У 2014 році на українських АЕС триватимуть роботи з підвищення безпеки з урахуванням уроків Фукусіми та Чорнобилю

П'ятниця, 25 Квітень, 2014 - 09:22

У 2014 році на українських АЕС триватимуть роботи з підвищення безпеки експлуатації енергоблоків з урахуванням уроків аварій на АЕС «Фукусіма-Даїчі» (Японія) та Чорнобильській АЕС. Про це повідомив директор з виробництва – заступник виконавчого директора з виробництва ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Шейко під час доповіді на «круглому столі» на тему: «Чорнобиль та Фукусіма - Даїчі: вплив на розвиток світової ядерної енергетики», який відбувся 23 квітня. «Круглий стіл» було організовано Асоціацією Український ядерний форум.

У своїй доповіді Ю.Шейко зазначив, що згідно з Національним планом дій за результатами «стрес-тестів», схваленим постановою Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України №8 від 5 березня 2013 року, протягом поточного року на українських АЕС буде продовжено виконання так званих «постфукусімських» заходів.

Він нагадав, що після аварії на АЕС «Фукусіма-Даїчі» (Японія) Україна приєдналася до ініціативи інших країн та виконала цільову позачергову оцінку стану безпеки енергоблоків атомних електростанцій («стрес-тести»). Результати «стрес-тестів» були підтверджено Держатомрегулювання України та партнерською перевіркою місії міжнародних експертів.

Результати «стрес-тестів» показали, що послідовність подій, що сталися на АЕС «Фукусіма-Даічі», практично неможлива для АЕС України. «Стрес-тести» показали безпеку українських АЕС під час всіх зовнішніх екстремальних природних  впливів, які є можливими  в місцях розташування наших атомних станцій. При цьому було визначено необхідність виконання додаткових заходів, які направлені на попередження та зменшення наслідків «важких» аварій з пошкодженням активної зони реактора, зокрема заходів із забезпечення відводу тепла від ядерного палива під час важких аварій та забезпечення аварійного електроживлення в умовах тривалого повного знеструмлення АЕС за допомогою мобільних дизель-генераторів, мобільних насосних станцій та інших засобів. «Постфукусімські» заходи включено в діючу Комплексну програму підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій та вже виконано в 2013 році на енергоблоці № 1 Южно-Української АЕС.

Під час роботи «круглого столу» було зазначено, що аварії на Чорнобильській АЕС та АЕС «Фукусіма Даїчі» стали поштовхом для розвитку міжнародної системи ядерної безпеки. Аналіз причин цих аварій та отримані уроки найбільш вплинули на  філософію безпеки та державне регулювання ядерної та радіаційної безпеки в усіх країнах світу, які експлуатують атомні електростанції. Одним з важливих уроків аварій було також посилення уваги до культури безпеки  та  ролі людського фактору в забезпеченні безпеки.  

Учасники круглого столу вважають першочерговим завданням досягнути такого рівня безпеки експлуатації АЕС, при якому будь-яка можлива аварія не призводила до виходу радіоактивних речовин за межі майданчиків АЕС. 

Довідка. Реалізація Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1270 від 7 грудня 2011 року, та є пріоритетним напрямком  розвитку атомної енергетики України.