Ташлицька ГАЕС

Ташлицька ГАЕС – друга за потужністю складова енергокомплексу. Майданчик Ташлицької гідроакумулюючої станції розташований на захід від районного центру Арбузинка, на три кілометри південніше від м. Южноукраїнська.

Будівництво було розпочате в 1981 р. Перший гідроагрегат ТГАЕС прийнято в експлуатацію 28 грудня 2006 р., другий – 31 серпня 2007 р.

 

Основні технічні характеристики

Встановлена потужність ТГАЕС (двох гідроагрегатів) складає:

 • у генераторному режимі – 302 МВт;
 • у насосному режимі – 433 МВт.

Максимальний ККД:

 • у генераторному режимі – 87 %;
 • у насосному режимі – 90,8 %.

Діаметр робочого колеса насос-турбіни складає 6,3 м

Частота обертання робочого колеса – 136,4 об/хв.

Загальна вага гідроагрегату в зборці – 2100 т

Максимальний натиск – 88,3 м

Видача потужності виконується на напругу 330 кВ

 

Технологічна схема ТГАЕС

 

 

У технологічній схемі використовуються оборотні гідроагрегати, яким властиві функції турбін і потужних насосів.

Вночі, коли споживання електроенергії значно зменшується, гідроагрегати (5), використовуючи надлишкову енергію енергосистеми південного регіону України, працюють у насосному режимі і напірним водоводом (4) піднімають воду з нижнього водоймища (6), яким є Олександрівське водосховище, у верхнє водоймище (3). В ранкові та вечірні години, з різким збільшенням енергоспоживання, агрегати працюють в генераторному режимі. Вода з верхнього водоймища (3), яке не має гідравлічного зв'язку з Ташлицьким ставком-охолоджувачем АЕС (1) через наявність земляної дамби (2), поступає на гідроагрегати (5), виробляючи необхідну «пікову» електроенергію.

 

Призначення

ТГАЕС призначена для покриття пікових навантажень у південно-західній частині об'єднаної енергосистеми нашої держави, а також для забезпечення надійного базисного режиму роботи ЮУАЕС.

У зв'язку з загальним збільшенням споживання електроенергії, в ОЕС України з кожним роком все гострішою стає проблема дефіциту високоманеврених генеруючих потужностей, від вирішення якої залежить надійність роботи енергосистеми.

Незбалансована структура генеруючих потужностей в ОЕС України, зі значним переважанням базових потужностей (АЕС), відсутність маневруючих станцій, викликає великі труднощі в регулюванні добового графіка навантаження, нічних провалів енергоспоживання, забезпеченні аварійних і частотних резервів, призводить до зниження стійкості та надійності роботи ОЕС України в цілому.

Основні технічні аргументи введення в експлуатацію ТГАЕС:

 • виробництво дорожчої електроенергії для покриття піків (вечірніх і ранкових) у графіку енергоспоживання при використанні дешевшої надлишкової нічної електроенергії;
 • заміна потужності блоків ТЕС при регулюванні навантаження, що дозволяє експлуатувати теплові станції на максимальній потужності з економією витрат на паливо;
 • споживання надмірної енергії в нічний час, вирівнювання графіка навантажень;
 • зменшення витрат на обслуговування ТЕС, які експлуатуються з постійним навантаженням, без перепалу палива, підвищення надійності їх експлуатації.

Крім того, добудова та експлуатація ТГАЕС дозволить підвищити стійкість енергосистеми. Можливості ГАЕС мають швидше якісний характер, ніж кількісний, і ці можливості важко оцінити в грошах. Вони забезпечують для енергосистеми України:

 • оперативний резерв для регулювання частоти електричного струму;
 • експлуатацію в режимі синхронного компенсатора;
 • умови для експорту електроенергії;
 • стійкість роботи і вищу продуктивність у виробничому та комерційному секторах економіки;
 • продовження терміну служби та зниження експлуатаційних витрат на електричне і механічне обладнання;
 • зниження комунальних і побутових незручностей населення.

У ході будівництва ТГАЕС вперше в Україні застосовано схему одночасного фінансування спорудження промислового об'єкту та реалізації соціально-екологічних заходів у зоні його впливу. На вирішення проблем прилеглого регіону спрямовується до 10% від усіх коштів, що надходять на завершення будівництва. Соціальна програма діє з 2001 року. У зону її розповсюдження входять 6 районів і 4 міста Миколаївської області. Окремо фінансуються заходи зі збереження флори та фауни регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя». За час виконання програми на соціальний розвиток регіону направлено понад 156 млн грн.

 

Стан добудови

Станом на липень 2019 року продовжувались роботи з будівництва об’єктів 2-ї черги Ташлицької ГАЕС у складі 3-го гідроагрегату та 3-ї черги в складі верхньої водойми. На гідроагрегаті №3 на штатне місце в шахту генератора-двигуна встановлено ротор. Закуплені токопроводи 15,75 кВт, виконується їх монтаж. Ведеться закупівля електротехнічного обладнання генераторної схеми, що дозволить протягом року зібрати схему видачі потужності від генератора-двигуна до блочного трансформатора. Розпочато процедуру закупівлі блокового трансформатора (постачання в травні 2020 року). Придбано системи забезпечення енергопостачання діючого устаткування - дизельгенераторні станції будівлі ГАЕС і водоприймача, ведуться монтажні роботи.

Відповідно до затвердженого президентом ДП «НАЕК «Енергоатом» графіка введення гідроагрегату №3 у дослідну експлуатацію планується в першому півріччі 2021 року, введення 2 черги об'єкта передбачено в кінці 2021 року.

На виконання Окремого доручення Міненерговугілля України від 29.01.2015р №01/22-02/02 щодо забезпечення виконання Програми діяльності КМ України, затвердженої постановою КМУ від 09.12.2014 №695 зі змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 11.12.2014р №699, положень Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України VIII скликання, проект приведено у відповідність до сучасних норм правил і стандартів. Він пройшов експертизу та затверджений наказом ДП «НАЕК «Енергоатом» від 12.03.2019 №222.