Перспективи розвитку

Южно-Українська АЕС

 

Реконструкція системи технічного водопостачання

Планом заходів з реалізації етапу «Реформування енергетичного сектору (до 2020 року)» Енергетичної стратегії України на період до 2035 року «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 №497-р, для зняття обмежень потужності ЮУАЕС викликаних недостатньою охолоджуючою здатністю Ташлицького водоймища-охолоджувача, розроблено та затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2018 р. № 956-р проект «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1-3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС».

Проектом передбачено будівництво п’яти бризкальних басейнів продуктивністю - 67,5 м3/с. Розмір одного басейну 55 300 м2.

Об’єкт розташований на лівому березі Ташлицької водойми-охолоджувачі. Площа земельної ділянки відведеної під будівництво об’єкту – 77,025 га.

Загальна довжина трубопроводів – 6 861 м.

Кількість сопел – 1875 шт. (5х325).

Введення в дію системи технічного водопостачання дозволить досягнути оптимальних умов роботи трьох енергоблоків атомної електростанції, що призведе до середньорічного додаткового відпуску електроенергії близько 700 млн. кВт*г на рік., а також реалізацію проекту збільшення верхової водойми Ташлицької ГАЕС

Реалізація проекту здійснюється в чотири етапи (черги будівництва):

Першою чергою передбачено: спорудження: першого та другого бризкальних басейнів з магістральними трубопроводами до них; відсічних дамб, водозабірної споруди насосної станції подачі води на бризкальні басейни, будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни з встановленням двох основних насосів та технологічного обладнання.

Другою чергою передбачено: встановлення третього основного насосного агрегату подачі води на бризкальний басейн № 3 з технологічним обладнанням до нього в будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни; спорудження: бризкального басейну № 3 з магістральним трубопроводом до нього.

Третьою чергою передбачено: встановлення четвертого основного насосного агрегату подачі води на бризкальний басейн № 4 з технологічним обладнанням до нього в будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни; спорудження: бризкального басейну № 4 з магістральним трубопроводом до нього.

Четвертою чергою передбачено: встановлення п'ятого основного насосного агрегату подачі води на бризкальний басейн № 5 з технологічним обладнанням до нього в будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни: спорудження: бризкального басейну № 5 з магістральним трубопроводом до нього; винесення існуючих міських інженерних мереж із зони спорудження басейна № 5.

Відповідно до затвердженого президентом ДП «НАЕК «Енергоатом» графіка будівництва об’єкту, опробування основного обладнання відбудеться в травні 2020 року, а введення в експлуатацію всього комплексу передбачено в кінці 2021 року.

 

Продовження термінів експлуатації енергоблоків

На теперішній час терміни експлуатації енергоблоків №1 та №2 продовжено до 02.12.2023р. та 31.12.2025р. відповідно.

До першочергових завдань на сьогодні відноситься технічно обґрунтоване, економічно доцільне продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 ВП ЮУАЕС при дотриманні вимог національних норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки і рекомендацій МАГАТЕ.

Термін експлуатації енергоблоку №3 ВП ЮУАЕС спливає 10.02.2020 р. Для продовження експлуатації енергоблоку №3 ВП ЮУАЕС обрано варіант здійснення організаційно-технічних заходів протягом проектного терміну роботи, тобто без зупинки енергоблоку після завершення проектного терміну експлуатації.

 

Будівництво енергоблоку №4

За первинним затвердженим проектом на майданчику ЮУАЕС передбачалося будівництво чотирьох енергоблоків сумарною потужністю 4000  МВт. В даний час збудовано та працює три енергоблоки ВВЕР-1000 (3000  МВт).  Введення енергоблоку №4 не було здійснено, хоч багато будівель і споруд було побудовано.

Виходячи з сприятливих умов подальшого розвитку АЕС у складі Южно-Українського енергокомплексу, наявності Олександрівського водосховища та Ташлицькой ГАЕС, розвиненої інфраструктури, інженерно-геологічних умов майданчика, доцільне будівництво блоку № 4 Южно-Української АЕС з введенням в експлуатацію в період 2018-2020 років.

Науково-технічна рада ДП НАЕК «Енергоатом» розглянула матеріали з обґрунтування можливості збільшення потужності ЮУАЕС і визнала технічно можливим розміщення додаткового енергоблоку на промисловому майданчику АЕС. Ухвалено рішення про необхідність початку робіт з розробки техніко-економічного обґрунтування спорудження енергоблоку № 4 на майданчику ЮУАЕС.

 

Ташлицька ГАЕС

Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів №3-№6 збільшить маневрені потужності Енергосистеми України і таким чином підвищить її надійність.

На виконання Окремого доручення Міненерговугілля України від 29.01.2015р №01/22-02/02 щодо забезпечення виконання Програми діяльності КМ України, затвердженої постановою КМУ від 09.12.2014 №695 зі змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 11.12.2014р №699, положень Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України VIII скликання, проект приведено у відповідність до сучасних норм правил і стандартів. Він пройшов експертизу та затверджений наказом ДП «НАЕК «Енергоатом» від 12.03.2019 №222.

Станом на липень 2019 року продовжувались роботи з будівництва об’єктів 2-ї черги Ташлицької ГАЕС у складі 3-го гідроагрегату та 3-ї черги в складі верхньої водойми. На гідроагрегаті №3 на штатне місце в шахту генератора-двигуна встановлено ротор. Закуплені токопроводи 15,75 кВт, виконується їх монтаж. Ведеться закупівля електротехнічного обладнання генераторної схеми, що дозволить протягом року зібрати схему видачі потужності від генератора-двигуна до блочного трансформатора. Розпочато процедуру закупівлі блокового трансформатора (постачання в травні 2020 року). Придбано системи забезпечення енергопостачання діючого устаткування - дизельгенераторні станції будівлі ГАЕС і водоприймача, ведуться монтажні роботи.

Відповідно до затвердженого президентом ДП «НАЕК «Енергоатом» графіка введення гідроагрегату №3 у дослідну експлуатацію планується в першому півріччі 2021 року, введення 2 черги об'єкта передбачено в кінці 2021 року.