Перспективи розвитку

Перспективи розвитку Южно-Українського енергокомплексу визначаються  виходячи з цілей «Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» (далі Енергетична стратегія) зі створення умов для безпечного, надійного та стійкого функціонування енергетики і її максимально ефективного розвитку.

Енергетичною стратегією передбачено збільшення потужності електростанцій, включаючи введення потужностей ГАЕС і АЕС, що дозволить забезпечити національну безпеку України за паливно-енергетичними показниками. Відповідно до стратегії розвитку атомної енергетики до 2030 р. необхідно ввести в експлуатацію 20-21 млн кВт заміщаючих і додаткових потужностей на АЕС.

 

Южно-Українська АЕС

Реконструкція системи технічного водопостачання

Для зняття обмежень потужності ЮУАЕС, викликаних недостатньою охолоджуючою здатністю Ташлицького водоймища-охолоджувача, розроблено та затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 року №498-р проект «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1-3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС».

Проектом передбачено будівництво п'яти бризкальних басейнів сумарною продуктивністю бризкальних установок 67,5 м3/с.

Будівництво комплексу споруд бризкальних установок передбачається на лівому березі Ташлицького водосховища в 1,5 км північніше промислового майданчика АЕС. Розміщення споруд намічається з урахуванням конфігурації берегової лінії водосховища.

Басейни прямокутної форми з розмірами в плані 135,0 х 390,0 м.

Глибина води в басейнах 0,50-0,80 м.

Відмітка дна басейнів 100,00 м.

Згідно з дорученням Президента України від 15.07.2011 р. № 1-1/1477 в строк до 1 січня 2015 року необхідно забезпечити будівництво бризкальних басейнів для реконструкції системи технічного водопостачання енергоблоків Южно-Української АЕС.

 

Продовження термінів експлуатації енергоблоків

Визначені проектами терміни експлуатації енергоблоків №1, 2, 3 ВП ЮУАЕС закінчуються відповідно в 2012, 2015 і 2019 роках. До першочергових завдань, які визначені «Енергетичною стратегією України на період до 2030 року», відноситься технічно обґрунтоване, економічно доцільне продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС при дотриманні вимог національних норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки і рекомендацій МАГАТЕ. На Южно-Української АЕС планується продовження експлуатації енергоблоку № 1 - до 2022 р., енергоблоку №2 - до  2025 р., енергоблоку №3 - до 2029 р.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 №263-р схвалено «Комплексну програму робіт з продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків атомних електростанцій», реалізація якої забезпечить економічну незалежність країни та стабільне виробництво електроенергії АЕС.

Для продовження експлуатації енергоблоку №1 ВП ЮУАЕС обрано варіант здійснення організаційно-технічних заходів протягом проектного терміну роботи, тобто без зупинки енергоблоку після завершення проектного терміну експлуатації.

Пояснювальна записка до матеріалів з оцінки впливів на навколишнє середовище продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУАЕС

 

Будівництво енергоблоку №4

За первинним затвердженим проектом на майданчику ЮУАЕС передбачалося будівництво чотирьох енергоблоків сумарною потужністю 4000  МВт. В даний час збудовано та працює три енергоблоки ВВЕР-1000 (3000  МВт).  Введення енергоблоку №4 не було здійснено, хоч багато будівель і споруд було побудовано.

Виходячи з сприятливих умов подальшого розвитку АЕС у складі Южно-Українського енергокомплексу, наявності Олександрівського водосховища та Ташлицькой ГАЕС, розвиненої інфраструктури, інженерно-геологічних умов майданчика, доцільне будівництво блоку № 4 Южно-Української АЕС з введенням в експлуатацію в період 2018-2020 років.

Науково-технічна рада ДП НАЕК «Енергоатом» розглянула матеріали з обґрунтування можливості збільшення потужності ЮУАЕС і визнала технічно можливим розміщення додаткового енергоблоку на промисловому майданчику АЕС. Ухвалено рішення про необхідність початку робіт з розробки техніко-економічного обґрунтування спорудження енергоблоку № 4 на майданчику ЮУАЕС.

 

Ташлицька ГАЕС

Відповідно до Енергетичної стратегії для збільшення украй дефіцитних в об'єднаній енергосистемі (ОЕС) України регулюючих потужностей ухвалено рішення завершити будівництво і ввести 4074 МВт гідроакумулюючих потужностей, включаючи добудову та введення в експлуатацію Ташлицької ГАЕС у складі 6 гідроагрегатів загальною потужністю 900  МВт. Проект завершення будівництва Ташлицької ГАЕС затверджено Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1036-р від 21 листопада 2007 р.

На даний час продовжуються роботи з будівництва об'єктів пускового комплексу Ташлицької ГАЕС у складі 3-го гідроагрегату, ведеться монтаж ротора генератора-двигуна третього гідроагрегату. Гідросилове обладнання агрегату №3 поставлено в повному обсязі, постачання електротехнічного обладнання, автоматики та систем регулювання планується розпочати в 2013 році.

Враховуючи умови проведення конкурсних торгів згідно Закону України «Про здійснення державних закупівель», темпи виконання будівельно-монтажних робіт, обсяги проектно-пошукових робіт, терміни виготовлення обладнання, його монтажу та наладки, пуск третього гідроагрегату реальний у 2014-му році за умови стабільного поетапного фінансування, а саме: поточний рік – 90 млн грн.; 2013 рік - 453 млн грн.; 2014 рік - 450 млн грн.