Перспективи розвитку

Перспективи розвитку Южно-Українського енергокомплексу визначаються  виходячи з цілей «Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» (далі Енергетична стратегія) зі створення умов для безпечного, надійного та стійкого функціонування енергетики і її максимально ефективного розвитку.

Енергетичною стратегією передбачено збільшення потужності електростанцій, включаючи введення потужностей ГАЕС і АЕС, що дозволить забезпечити національну безпеку України за паливно-енергетичними показниками. Відповідно до стратегії розвитку атомної енергетики до 2030 р. необхідно ввести в експлуатацію 20-21 млн кВт заміщаючих і додаткових потужностей на АЕС.

 

Южно-Українська АЕС

Реконструкція системи технічного водопостачання

Для зняття обмежень потужності ЮУАЕС, викликаних недостатньою охолоджуючою здатністю Ташлицького водоймища-охолоджувача, розроблено та затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 року №498-р проект «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1-3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС».

Проектом передбачено будівництво п'яти бризкальних басейнів сумарною продуктивністю бризкальних установок 67,5 м3/с.

Будівництво комплексу споруд бризкальних установок передбачається на лівому березі Ташлицького водосховища в 1,5 км північніше промислового майданчика АЕС. Розміщення споруд намічається з урахуванням конфігурації берегової лінії водосховища.

Басейни прямокутної форми з розмірами в плані 135,0 х 390,0 м.

Глибина води в басейнах 0,50-0,80 м.

Позначка дна басейнів 100,00 м.

Згідно з дорученням Президента України від 15.07.2011 р. № 1-1/1477 в строк до 1 січня 2015 року необхідно забезпечити будівництво бризкальних басейнів для реконструкції системи технічного водопостачання енергоблоків Южно-Української АЕС.

 

Продовження термінів експлуатації енергоблоків

На теперішній час терміни експлуатації енергоблоків №1 та №2 продовжено до 02.12.2023р. та 31.12.2025р. відповідно.

До першочергових завдань на сьогодні відноситься технічно обґрунтоване, економічно доцільне продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 ВП ЮУАЕС при дотриманні вимог національних норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки і рекомендацій МАГАТЕ.

Термін експлуатації енергоблоку №3 ВП ЮУАЕС спливає 10.02.2020 р. Для продовження експлуатації енергоблоку №3 ВП ЮУАЕС обрано варіант здійснення організаційно-технічних заходів протягом проектного терміну роботи, тобто без зупинки енергоблоку після завершення проектного терміну експлуатації.

 

Будівництво енергоблоку №4

За первинним затвердженим проектом на майданчику ЮУАЕС передбачалося будівництво чотирьох енергоблоків сумарною потужністю 4000  МВт. В даний час збудовано та працює три енергоблоки ВВЕР-1000 (3000  МВт).  Введення енергоблоку №4 не було здійснено, хоч багато будівель і споруд було побудовано.

Виходячи з сприятливих умов подальшого розвитку АЕС у складі Южно-Українського енергокомплексу, наявності Олександрівського водосховища та Ташлицькой ГАЕС, розвиненої інфраструктури, інженерно-геологічних умов майданчика, доцільне будівництво блоку № 4 Южно-Української АЕС з введенням в експлуатацію в період 2018-2020 років.

Науково-технічна рада ДП НАЕК «Енергоатом» розглянула матеріали з обґрунтування можливості збільшення потужності ЮУАЕС і визнала технічно можливим розміщення додаткового енергоблоку на промисловому майданчику АЕС. Ухвалено рішення про необхідність початку робіт з розробки техніко-економічного обґрунтування спорудження енергоблоку № 4 на майданчику ЮУАЕС.

 

Ташлицька ГАЕС

Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів №3-№6 збільшить маневрені потужності Енергосистеми України і таким чином підвищить її надійність.

На виконання Окремого доручення Міненерговугілля України від 29.01.2015р №01/22-02/02 щодо забезпечення виконання Програми діяльності КМ України, затвердженої постановою КМУ від 09.12.2014 №695 зі змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 11.12.2014р №699, положень Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України VIII скликання, проект приведено у відповідність до сучасних норм правил і стандартів. Він пройшов експертизу та затверджений наказом ДП «НАЕК «Енергоатом» від 12.03.2019 №222.

Станом на липень 2019 року продовжувались роботи з будівництва об’єктів 2-ї черги Ташлицької ГАЕС у складі 3-го гідроагрегату та 3-ї черги в складі верхньої водойми. На гідроагрегаті №3 на штатне місце в шахту генератора-двигуна встановлено ротор. Закуплені токопроводи 15,75 кВт, виконується їх монтаж. Ведеться закупівля електротехнічного обладнання генераторної схеми, що дозволить протягом року зібрати схему видачі потужності від генератора-двигуна до блочного трансформатора. Розпочато процедуру закупівлі блокового трансформатора (постачання в травні 2020 року). Придбано системи забезпечення енергопостачання діючого устаткування - дизельгенераторні станції будівлі ГАЕС і водоприймача, ведуться монтажні роботи.

Відповідно до затвердженого президентом ДП «НАЕК «Енергоатом» графіка введення гідроагрегату №3 у дослідну експлуатацію планується в першому півріччі 2021 року, введення 2 черги об'єкта передбачено в кінці 2021 року.