.