Історія в подіях і датах

Весна 1975 року – на майданчик майбутнього Южно-Українського енергокомплексу прибули перші бригади будівельників. Проектом передбачалося спорудження унікального енергетичного об'єкту в складі чотирьох енергоблоків Южно-Української атомної електростанції (ЮУАЕС) сумарною потужністю 4000 МВт, а також потужного гідрокомплексу – Ташлицької гідроакумулюючої електростанції встановленою потужністю 1800 МВт, Костянтинівської ГЕС-ГАЕС (430 МВт) і Олександрівської ГЕС (11,5 МВт) з каскадом водосховищ: Ташлицьким – у балці Ташлик (об’єм 86 млн куб. метрів), Костянтинівським (442 млн куб. метрів) і Олександрівським (114 млн куб. метрів) – у руслі ріки Південний Буг.

3 травня 1975 року – розпочалися земляні роботи з підготовки фундаменту першого реактора. Цей день вважається початком будівництва Южно-Української атомної електростанції (ЮУАЕС).

9 вересня 1976 року – здійснено урочисту закладку першого кубометра бетону в фундамент енергоблоку №1 ЮУАЕС.

1981 рік – розпочато будівництво Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ТГАЕС).

31 грудня 1982 року – введено в експлуатацію енергоблок №1 ЮУАЕС.

Жовтень 1984 року – встановлено перші офіційні міжнародні контакти - прийом делегації з країн – членів Ради економічної взаємодопомоги: Болгарії, Угорщини, В'єтнаму, НДР, Куби, Монголії, Польщі, Чехії та Югославії.

6 січня 1985 року – введено в експлуатацію енергоблок №2 ЮУАЕС.

1985 рік – розпочато будівництво Олександрівської ГЕС (ОГЕС).

2 квітня 1987 року – Указом Президії Верховної Ради УРСР новому населеному пункту, зведеному будівельниками ЮУАЕС поряд з смт Костянтинівка, надано статус міста та присвоєно назву Южноукраїнськ з віднесенням його до категорії міст обласного підпорядкування.

16 серпня 1989 року – постановою Ради Міністрів СРСР будівництво енергоблоку №4 ЮУАЕС призупинено, будівництво Костянтинівської ГЕС-ГАЕС з Костянтинівським водосховищем припинено, а потужність ТГАЕС обмежено 900 МВт.

20 вересеня 1989 року – введено в експлуатацію енергоблок №3 ЮУАЕС.

14 жовтня 1991 року – Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про введення мораторію на будівництво ряду об'єктів» - роботи з будівництва ТГАЕС призупинено.

Жовтень 1991 року – інститут «Укргідропроект» завершив розробку уточненого проекту ТГАЕС у 2 варіантах, що передбачали: а) введення в дію трьох гідроагрегатів встановленою потужністю 450 МВт з консервацією решти – трьох гідроагрегатів; б) введення в дію шести гідроагрегатів встановленою потужністю 900 МВт.

1991 рік – підписано угоду про пряму співпрацю між ЮУАЕС і АЕС Гронде (Німеччина). Встановлено перші побратимські стосунки із зарубіжною АЕС.

Січень 1995 року – на запрошення уряду України експертами Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на трьох діючих енергоблоках ЮУАЕС проведено місію Аssет (місія з аналізу подій, важливих для безпеки). Міжнародні експерти схвалили зусилля керівництва станції, направлені на подальше підвищення її безпеки.

Вересень 1995 року – під егідою Атлантського центру Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують АЕС (ВАО АЕС), проведено повномасштабну партнерську перевірку ЮУАЕС.

14 серпня 1996 року - Постановою Кабінету Міністрів України знято мораторій на будівництво ТГАЕС.

Жовтень 1996 року – ЮУАЕС як відокремлений підрозділ (ВП ЮУАЕС) увійшла до складу Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” (ДП НАЕК «Енергоатом»), яка об'єднала всі атомні електростанції України.

Квітень 1997 року – начальники змін реакторних цехів ЮУАЕС отримали перші ліцензії на право управління реакторними установками.

Квітень 1999 року – введено в експлуатацію Олександрівську ГЕС. Сумарна встановлена потужність двох її гідроагрегатів – 11,5 МВт.

16 листопада 2000 року - Постановою Кабінету Міністрів України погоджено пропозицію Міністерства палива та енергетики про введення в дослідно-промислову експлуатацію двох гідроагрегатів ТГАЕС встановленою потужністю 300 МВт.

2000 рік – здано в експлуатацію повномасштабний тренажер для підготовки оперативного персоналу енергоблоку №3 ЮУАЕС.

Січень 2001 року – Сесія Миколаївської обласної ради затвердила програму оздоровлення інфраструктури регіону, що входить у зону впливу ТГАЕС. У ході будівництва ТГАЕС вперше в Україні застосовано схему одночасного фінансування спорудження промислового об'єкту та реалізації соціально-екологічних заходів у зоні його розташування.

Січень 2001 року - відновлено будівництво ТГАЕС.

Червень 2001 року – здано в експлуатацію повномасштабний тренажер для підготовки оперативного персоналу енергоблоків №1 і №2 ЮУАЕС.

2001 рік – підписано угоду про пряму співпрацю між ЮУАЕС і Калінінською АЕС (Росія).

2001 рік - за техніко-економічними показниками енергоблок №3 ЮУАЕС визнано кращим серед вітчизняних енергоблоків ВВЕР–1000.

2001 рік – згідно з підсумками роботи за рік колектив ВП ЮУАЕС став лауреатом проекту Всеукраїнського конкурсу «Лідер паливно-енергетичного комплексу України».

17 червня 2002 року - Розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджено проект завершення будівництва ТГАЕС, яким визначено введення в дію пускового комплексу з двома оборотними гідроагрегатами загальною потужністю 320 МВт з використанням Олександрівського водосховища з рівнем води 14,7 м.

Липень 2002 року - першою серед атомних станцій України ЮУАЕС одержала постійну ліцензію на експлуатацію ядерних енергоблоків.

Липень 2003 року - під егідою Московського регіонального центру ВАО АЕС на ЮУАЕС пройшла друга партнерська перевірка.

2003 рік – ВП ЮУАЕС визнано переможцем Всеукраїнського конкурсу “Лідер паливно-енергетичного комплексу” в номінації “інноваційний проект” за виконання робіт з реконструкції генератора енергоблоку №3 та заміни двох парогенераторів на енергоблоці №2.

2004-й рік – ВП ЮУАЕС встановлено показник максимального річного виробітку електричної енергії - 21,8 млрд кВт-год.

2004 рік - на II міжнародній конференції “Культура безпеки на АЕС України” за високі показники в роботі та дотримання принципів безпеки енергоблок №3 ЮУАЕС визнано кращим з культури безпеки серед енергоблоків вітчизняних АЕС.

Травень 2005 року – вперше на ЮУАЕС у активну зону енергоблоку №2 завантажено тепловиділяючі збірки альтернативної конструкції (ТВЗ-А), виготовлені російським концерном «ТВЕЛ».

Серпень 2005 року – вперше в Україні в активну зону реактора енергоблоку №3 ЮУАЕС разом з російськими паливними касетами завантажено 6 ТВЗ виробництва компанії Westinghouse (США). Паливні збірки надано у рамках українсько-американської угоди щодо впровадження проекту кваліфікації ядерного палива для вітчизняних АЕС.

Жовтень 2005 року - підписано угоду про пряму співпрацю між ЮУАЕС і атомною станцією «Сен-Лоран» (Франція).

Березень 2006 року – ЮУАЕС успішно пройшла сертифікаційний аудит системи менеджменту якості на відповідність міжнародному стандарту ISO 9001. ЮУАЕС стала пілотним підприємством НАЕК “Енергоатом” з сертифікації системи менеджменту якості.

Вересень 2006 року - на III міжнародній конференції НАЕК «Енергоатом» “Культура безпеки на АЕС України”, ЮУ АЕС визнана кращою в даної області серед українських АЕС.

Жовтень 2006 року - на запрошення уряду України експертами МАГАТЕ на енергоблоці №3 ЮУАЕС проведено місію OSART (місія з перевірки експлуатаційної безпеки). Експерти визнали, що експлуатаційна безпека енергоблоку №3 ЮУАЕС відповідає міжнародним стандартам.

Грудень 2006 року – гідроагрегат №1 ТГАЕС прийнято в промислову експлуатацію.

Квітень 2007 року - на ЮУАЕС проведено місію технічної підтримки ВАО АЕС з оцінки стану системи аварійної готовності та реагування. Міжнародні експерти визнали, що система аварійної готовності та реагування ЮУАЕС функціонує ефективно, а персонал аварійних бригад підрозділів демонструє повне розуміння своїх функцій.

Квітень-травень 2007 року - за ініціативою НАЕК «Енергоатом» проведено екологічний аудит першого пускового комплексу ТГАЕС. Незалежні експерти визнали, що будівництво та експлуатація об'єктів ТГАЕС здійснюється з дотриманням чинного природоохоронного законодавства.

31 серпня 2007 року – гідроагрегат №2 ТГАЕС прийнято в промислову експлуатацію.

21 листопада 2007 року - Кабінет Міністрів України затвердив проект і титул завершення будівництва ТГАЕС до 2011 року. Будівельники розпочали спорудження другої черги ТГАЕС у складі гідроагрегату №3.

Червень 2008 року – експерти МАГАТЕ в рамках місії IRRS (місія з комплексного огляду регулюючої діяльності) у Державному комітеті ядерного регулювання України (ДКЯРУ) перевірили роботу інспекції комітету на ЮУАЕС. Міжнародні експерти визнали, що інспекція ДКЯРУ на ЮУАЕС діє згідно з міжнародними стандартами.

2008 рік - у ході ремонтної кампанії на енергоблоці №3 ЮУАЕС виконано заміну генератора. Обмотка ротора та статора виконано за передовою технологією фірми «Alstom» (Франція).

Листопад 2008 року – ЮУАЕС виробила 400 млрд кВт-год. електроенергії з початку експлуатації.

31 січня - 6 лютого 2009 року – вперше в Україні експертами МАГАТЕ на ЮУАЕС проведено місію з оцінки поводження з радіоактивними відходами (РАВ) та програми зняття з експлуатації енергоблоків. Експерти визнали, що діюча система поводження з РАВ і програма зняття енергоблоків з експлуатації, що розробляється, на ЮУ АЕС повністю відповідають міжнародним стандартам.

1 - 11 лютого 2009 року – на запрошення уряду України експертами МАГАТЕ на енергоблоці №1 ЮУАЕС проведено місію з оцінки проектної безпеки. Експерти визнали, що проектна безпека енергоблоку №1 ЮУАЕС відповідає стандартам безпеки МАГАТЕ.

30 березня – 9 квітня 2009 року – на запрошення уряду України експертами МАГАТЕ і Європейської комісії проведено постмісію OSART на енергоблоці №3 ЮУАЕС і експертну місію з оцінки експлуатаційної безпеки. Експерти визнали відповідність рівня експлуатаційної безпеки міжнародним стандартам.

25 - 30 травня 2009 року – на запрошення уряду України експертами МАГАТЕ на енергоблоці №2 ЮУАЕС проведено місію з оцінки проектної безпеки. Експерти визнали, що проектна безпека енергоблоку №2 ЮУАЕС відповідає стандартам безпеки МАГАТЕ.

Липень 2009 року – експерти МАГАТЕ дійшли висновку про відповідність проектної безпеки енергоблоку№3 ЮУАЕС міжнародним стандартам. Місія МАГАТЕ проходила на майданчику ЗАЕС. Перевірка енергоблоку №3 ЮУАЕС здійснювалася заочно, за наданими документами. З ситуацією на енергоблоці №3 ЮУАЕС міжнародні експерти ознайомилися заздалегідь – у ході аналогічних місій на блоках №1 і №2 ЮУАЕС у лютому та травні 2009 року.

13 - 15 жовтня 2009 року – на ЮУАЕС проведено експертну місію МАГАТЕ з методологічного відбору елементів систем, важливих для безпеки (СВБ), для включення їх до програми управління старінням.

2 - 9 листопада 2009 року – на запрошення уряду України експертами МАГАТЕ і Європейської комісії проведено місію OSART на енергоблоках №1 і №2 ЮУАЕС і експертну місію з оцінки експлуатаційної безпеки. Експерти визнали відповідність рівня експлуатаційної безпеки міжнародним стандартам.

Грудень 2009 року – відповідно до деталізованого плану-графіка підготовки до продовження експлуатації виконано ресурсне обстеження з контролем металу корпусу реактора, внутрішньокорпусних пристроїв і опорних конструкцій енергоблоку №1 ЮУАЕС.

5 лютого 2010 року – завершено підсумкову інспекцію шести дослідних тепловиділяючих збірок виробництва фірми Westinghouse (ТВЗ-W). Закінчився останній паливний цикл з їх участю. У підсумковому акті зафіксовано: ця конструкція паливних збірок добре себе зарекомендувала протягом 4 років експлуатації та може використовуватися як основа при конструюванні палива для АЕС України, зокрема реакторів типу ВВЕР-1000.

Лютий 2010 року – на ЮУАЕС пройшла партнерська перевірка в царині використання симптомно-орієнтованих аварійних інструкцій (СОАІ). За оцінкою фахівців Тихоокеанської Північно-західної національної лабораторії (PNNL) США, на ЮУАЕС процедуру соаІ впроваджено успішно.

Березень 2010 року - в активну зону реактора енергоблоку №3 ЮУАЕС встановлено повну перевантажувальну партію - 42 тепловиділяючі збірки Westinghousе. Розпочався другий етап українсько-американського проекту кваліфікації ядерного палива для України.

10 - 24 квітня 2010 року - на ЮУАЕС пройшла партнерська перевірка ВАО АЕС. У діяльності підприємства виявлено 3 сильні сторони (приклади позитивного досвіду, не зафіксовані раніше на жодній АЕС світу) і 7 позитивних практик (позитивний досвід, виявлений на ЮУАЕС, який відзначався і на інших АЕС світу). Названо також 14 напрямів виробничої діяльності, що вимагають поліпшення.

Квітень 2010 року - Олександрівське водосховище заповнено до відмітки 16 м. Це дозволило вперше використати його як водний акумулятор. Додаткові 10 млн кубометрів води, зібрані під час весняного паводку, в меженний період використовуються для підтримки необхідних санітарно-екологічних витрат в нижній течії Південного Бугу і недопущення загострення водогосподарської обстановки в прилеглих населених пунктах.

18 - 20 травня 2010 року – на ЮУАЕС пройшла експертна місія МАГАТЕ з управління знаннями в атомній енергетиці. Визначено конкретні заходи, необхідні для розробки проекту управління знаннями на ЮУАЕС.

6 серпня 2010 року - 38 сесія Миколаївської обласної ради 5 скликання внесла зміни до вирішення від 16 січня 2001 року «Про першочергові заходи щодо створення умов безпечного функціонування Ташлицької ГАЕС». Зміни стосуються шляхів збереження рибних запасів річки Південний Буг. Будівництво рибопропускних споруд на Олександрівському гідровузлі замінено спорудженням рибовідтворювального комплексу.

31 січня – 3 лютого 2011 року - на запрошення керівництва Южно-Української атомної станції на ЮУАЕС пройшла місія технічної підтримки Московського центру ВАО АЕС на тему «Навчання методам аналізу корінних причин».

Березень 2011 року - в активну зону реактора енергоблоку №3 ЮУАЕС завантажено другу перевантажувальну партію палива виробництва компанії Westinghouse (перша комерційна поставка ТВЗ-W). Починаючи з 2011 року, загальна кількість палива Westinghouse в активній зоні реактора склала 84 ТВЗ, тобто більше половини паливних збірок.

10 - 13 травня 2011 року – на ЮУАЕС пройшла місії МАГАТЕ з надання підтримки в створенні системи управління ядерними знаннями. У її ході експерти агентства представили методику, створену на основі досвіду різних країн в даній царині, ознайомили з прикладами її реалізації в європейських державах.

18 травня 2011 року - у ВП ЮУАЕС відбулася консультативна нарада з представниками громадськості стосовно планування обсягів робіт з екологічної оцінки "Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки атомних енергоблоків України" (К(з) ППБ). Мета наради - залучити громадян і громадські організації до обговорення питань, пов'язаних з підвищенням безпеки діючих енергоблоків. Програма розрахована до 2017 року. На ЮУАЕС у її рамках планується виконати 173 заходи.

Липень 2011 року - відповідно до деталізованого плану-графіка підготовки до продовження експлуатації виконано ресурсне обстеження з контролем металу корпусу реактора, внутрішньокорпусних пристроїв і опорних конструкцій енергоблоку №2 ЮУАЕС.

Серпень 2011 року – в активну зону реактора енергоблоку №2 завантажені
42 ТВЗ-W. Це друга комерційна партія тепловиділяючих збірок, поставлена на ЮУАЕС компанією Westinghouse. Дана операція - черговий етап українсько-американської угоди щодо кваліфікації ядерного палива для України. Енергоблок №2 ЮУАЕС став другим вітчизняним блоком, де, разом з російським, експлуатується паливо Westinghouse.

11-13 жовтня 2011 року -  за запрошенням керівництва ЮУ АЕС на станції пройшла місія технічної підтримки МЦ ВАО АЕС. Вона присвячувалася темі «Оптимізація технічного обслуговування та ремонту обладнання й арматури. Ремонт за технічним станом». Підсумком візиту стали рекомендації експертів з поліпшення роботи станції в згаданій сфері. Під час місії експерти відзначили, що вони не лише передають досвід, а й переймають позитивні практики ЮУАЕС.

9 листопада 2011 року – розпочато укрупнювальний монтаж генератора-двигуна гідроагрегата №3 Ташлицької ГАЕС -  у шахту генератора опущено перший з шести сегментів  статора. Вага конструкції 79,3 тони. Загальна вага статора становить 410 тон. У листопаді-грудні сегменти змонтовано в єдине кільце.

14-18 листопада 2011 року – експертами МАГАТЕ в рамках спільного проекту з оцінки безпеки МАГАТЭ-ЄС-Україна проведено постміссію OSART на енергоблоках № 1 і № 2. Експерти визнали відповідність рівня експлуатаційної безпеки міжнародним стандартам.

Листопад 2011 року - фахівцями Державного науково-інженерного центру систем контролю та аварійного реагування Міністерства енергетики та вугільної промисловості і Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем виконано екологічний аудит енергоблоків ЮУАЕС. Його висновки свідчать, що діяльність ЮУАЕС повністю відповідає вимогам чинного законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.

Січень 2012 року - на Южно-Українській АЕС пройшла місія технічної підтримки МЦ ВАО АЕС за темою «Навчання керівників середньої ланки за курсом «Менеджмент». Триденний курс навчання присвячено керуванню змінами, проектами, а також технікам особистої роботи пройшли близько трьох десятків керівників середньої ланки. 

20 березня 2012 року - на Южно-Українській АЕС пройшла оглядова місія Європейської групи  регулюючих органів з питань ядерної безпеки (ENSREG), мета якої – уточнити окремі моменти національної доповіді України за результатами цільової перевірки безпеки вітчизняних атомних станцій (стрес-тестів).

14 червня 2012 року - Ташлицька ГАЕС виробила перший мільярд кіловат-годин з початку генерації.

Серпень 2012 року - Інститут геофізики ім. С.І. Суботіна представив перший науково-технічний звіт за результатами роботи системи сейсмологічного моніторингу району розташування Ташлицької  ГАЕС.

16 жовтня - 17 листопада 2012 року – пройшла активна фаза процесу громадського обговорення питань продовження строку експлуатації енергоблока №1. Громадські слухання відбулися в 3 містах: Южноукраїнськ, Первомайськ і Вознесенськ, а також у районних центрах Доманівка, Братське та Арбузинка. Їхні учасники в цілому підтримали діяльність атомників з продовження терміну експлуатації першого блока у надпроектний  термін за умови забезпечення належного рівня його безпеки та збереження соціально-економічних компенсацій ризику для населення зони спостереження, встановлених законодавством України. Процес громадського обговорення ініційовано ВП "Южно-Українська АЕС".

Грудень 2012 року - Держінспекцією ядерного регулювання України та Міністерством енергетики і вугільної промисловості погоджено рішення НАЕК "Енергоатом" "Про приведення етапу життєвого циклу "експлуатація" енергоблока №1 Южно-Української АЕС у відповідність до вимог діючих норм і правил". Початком етапу життєвого циклу "експлуатація" першого блока ЮУАЭС визнано 2 грудня 1983 р., проектний 30-літній строк його експлуатації має завершитися  2 грудня 2013 р.

 2012 рік - введено в роботу нову систему очищення води для власних потреб АЕС. Робота з її повної реконструкції тривала з 2004 року. Южно-Українська АЕС – пілотна станція НАЕК «Енергоатом» з вдосконалення процесу підготовки води для власних потреб.

16 травня 2013 року - ВП ЮУАЕС у числі дев'яти бюджетоутворюючих підприємств області підписав угоду про соціальне партнерство з Миколаївською облдержадміністрацією.

14 червня 2013 року - на ЮУАЕС відбулося виїзне засідання Південного наукового центру Національної академії наук і Міністерства освіти й науки України за участі керівників і провідних спеціалістів Южно-Українського енергокомплексу. Діалог учених і виробничників було присвячене питанням обґрунтування безпеки продовження строку експлуатації енергоблока №1 ЮУАЕС і оцінки впливу його експлуатації у надпроектний період на навколишнє середовище.

27 червня 2013 року - на ЮУАЕС відкрився офіс Всесвітньої асоціації операторів, що експлуатують атомні станції. Вона стала другим атомним майданчиком в Україні, де організовано представництво ВАО АЕС.

19-21 серпня 2013 року -  на ЮУАЕС пройшла планова міжнародна страхова інспекція. Експерти провели оцінку страхового ризику АЕС для страхування цивільної відповідальності за ядерний збиток, а також майна, ознайомилися з реалізацією рекомендацій попередніх інспекцій міжнародної пулінгової системи, а також місій Міжнародного агентства з атомної енергії та Всесвітньої асоціації операторів АЕС.

10 вересня 2013 року - на ЮУАЕС завершено проект модернізації повномасштабного тренажера енергоблока №3, призначеного для практичної підготовки та підтримки кваліфікації оперативного персоналу. Вперше в Україні до його складу включено модуль важких аварій. Отриманий у результаті тренажер нового покоління дозволяє задавати необхідні режими та вчитися долати найскладніші ситуації в реальному часі, у тому числі запроектні аварії, аналогічні тій, що відбулася на АЕС «Фукусіма».

7-10 жовтня 2013 року -  на енергоблоці №1 ЮУаЕс пройшло  комплексне інспекційне обстеження. Міжвідомча комісія в складі представників ДІЯРУ, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної екологічної інспекції, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, Міністерства внутрішніх справ і Державної санітарної служби України підтвердила його готовність до експлуатації у надпроектний термін.

27 жовтня - 1 листопада 2013 року -  на ЮУАЕС пройшла місія технічної підтримки МЦ ВАО АЕС. Її було присвячено вдосконаленню кваліфікації інструкторів навчально-тренувального центру ЮУАЕС, зокрема, питанням підготовки персоналу на повномасштабних тренажерах.

18 листопада 2013 року - у Южноукраїнську пройшли громадські слухання щодо проекту рішення ДІЯРУ про продовження строку експлуатації енергоблока №1. Вони стали ключовим етапом громадського обговорення - діалогу з громадськістю, організованого за ініціативи ДІЯРУ.

28 листопада 2013 року - Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України визнала обґрунтованою оцінку строку безпечної експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української АЕС на визначених у проекті рівнях потужності протягом наступних 10 років (до 2 грудня 2023 року).

3-5 грудня 2013 року - на ЮУАЕС пройшла місія технічної підтримки Московського центру ВАО АЕС. Її було присвячено темі «Аналіз корінних причин порушень у роботі АЕС».

9 грудня 2013 року - Перший заступник голови ДІЯРУ – головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки Михайло Гашев вручив виконуючому обов'язки генерального директора ОП ЮУАЕС Вячеславу Кузнєцову ліцензію на експлуатацію енергоблока №1 на енергетичних рівнях потужності в наступні 10 років. 

Лютий 2014 року - у дослідну експлуатацію введено 4 модернізовані аспіраційні пости об'єктів, що завершують перелік, автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО).

Березень 2014 року – ДІЯРУ та Міненерговугілля погодили рішення НАЕК «Енергоатом» «Про приведення етапу життєвого циклу «експлуатація» енергоблоку №2 ЮУАЕС у відповідність до вимог діючих норм і правил». Початком етапу життєвого циклу «експлуатація» енергоблока №2 визнано 12 травня у 1985 р. (дата підписання Державною приймальною комісією акту про прийняття енергоблоку в промислову експлуатацію).

4-5 серпня 2014 року - ВП ЮУАЕС успішно пройшов сертифікаційний аудит на відповідність вимогам міжнародного стандарту  ISO 14001:2004. Сертифікаційний аудит було проведено ТОВ «ТЮФ Норд Україна». Підтверджено відповідність системи екологічного керування ВП ЮУАЕС вимогам міжнародного стандарту  ISO 14001:2004.

24 серпня 2014 року – ВП ЮУАЕС виробило 500 млрд кіловат-годин електроенергії з початку експлуатації. Нову знаменну дату вписано в історію ВП ЮУАЕС у День Незалежності України.

15-19 вересня 2014 року - на ЮУАЕС пройшла місія технічної підтримки МЦ ВАО АЕС за  проектом «Виконання оцінки стану культури безпеки».

Жовтень-листопад 2014 року - на ЮУАЕС пройшла місія технічної підтримки ВАО АЕС за темою «Лідерство».

14-29 листопада 2014 року - на ЮУАЕС пройшла партнерська перевірка ВАО АЕС. Южно-Українська атомна електростанція стала першою вітчизняною АЕС, партнерська перевірка якої здійснювалася відповідно до оновленої версії «Виробничих завдань і критеріїв їх виконання».

10 грудня 2014 року - у місті-супутнику ЮУАЕС здано в експлуатацію два під'їзди нового дев'ятиповерхового житлового будинку (71 квартира). АЕС увела в дію нове житло вперше за останні 7 років.

Грудень 2014 року - березень 2015 року -  під час планово-попереджувального ремонту на енергоблоці №3 виконано реконструкцію машини, призначеної для перевантаження ядерного палива. У результаті вона стала першою в Україні перевантажувальною машиною серійного ядерного блоку, технічні можливості якої передбачають режими роботи з ядерним паливом різних типів і різних виробників.

Березень 2015 року -  під час планово-попереджувального ремонту на енергоблоці №3 ЮУАЕС до активної зони реактора завантажено перевантажувальну партію (42 тепловиділяючі збірки) ядерного палива Westinghouse, що повністю складається з паливних збірок модифікованої конструкції (ТВЗ-WR). Склад чергового (двадцять п'ятого) паливного завантаження реактора погоджено ДІЯРУ.

27 березня-5 червня 2015 року - пройшла активна фаза процесу громадського обговорення питань продовження терміну експлуатації енергоблока №2. Громадські слухання відбулися в районних центрах Арбузинка, Братське, Вознесенськ, Первомайськ і Доманівка, а також у місті-супутнику АЕС Южноукраїнську. У громадських слуханнях взяли участь близько 1,5 тис. жителів Миколаївщини. У цілому вони підтримали діяльність атомників з продовження терміну експлуатації другого блока в надпроектний термін за умови забезпечення належного рівня його безпеки та збереження соціально-економічних компенсацій ризику для населення зони спостереження, встановлених законодавством України.

1 квітня 2015 року - рівень верхньої водойми ТГАЕС підвищено з 99,5 м до 101,5 м.  Після заміни робочого колеса підвищено робочі характеристики агрегата №2: його встановлена потужність у генераторному режимі зросла з 151 до 160 Мвт, час роботи в генераторному режимі збільшено до 50 хвилин, у насосному – до 1 години.

3 червня 2015 року - Олександрівська ГЕС виробила 500 мільйонів кіловат-годин електроенергії з початку експлуатації.

15-17 вересня 2015 року - на Южно-Українській АЕС пройшла місія технічної підтримки МЦ ВАО АЕС. Її було присвячено темі «Застосування інструментів запобігання помилкам персоналу».

23 вересня 2015 року - команда ВП «Южно-Українська АЕС» стала переможницею інвестиційної бізнес-гри «Нові атомні блоки. Хто перший?», що проходила в рамках Дня атомної енергетики на щорічному Міжнародному форумі паливно-енергетичного комплексу «ПЕК: сьогодення та майбутнє».

19-23 жовтня 2015 року – під егідою ДІЯРУ виконано комплексне інспекційне обстеження готовності енергоблоку №2 ЮУАЕС до експлуатації у надпроектний термін. Комісія підтвердила, що технічний стан другого енергоблоку дозволяє експлуатувати його в надпроектний термін за умови, що всі заявлені роботи буде виконано відповідно до графіка.

Жовтень 2015 року – за ініціативи ДП НАЕК «Енергоатом» у ВП ЮУАЕС розроблено Звіт щодо впливу планованої діяльності Южно-Українського енергокомплексу на навколишнє середовище. Документ направлено на державну екологічну експертизу в Міністерство екології та природних ресурсів України.

2-4 листопада 2015 року - в рамках першої корпоративної партнерської перевірки ДП НАЕК «Енергоатом» на ЮУАЕС працювала команда експертів ВАО АЕС.

25 листопада 2015 року - у Южноукраїнську пройшли громадські слухання щодо проекту рішення ДІЯРУ про продовження терміну експлуатації ядерної установки енергоблока №2 Южно-Української АЕС строком на 10 років на визначених проектом рівнях потужності, включаючи енергетичний рівень потужності, за заявою експлуатуючої організації ДП НАЕК «Енергоатом».

7 грудня 2015 року - за результатами державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки і комплексного інспекційного обстеження енергоблока №2  Южно-Української АЕС Колегія ДІЯРУ констатувала, що енергоблок №2 відповідає вимогам безпеки та визнала обґрунтованою можливість його безпечної експлуатації до 31 грудня 2025 року.

15 грудня 2015 року - Голова ДІЯРУ Сергій Божко вручив президентові НАЕК «Енергоатом» Юрію Недашковському ліцензію від 9 грудня 2015 року на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки енергоблока №2 Южно-Української АЕС».

6 квітня 2016  року  - у рамках продовження строку експлуатації енергоблока №3 ЮУАЕС завершено перший етап робіт з контролю корпусу реактора зсередини.

4 - 14 липня 2016 року - на ЮУАЕС пройшла V літня ядерна школа «Молодь і майбутнє атомної енергетики». Її організація безпосередньо на атомному майданчику дала можливість учасникам – студентам і викладачам профільних  вишів, що готують кваліфіковані кадри для атомної енергетики України - ознайомитися з практичною базою підприємства, поспілкуватися з керівництвом станції, одержати додаткові знання від фахівців АЕС. У роботі V літньої ядерної школи вперше взяли участь студенти з Чехії.

2 серпня 2016 року - на ЮУАЕС надійшли 10 захисних броньованих кабін, призначених для військової частини 3044, що охороняє об'єкти атомної станції. Поставку здійснено в рамках ініціативи G7 «Глобальне партнерство проти поширення зброї та матеріалів масового знищення». ЮУАЕС першою серед вітчизняних атомних станцій у рамках міжнародної допомоги отримала обладнання подібного класу.

9 серпня 2016 року - у основу бризкального басейну №1, будівництво якого здійснюється в рамках проекту «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1-3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах ЮУАЕС» залито перший кубометр бетону. Втілення проекту, що передбачає будівництво 5 бризкальних басейнів, комплексу споруд для заповнення та підживлення водойми-охолоджувача, а також струменеспрямовуючої завіси в акваторії водоймища, дозволить уникнути втрати виробництва електроенергії через високу температуру циркуляційної води в жаркі літні місяці.

22 серпня 2016 року - на ЮУАЕС розпочато практичні роботи зі створення системи контролю викидів тритію та вуглецю С-14. Для виконання поставленого завдання придбано устаткування для всіх трьох енергоблоків станції. Система, що дозволяє більш повно оцінювати вплив АЕС на навколишнє середовище, персонал і населення, у дослідну експлуатацію запущено 2 грудня.

19-23 вересня 2016 року - на южно-українському майданчику пройшла повторна партнерська перевірка Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС). Сім експертів з Болгарії, Вірменії, України, Росії та Китаю протягом тижня проаналізували ефективність заходів, виконаних ЮУАЕС за результатами партнерської перевірки, що відбулася в листопаді 2014 року. Експерти ВАО АЕС відзначили суттєвий прогрес в усіх без винятку областях для поліпшення, зафіксованих 2014 року.

24-28 жовтня 2016 року - на Южно-Українській АЕС пройшли планові тактико-спеціальні навчання за участю представників АЕС, регіональних підрозділів СБУ, Національної поліції, Держслужби з навчання надзвичайних ситуацій, Нацгвардії, державної та місцевої влади. Навчання такого масштабу на АЕС України проведено вперше.

1 листопада 2016 року -  блок №1 ЮУАЕС виведено на рівень теплової потужності 3045 МВт, що відповідає 101,5% проектної потужності. Такого результату досягнуто за рахунок зменшення надмірного консерватизму, закладеного в процесі розробки проекту енергоблока типу ВВЕР-1000, завдяки впровадженню нових засобів і систем вимірювання параметрів роботи енергоблока, а також програмно-технічних комплексів. 45 надпроектних теплових мегават потужності дозволяють одержати 15 додаткових електричних мегаватів з енергоблоку. Додатковий річний енерговиробіток  може скласти 97,5 млн квт-год. електроенергії.

4 листопада 2016 року - у місті-супутнику  ЮУАЕС урочисто відкрито меморіальну дошку на честь героя АТО - колишнього працівника Южно-Українського енергокомплексу Ігоря Буйновского.

2 грудня 2016 року - на ЮУАЕС розпочато дослідну експлуатацію системи контролю викидів тритію та вуглецю С-14. Для здійснення поставленого завдання закуплено обладнання для трьох енергоблоків станції. Система дозволяє більш повно оцінювати вплив АЕС на довкілля, персонал і населення.

22 грудня 2016 року - на ЮУАЕС завершено будівельно-монтажні роботи зі створення локального пульта фізичного захисту енергоблоків №1 і №2. У приміщенні встановлено необхідне обладнання, організовано робочі місця персоналу служби фіззахисту.

24 грудня 2016 року - в рамках заходів, присвячених Дню енергетика, відбулося урочисте відкриття вулиці імені Володимира Фукса, який упродовж 22 років очолював колектив ЮУАЕС. Вулиця є центральною під'їзною дорогою від республіканської траси до атомної станції.

20 січня 2017 року - до активної зони реактора блока №2 завантажена перевантажувальна партія в складі 42 тепловиділяючих збірок Westinghouse модифікованої конструкції (ТВЗ-WR). Енергоблок №2 став другим вітчизняним блоком, на якому введено програму розширення експлуатації ТВЗ-WR зміцненої конструкції.

14 лютого 2017 року - завершено ППР 2016-2017 рр. на енергоблоці №2. Наймасштабнішою роботою, виконаною в його перебігу, стало завершення заміни конденсатора турбіни. ЮУАЕС є піонером серед вітчизняних атомних станцій у виконанні цих робіт. Під час ППР замінено ряд А конденсатора. Заміну ряду Б виконано під час ремонтної кампанії 2015-го. Повне оновлення конденсатора дозволило вивести блок №2 на рівень потужності 1050 МВт.

3-7 квітня 2017 року - на ЮУАЕС працювала місія технічної підтримки ВАО АЕС за темою «Ухвалення ефективних експлуатаційних рішень». Досвідом роботи з фахівцями ЮУАЕС ділилися атомники Великобританії, Румунії, США та Росії.

20-21 квітня 2017 року - на майданчику Южно-Українського енергокомплексу відбулося виїзне засідання Ради Оптового ринку електричної енергії (ОРЕ) України. У його рамках було проведено панельну дискусію «Оптимізація режимів роботи гідроакумулюючих потужностей України», під час якої учасники засідання ознайомилися з історією та планами розвитку ТГАЕС, а також розглянули запропоновані зміни до режиму роботи станції.

Квітень-травень 2017 року - у населених пунктах, що входять до зони впливу Олександрівського водосховища, відбулися громадські слухання з питання підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м і обговорення матеріалів оцінки впливу цієї діяльності на довкілля (ОВНС). З матеріалами ОВНС ознайомилися жителі сіл Богданівка та Прибужжя, селищ Олександрівка та Костянтинівка, а також міста Южноукраїнськ.

13 травня 2017 року - до шахти третього агрегату ТГАЕС встановлено робоче колесо. Це один з найважливіших етапів спорудження гідроагрегату, що вважається символічним днем його народження. Операцію заведення робочого колеса виконано за допомогою спеціального крану. Діаметр вантажу - 6 метрів, вага - більше 110 тонн, матеріал - нержавіюча сталь. Точність розміщення колеса визначається десятими долями міліметра - проміжок між лабіринтовим ущільненням корпусу та колесом не перевищує 1,5 мм.

15 травня 2017 року - в Южноукраїнську створено відокремлений підрозділ громадської організації «Українське ядерне товариство» (ВП ГО «УкрЯТ»). Згідно з поданими заявами, членами ВП ГО «УкрЯТ» стали 546 осіб.

17 травня 2017 року - в основу бризкального басейну №2 на ЮУАЕС укладено перший кубометр бетону. Будівництво басейну ведеться в рамках проекту реконструкції системи технічного водопостачання ЮУАЕС. Його реалізація дозволить уникнути втрат виробництва електроенергії на атомній станції через високу температуру циркуляційної води та зняти обмеження потужності енергоблоків, викликані недостатньою охолоджувальною здатністю Ташлицького водосховища в спекотні літні місяці.

8 червня 2017 року - в інформцентрі Южно-Українського енергокомплексу в рамках громадського обговорення пройшли громадські консультації щодо проекту «Звіт про екологічну оцінку Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки (К(з)ПБ) енергоблоків АЕС України за період 2012-2016 рр.». Робоча група Дирекції НАЕК «Енергоатом» представила громадськості міста-супутника ЮУАЕС результати екологічної оцінки та проект Звіту, винесеного на громадське обговорення.

10 червня 2017 року - на ЮУАЕС завершено контроль корпусу та внутрішньокорпусних пристроїв реактора енергоблока №3. Це одна з обов'язкових процедур, передбачених програмою підготовки блока до довгострокової експлуатації. Отримані результати засвідчили, що реактор перебуває в задовільному стані, неприпустимі несуцільності відсутні. Це означає, що строк служби корпусу реактора, і як наслідок, виробниче життя енергоблока може бути продовжене.

Червень 2017 року - проммайданчик ЮУАЕС з метою контролю виконання заходів К(з)ПБ відвідали консультанти-інспектори ЄБРР - банку-кредитора Програми. До складу делегації увійшли також представники Групи управління проектами К(з)ПБ. На підсумковій нараді консультанти-інспектори ЄБРР зазначили, що за результатами проведеного моніторингу зауважень до виконання заходів К(з)ПБ на проммайданчику ЮУАЕС не зафіксовано.

31 серпня 2017 року - на Южно-Українському енергокомплексі введено режим жорсткої економії використання води. Таке рішення продиктоване складною та небезпечною ситуацією з водозабезпеченням у басейні Південного Бугу та прийнято у відповідь на лист Південно-Бузького басейнового управління водних ресурсів (БУВР) Державного агентства водних ресурсів України. Фахівці БУВР переконані, що змінити ситуацію в пониззі Південного Бугу може підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної позначки 20,7 м.

18-22 вересня 2017 року - на ЮУАЕС пройшла XIV Українська конференція з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, у якій взяли участь більше 70 фахівців. Южно-український майданчик для проведення зустрічі обрано вже втретє. Особливістю нинішньої конференції стала участь великої кількості зарубіжних фахівців. Це дало можливість обмінятися думками та напрацюваннями між фахівцями різних країн.

28 вересня - 1 листопада 2017 року – на енергоблоці №2 під час поточного ремонту ЮУАЕС у процесі відновлення системи збудження виконано унікальні роботи з переміщення на 1,5 метра опорного підшипника №14 якоря збудника генератора.

Вересень 2017 року - у перебігу ППР енергоблока №1 замінено 2/3 конденсатора турбіни. Решту планувалося виконати під час ППР 2018 року.

13-15 листопада 2017 року – на Южно-Українському енергокомплексі в рамках перевірки ДП «НАЕК «Енергоатом» пройшов перший технічний нагляд і ресертифікаційний аудит інтегрованої системи управління на відповідність міжнародним стандартам. Незалежні аудитори оцінили ступінь відповідності ВП ЮУАЕС вимогам оновлених версій міжнародних стандартів ISO 9001:2015 і ISO 14001:2015. Для підтвердження дії раніше отриманого сертифікату на підприємстві також було проведено перевірку за міжнародним стандартом OHSAS 18001:2007. Узагальнений звіт про аудит НАЕК «Енергоатом» свідчить про відсутність невідповідностей.

21 листопада 2017 року - в інформаційному центрі ЮУАЕС відбулися публічні обговорення питань реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України (К(з)ПБ) і Плану екологічних і соціальних заходів К(з)ПБ, що реалізовані станом на 30 вересня 2017 року.

Листопад 2017 року - на Южно-Українському енергокомплексі в тестовому режимі запрацювала безкоштовна телефонна «гаряча лінія». Зателефонувавши за номером 0-800-500-107, можна дізнатися про роботу підприємства, а також зв'язатися з представником інформаційного центру енергокомплексу та замовити екскурсію на ЮУАЕС, ОГЕС і ТГАЕС.

17 грудня 2017 року - набув чинності новий Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» №2059-VIII. У його рамках буде виконано нову Оцінку впливу на навколишнє середовище (ОВНС) підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної позначки 20,7 м.

Грудень 2017 року - коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП) енергоблоків ЮУАЕС склав 100,26% (при плановому завданні 98,7%). Досягти таких параметрів вдалося завдяки комплексу робіт, головні з яких - заміна конденсаторів турбін енергоблоків №1 і №2, а також підвищення теплової потужності на енергоблоці №1.

2017 рік - сумарна потужність ЮУАЕС на кінець 2017 року досягла 3050-3055 МВт. Востаннє такі показники фіксувалися в 2004-2006 рр.

2017 рік - вийшла друком монографія «Комплексний геоекологічний моніторинг зони впливу Ташлицької ГАЕС і Олександрівського водосховища». У виданні викладено узагальнені дані наукових спостережень за 1998-2016 рр.

Січень 2018 року - на ЮУАЕС введено в дію систему візуалізації даних з радіаційного захисту. Її впроваджено в рамках виконання рекомендацій місії ВАО АЕС стосовно посилення роботи з нерозповсюдження радіоактивного забруднення.

22 березня 2018 року - колектив Южно-Українського енергокомплексу став переможцем Національного конкурсу «Благодійна Україна-2017». Підприємство нагороджене відзнакою «Янгол Добра» в номінації «Корпоративна благодійність».

6 квітня 2018 року – у ВП ЮУАЕС введено в дослідну експлуатацію систему збору та обробки звернень працівників до керівництва з питань культури безпеки.

12 квітня 2018 року - близько двох тисяч членів профспілки Южно-Українського енергокомплексу взяли участь у попереджувальній акції протесту, підтримавши ініціативу Атомпрофспілки України з організації протестного заходу щодо вимог справедливого «атомного» тарифу, повернення боргів Енергоринку перед НАЕК «Енергоатом» і вирішення проблем ядерної галузі.

17-25 квітня 2018 року – на ЮУАЕС пройшла пре-місія МАГАТЕ в рамках місії SALTО - позабюджетної програми з перевірки аспектів безпеки довгострокової експлуатації енергоблоків. Команда SALTО розглянула шість напрямків діяльності АЕС. За підсумками перевірки енергоблока №3 у контексті продовження строку його експлуатації експерти дійшли висновку, що станція просунулася в області управління старінням і розпочала виконання багатьох нових видів робіт з підготовки енергоблока №3 до безпечної довгострокової експлуатації.

29 травня - 1 червня 2018 року - на ЮУАЕС пройшла місія підтримки ВАО АЕС. Вона присвячувалась темі «Вдосконалення процесів, пов'язаних з впровадженням і застосуванням спеціалізованих тренажерів з людського чинника».

Липень 2018 року – енергоблок №3 ЮУАЕС став першим в Україні, що працює виключно на паливі виробництва компанії «Westinghouse». Під час ППР до його активної зони завантажено 163 паливні збірки модифікованої конструкції (ТВЗ-WR). Таким чином на блоці №3 ЮУАЕС завершився важливий етап робіт з впровадження альтернативного палива на українських АЕС. За розрахунками фахівців, паливо вказаної конструкції дозволить підвищити потужність блока №3 ЮУАЕС до 107% без зміни конструкції ТВЗ-WR.

Липень-жовтень 2018 року – на енергоблоці №1 ЮУАЕС під час ППР повністю завершено роботи з заміни конденсатора турбіни - замінено два останні його корпуси. Перші чотири були замінені у перебігу ремонтної кампанії 2017 року. Це дозволило підвищити ефективність роботи першого «мільйонника» на 40-50 МВт.

Липень-жовтень 2018 року - на енергоблоці №1 ЮУАЕС повністю завершено реалізацію всіх пунктів Національного плану дій, який було введено 2011 року за результатами стрес-тестів після аварії на АЕС Фукусіма (постфукусімські заходи, які було включено до КзПБ). За 7 років на першому блоці №1 було виконано 16 постфукусімських заходів. Два останні - «Впровадження системи примусового скидання тиску з гермооболонки реакторного відділення» (СПСТ) і «Приладове забезпечення під час і після запроектних аварій» (ПАМС) – реалізовано під час ППР 2018 року.

3-7 вересня 2018 року - на ЮУАЕС пройшла місія підтримки ВАО АЕС. Її було присвячено темі «Впровадження проактивної (попереджуючої) культури ядерної безпеки».

Вересень 2018 року - на ЮУАЕС завершено роботи з облаштування струменеспрямовуючої споруди (завіси) в акваторії Ташлицької водойми-охолоджувача. Завершено перший етап втілення проекту «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1..3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС». Завіса дозволила розділити зону скиду та зону забору води, яка використовується для охолодження технологічного обладнання другого контуру АЕС. Віднині коло води проходить значно більшу відстань, перш ніж потрапляє до водозабору. Це дозволяє знизити температуру потоку та, у підсумку, генерувати додаткову електроенергію.

26 жовтня – 10 листопада 2018 року - на ЮУАЕС пройшла партнерська перевірка (ПП) ВАО АЕС. Її відмінність у тому, що вперше вона виконувалася в так званому проектно-інформованому форматі, який передбачає підготовку значно більшого за обсягом попереднього пакета інформації, що завчасно направляється до регіонального центру ВАО АЕС. За результатами ПП команда провідних міжнародних експертів назвала області діяльності атомної станції, де слід докласти зусиль для приведення їх у відповідність до кращої світової практики, а також визначила сильні сторони в роботі підприємства, які в подальшому можуть бути представлені світовому атомному співтовариству для вивчення та застосування на інших майданчиках.

Листопад 2018 року – на ЮУАЕС у складі перевантажувальної партії палива ТВЗ-WR надійшла тисячна за рахунком паливна збірка для реакторів типу ВВЕР-1000 виробництва компанії Westinghouse (США).

Листопад 2018 року - відділ охорони здоров’я (ВОЗ) ВП ЮУАЕС поповнився новим сучасним обладнанням. Підприємство придбало сучасний гематологічний аналізатор, термограф, автомобіль швидкої допомоги класу С (реанімобіль).

2 грудня 2018 року - енергоблок №1 ЮУАЕС успішно відпрацював п'ять років з дня підписання Колегією ДІЯРУ ліцензії на продовження терміну його експлуатації. З моменту пролонгації життєвого циклу перший вітчизняний блок-мільйонник, якому продовжили проектний строк експлуатації, виробив близько 33068 млн кВт·год. електроенергії, а за весь термін експлуатації – понад 173 млрд кВт·год.

4 грудня 2018 року у ВП ЮУАЕС створено експертну раду ветеранів атомної енергетики. У завдання нового консультативно-дорадчого органу при генеральному директорові Южно-Українського енергокомплексу входить вдосконалення фундаментальних принципів культури безпеки, участь у якості незалежних експертів в розслідуваннях порушень виробничих процесів, розробка модифікацій систем і устаткування, формування атмосфери поваги та відкритості в колективі, а також передача досвіду молодому поколінню ВП ЮУАЕС.

6 березня 2019 року - енергоблок №2 ЮУАЕС виведено на рівень теплової потужності 3045 МВт, що відповідає 101,5% проєктної потужності. 45 надпроєктних теплових мегават потужності дозволяють отримати близько 15 додаткових електричних мегават з енергоблока. Специфікою цієї модифікації була «змішана» активна зона, до складу якої входять ТВЗ компаній «Westinghouse» і «ТВЕЛ».

8 квітня 2019 року  - головний інженер ЮУАЕС Микола Феофентов став одним з лауреатів Державної премії України в галузі науки та техніки 2018 року. Премію присуджено за роботу «Розробка та впровадження конденсаторів парових турбін атомних електростанцій».

17 квітня 2019 року - колектив Южно-Українського енергокомплексу став призером Національного конкурсу «Благодійна Україна-2018». Це вже друга нагорода, здобута колективом енергокомплексу за надання благодійної допомоги літнім людям в рамках довгострокової акції «Ветеран».

Квітень, вересень 2019 року  - на енергоблоках №2 і №3 ЮУАЕС відповідно проведено функціональні випробування перевантажувального контейнера компанії Нoltec. Результат випробувань: обладнання відповідає проєктній документації та сумісне з обладнанням АЕС.

Червень 2019 року - у процесі ППР на енергоблоці №2 ЮУАЕС модернізовано перевантажувальну машину - оновлено її систему управління. Реконструкцію виконано в рамках програми розширення експлуатації ядерного палива Westinghouse, а також впровадження технології поводження з відпрацьованим ядерним паливом з застосуванням контейнерів компанії HOLTEC.

Жовтень 2019 року - ЮУАЕС ввела в дослідну експлуатацію модифіковану перевантажувальну машину енергоблока №1. Під час ППР тут було проведено заміну апаратно-програмного комплексу системи керування. У результаті завантаження активної зони першого «мільйонника» паливними збірками та відвантаження відпрацьованого ядерного палива з басейну витримки було виконано вже за допомогою оновленої перевантажувальної машини.

30 вересня - 31 жовтня 2019 року - у зоні спостереження ЮУАЕС завершено активну фазу процесу громадських слухань з питань обґрунтування безпеки продовження строку експлуатації енергоблока №3 та можливого впливу на навколишнє середовище. Загальна кількість зареєстрованих учасників склала 1315 осіб. 118 з них представляли 16 громадських організацій.

Листопад 2019 року - на енергоблоці №3 ЮУАЕС реалізовано унікальну для українських атомних електростанцій роботу - очищення маслосистеми турбіни від внутрішніх відкладень, що призводили до прискореної деградації мастильних матеріалів. Це дозволить вирішити проблему якості вогнетривкої рідини в системі змащування турбіни і турбоживильних насосів.

Листопад 2019 року - на енергоблоці №3 ЮУАЕС завершено заміну конденсатора турбіни. Вперше в Україні замінено конденсатор на швидкохідній турбіні К-1000-60/3000. Це був один з важливих кроків на шляху до продовження строку експлуатації енергоблока, він сприяв підвищенню ефективності роботи блока в цілому.

Листопад 2019 року - під час ППР на енергоблоці №3 ЮУАЕС паралельно з заміною конденсатора турбіни виконано унікальну роботу – заміну трубного пучка конденсаторів турбоживильних насосів рядів А і Б. Трубки, що були виготовлені з мідно-нікелевого сплаву, замінили на нержавіючі, що сприяло підвищенню якості циркуляційної води.  

18-22 листопада 2019 року - на ЮУАЕС проведено комплексне інспекційне обстеження готовності енергоблока №3 до експлуатації в надпроєктний строк. Пройдено черговий обов’язковий крок на шляху до отримання права на довгострокову експлуатацію.

17 грудня 2019 року - в Южноукраїнську пройшли громадські слухання з питання продовження строку експлуатації енергоблока №3 ЮУАЕС. Організатором заходу була ДІЯРУ. Участь у громадських слуханнях взяли 874 особи, з них 111 - представники громадських організацій та ЗМІ.

23 грудня 2019 року - на засіданні Колегії ДІЯРУ одноголосно прийнято рішення затвердити Висновок державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока №3 ЮУАЕС, визнати обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблока, встановити дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблока – 10 лютого 2030 року.

23 грудня 2019 року - ДІЯРУ затверджено технічне рішення про введення  енергоблока №1 ЮУАЕС у промислову експлуатацію на дозволеній тепловій потужності 3045 МВт. Ухваленому рішенню ДІЯРУ передували 3 роки успішної дослідної експлуатації першого блока на 101,5% проєктної потужності. 45 надпроєктних теплових мегават потужності дозволяють отримати близько 15 додаткових електричних мегават з енергоблока.

26 грудня 2019 року - Голова ДІЯРУ Григорій Плачков вручив керівнику НАЕК «Енергоатом» Павлу Павлишину ліцензію на право провадження діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки енергоблока №3 ЮУАЕС». ЮУАЕС першою з вітчизняних атомних електростанцій отримала ліцензію на продовження експлуатації енергоблока з реактором-мільйонником до завершення проєктного терміну.

28 грудня 2019 року - НАЕК «Енергоатом» отримав дозвіл на промислову експлуатацію палива компанії Westinghouse на енергоблоці №3 ЮУАЕС. Відповідний документ підписано ДІЯРУ за результатами дослідної експлуатації, яка продемонструвала безпечну, надійну та ефективну роботу палива Westinghouse.

Грудень 2019 року  - у ВП ЮУАЕС договори медичного страхування (ДМС) на 2020 рік уклали 90,3 % працівників. Досвід ЮУАЕС щодо медичного страхування поширено в рамках НАЕК «Енергоатом» - реалізовано проєкт ДМС за участі коштів компанії. Кожен працівник, який уклав договір медичного страхування, отримав цільову матеріальну допомогу в оплаті полісу в розмірі 7 тисяч грн.

13-17 січня 2020 року - на ЮУАЕС вперше серед атомних станцій України  проведено пілотну місію підтримки ВАО АЕС за новою темою «Метод фокус-груп у практиці оцінювання культури безпеки, а також аналізу людського та організаційного чинника під час проведення розслідувань причин подій на АЕС». Експерти регіонального центру асоціації провели навчальні дослідження з персоналом ЮУАЕС, а за підсумками надали звіт з рекомендаціями.

3 березня 2020 року – ВП ЮУАЕС з початку експлуатації вироблено 600 мільярдів кіловат-годин електроенергії.

Березень 2020 року – у ВП ЮУАЕС для запобігання поширенню коронавірусу серед працівників підприємства вжито максимально можливих заходів для збереження здоров’я та працездатності персоналу.

20 березня 2020 року - згідно з рішенням Кабінету Міністрів України в місті-супутнику ЮУАЕС  введено жорсткий карантин. Обмежено в’їзд та виїзд населення з/до населеного пункту. Запроваджено режим перепусток.

24 березня 2020 року - для критично важливого для експлуатації ЮУАЕС персоналу запроваджено особливий режим роботи та відпочинку. Групу технічного керування (ГТК) та оперативників, робочі місця яких розташовані на блочних щитах керування (БЩК) енергоблоків №1,2,3 переведено на режим ізоляції. На базі санаторію-профілакторію ОРК «Іскра» на період карантину для ізольованого персоналу створено всі необхідні соціально-побутові умови для проживання, харчування та відпочинку.

Травень 2020 року - на енергоблоці №2 ЮУАЕС виконано реконструкцію системи регулювання турбіни. Роботи реалізовано в рамках «Програми заходів з модернізації енергоблоків АЕС для участі в нормованому первинному регулюванні частоти в Об’єднаній енергетичній системі України». Енергоблок №2 – один з «пілотних» у процесі її впровадження.

28 червня 2020 року - активну зону енергоблока №2 ЮУАЕС повністю завантажено тепловиділяючими збірками компанії «Westinghouse» (163 паливні збірки модифікованої конструкції (ТВЗ-WR)).

Липень 2020 року - на ЮУАЕС вперше в Україні виконано модернізацію проточної частини циліндра високого тиску турбіни. Це дозволило підвищити надійність обладнання, збільшити його ККД, а отже досягти зростання потужності, збільшити  тривалість міжремонтного періоду.

2 вересня 2020 року - електричну потужність енергоблока №2 ЮУАЕС підвищено на 20 МВт. Досягти таких параметрів вдалося завдяки комплексу робіт, виконаних у рамках планово-попереджувального ремонту. Основна з них - модернізація ротора циліндра високого тиску турбіни. Працювати на потужності 1020 МВт з тими ж тепловими параметрами реактора енергоблоку №2 дозволила також заміна конденсатора турбіни, яку проведено під час ППР 2015-2016 років.      

2 жовтня 2020 року - на ЮУАЕС завершилась повторна партнерська перевірка ВАО АЕС. Програма візиту експертів ВАО АЕС базувалася на результатах партнерської перевірки 2018 року. З визначених тоді дев’яти областей для покращення 8 отримали оцінку В, яка означає, що підприємство має значний прогрес у зазначеній області та тримає його під контролем. Роботі за напрямком «протиаварійна готовність» експерти поставили найвищу оцінку А.

10 жовтня 2020 року - на ЮУАЕС успішно завершилися випробування системи збудження турбогенератора енергоблока №3. Роботи проведено в рамках виконання угоди про умови майбутньої інтеграції ОЕС України з загальноєвропейською енергосистемою (ENTSO-E).

Грудень 2020 року - вперше на базі промислового майданчика ЮУАЕС, а також у світовій практиці успішно виконано комплекс робіт з відновлення експлуатаційних характеристик тепловиділяючих збірок виробництва «Westinghouse» (ТВЗ-W) в умовах приміщення вузла свіжого палива (ВСП). Результатом успішно виконаної роботи стало відновлення працездатності 20 тепловиділяючих збірок з можливістю їх подальшого завантаження в активну зону реактора для використання в паливних кампаніях, що в свою чергу дозволить заощадити фінансові кошти ДП «НАЕК« Енергоатом».