На енергоблоці №1 Запорізької АЕС продовжено термін експлуатації більшої частини обладнання

Середа, 25 Вересень, 2013 - 09:42

Продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків Запорізької АЕС - пріоритетне завдання колективу станції на найближче десятиліття. Виконати це завдання без обстеження, реконструкції та модернізації обладнання, встановленого на блоках, неможливо, так що ці два напрямки роботи пов'язані між собою загальною кінцевою метою. У рамках кожного планово-попереджувального ремонту (ППР) різні служби максимально вивчають обладнання з точки зору перспективи його виробничого життя .

В даний час, в ході ППР-2013, на першому енергоблоці після детального обстеження продовжено термін експлуатації вже 90% обладнання. За один ППР обстежити все обладнання машинного залу неможливо. Тому всі роботи планувалися заздалегідь і виконувалися поетапно. При визначенні терміну служби обладнання бралося до уваги виконання: капітальних ремонтів, технічного опосвідчення, періодичного контролю металу, його обстеження в рамках продовження терміну експлуатації.

Цикл капітальних ремонтів більшої частини обладнання, що знаходиться в турбінному відділенні, - один раз на чотири роки. На сьогоднішній день всі системи, важливі для безпеки, обстежені повністю.

Обладнання, важливе для систем безпеки, відноситься до категорії С. Після того як обладнанню присвоюється статус обстежуваного, вибираються контрольовані елементи. Типова програма не вимагає повного обстеження, але, оскільки перший блок у всіх сенсах є першим, було прийнято рішення виконати стовідсотковий контроль, що включає в себе не тільки контроль металу, але й обстеження механічної частини обладнання .

Після контролю металу були проведені технічний огляд і гідравлічні випробування, які підтверджують, що обладнання знаходиться в робочому стані.

До 2014 року необхідно обстежити трубопроводи пари та гарячої води і посудини, що працюють під тиском. Цього року готується до обстеження 32 трубопроводи.

«Це великий і трудомісткий процес. Колектив Запорізької атомної електростанції звик своїми справами доводити здатність вирішувати найскладніші завдання, і ми будемо продовжувати трудитися на благо держави і українського народу», - сказав генеральний директор ЗАЕС В'ячеслав Тищенко.

Довідка. Перший блок ЗАЕС був пущений в 1984 році, а потім з інтервалом у рік пускалися інші енергоблоки: 1985 р. - другий, 1986 р. - третій, 1987 р. - четвертий. Після прийняття в 1988 році рішення про будівництво другої черги ЗАЕС, вже в серпні 1989 р. був введений в дію енергоблок №5. Шостий енергоблок був пущений в 1995 р. після скасування в Україні мораторію на будівництво АЕС.

Вклад Запорізької АЕС в енергетику країни, починаючи з 1984 року, зріс з 2 до 22%.