Перспективи розвитку

Южно-Українська АЕС

 

Реконструкція системи технічного водопостачання

Планом заходів з реалізації етапу «Реформування енергетичного сектору (до 2020 року)» Енергетичної стратегії України на період до 2035 року «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 497-р, для зняття обмежень потужності ЮУАЕС викликаних недостатньою охолоджуючою здатністю Ташлицького водоймища-охолоджувача, розроблено та затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2018 р. № 956-р проєкт «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1-3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС».

Проєктом передбачено будівництво п’яти бризкальних басейнів продуктивністю  67,5 м3/с. Розмір одного басейну 55 300 м2.

Об’єкт розташований на лівому березі Ташлицької водойми-охолоджувача. Площа земельної ділянки, відведеної під будівництво об’єкта, – 77,025 га.

Загальна довжина трубопроводів – 6 861 м.

Кількість сопел – 1875 шт. (5х325).

Введення в дію системи технічного водопостачання дозволить досягнути оптимальних умов роботи трьох енергоблоків атомної електростанції, що призведе до середньорічного додаткового відпуску електроенергії близько 700 млн. кВт*год ., а також забезпечить реалізацію проєкту збільшення верхової водойми Ташлицької ГАЕС.

Реалізація проекту здійснюється в чотири етапи (черги будівництва):

Першою чергою передбачено: спорудження першого та другого бризкальних басейнів з магістральними трубопроводами до них, відсічних дамб, водозабірної споруди насосної станції подачі води на бризкальні басейни, будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни з встановленням двох основних насосів та технологічного обладнання.

Другою чергою передбачено: встановлення третього основного насосного агрегату подачі води на бризкальний басейн № 3 з технологічним обладнанням до нього в будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни; спорудження бризкального басейну № 3 з магістральним трубопроводом до нього.

Третьою чергою передбачено: встановлення четвертого основного насосного агрегату подачі води на бризкальний басейн № 4 з технологічним обладнанням до нього в будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни; спорудження бризкального басейну № 4 з магістральним трубопроводом до нього.

Четвертою чергою передбачено: встановлення п'ятого основного насосного агрегату подачі води на бризкальний басейн № 5 з технологічним обладнанням до нього в будівлі насосної станції подачі води на бризкальні басейни; спорудження бризкального басейну № 5 з магістральним трубопроводом до нього; винесення існуючих міських інженерних мереж із зони спорудження басейну № 5.

Відповідно до затвердженого президентом ДП «НАЕК «Енергоатом» графіка будівництва об’єкта, випробування основного обладнання відбудеться в травні 2020 року, а введення в експлуатацію всього комплексу передбачене в кінці 2021 року.

 

Продовження строків експлуатації енергоблоків

На теперішній час енергоблоки № 1, № 2, № 3 ВП ЮУАЕС перебувають у стадії довгострокової експлуатації.

Згідно з умовами ліцензій, виданих на право провадження діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки», строк експлуатації ядерних установок на енергетичних рівнях потужностей обмежується:

  • на енергоблоці № 1 – 02.12.2023 р.;

  • на енергоблоці № 2 – 31.12.2025 р.;

  • на енергоблоці № 3 – 10.02.2030 р.

Умовою ліцензій щодо подальшої роботи енергоблоків є проведення чергової переоцінки безпеки енергоблоків ВП ЮУАЕС з оформленням Звіту з періодичної переоцінки безпеки та позитивних висновків державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки щодо цього документа. Відповідно до НП 306.2.141-2008 «Загальні положення безпеки атомних станцій» чергова переоцінка безпеки енергоблока виконується не рідше одного разу на 10 років.

Нині енергоблок № 1 ВП ЮУАЕС готується до чергової переоцінки безпеки. У рамках підготовки формується «Програма переоцінки безпеки енергоблока № 1 ВП «Южно-Українська АЕС». До програми увійдуть заходи з підвищення безпеки, заходи з усунення (чи компенсації) відхилень від вимог норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, заходи програми управління старінням, а також план-графік розробки та надання до Держатомрегулювання розділів звіту з періодичної переоцінки безпеки.

У перспективних планах - проведення переоцінки безпеки енергоблоків № 2 та № 3 ВП ЮУАЕС до досягнення ними обмежуючих термінів експлуатації.

 

Будівництво енергоблока №4

За первинним затвердженим проєктом на майданчику ЮУАЕС передбачалося будівництво чотирьох енергоблоків сумарною потужністю 4000  МВт. Нині збудовані та працюють три енергоблоки ВВЕР-1000 (3000  МВт).  Введення енергоблока № 4 не було здійснено, хоч багато будівель і споруд було побудовано.

Враховуючи сприятливі умови подальшого розвитку АЕС у складі Южно-Українського енергокомплексу, наявність Олександрівського водосховища та Ташлицькой ГАЕС, розвиненої інфраструктури, інженерно-геологічних умов майданчика, доцільне будівництво блока № 4 Южно-Української АЕС з введенням в експлуатацію в період 2018-2020 років.

Науково-технічна рада ДП НАЕК «Енергоатом» розглянула матеріали з обґрунтування можливості збільшення потужності ЮУАЕС і визнала технічно можливим розміщення додаткового енергоблока на промисловому майданчику АЕС. Ухвалено рішення про необхідність початку робіт з розробки техніко-економічного обґрунтування спорудження енергоблока № 4 на майданчику ЮУАЕС.

 

Ташлицька ГАЕС

Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів № 3-№ 6 збільшить маневрені потужності Енергосистеми України, і таким чином підвищить її надійність.

На виконання Окремого доручення Міненерговугілля України від 29.01.2015 р № 01/22-02/02 щодо забезпечення виконання Програми діяльності КМ України, затвердженої постановою КМУ від 09.12.2014 № 695 зі змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 11.12.2014 р № 699, положень Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України VIII скликання, проект приведено у відповідність до сучасних норм, правил і стандартів. Він пройшов експертизу та затверджений наказом ДП «НАЕК «Енергоатом» від 12.03.2019 № 222.

Станом на липень 2019 року продовжувались роботи з будівництва об’єктів 2-ї черги Ташлицької ГАЕС у складі 3-го гідроагрегату та 3-ї черги в складі верхньої водойми. На гідроагрегаті № 3 на штатне місце в шахту генератора-двигуна встановлено ротор. Закуплені струмопроводи 15,75 кВт, виконується їх монтаж. Ведеться закупівля електротехнічного обладнання генераторної схеми, що дозволить протягом року зібрати схему видачі потужності від генератора-двигуна до блочного трансформатора. Розпочато процедуру закупівлі блокового трансформатора (постачання в травні 2020 року). Придбано системи забезпечення енергопостачання діючого устаткування - дизельгенераторні станції будівлі ГАЕС і водоприймача, ведуться монтажні роботи.

Згідно з затвердженим президентом ДП «НАЕК «Енергоатом» графіком введення гідроагрегату №3 у дослідну експлуатацію планується в першому півріччі 2021 року, введення 2 черги об'єкта передбачено в кінці 2021 року.