Олександрівська ГЕС

Олександрівська ГЕС – важливий енергетичний об'єкт в складі Южно-Українського енергокомплексу, який вирішує багато соціально-екологічних проблем Миколаївської області.

Будівництво ГЕС було розпочато в 1985 р.

27 квітня 1999 р. Олександрівську ГЕС було введено в експлуатацію.

Олександрівська ГЕС ‑ мала ГЕС типу дамби. Вона перетинає річку Південний Буг по всій ширині та складається з восьми прольотів з регулюючими затворами. Висота дамби 25 м. На правому березі річки знаходиться машинна зала ГЕС і трансформаторна підстанція.

На ГЕС працюють два гідроагрегати загальною потужністю 11,5 МВт. Середньорічний виробіток електроенергії на ОГЕС складає 22 млн. кВт·год. Відповідно до технічної документації, розробленої ВАТ «Укргидропроєкт», протягом року станція повинна виробляти до 47 млн. кВт·год. електроенергії. Введення в експлуатацію ТГАЕС в затверджених проектом об’ємах з підвищенням рівня Олександрівського водосховища дасть змогу підвищити річний виробіток електроенергії до проектних показників.

Александровская ГЭС.

Сьогодні ГЕС працює в одному комплексі з ЮУАЕС, і незважаючи на те, що потужність обох підприємств складно порівняти, вона гідно несе навантаження і забезпечує вироблення електроенергії на прямотоці річки Південний Буг.

Водосховище Олександрівської ГЕС у складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на ГЕС і служить нижнім водосховищем для Ташлицької ГАЕС. Воно розміщене в каньйоні річки Південний Буг на ділянці завдовжки 18 км між смт Олександрівка Вознесенського району і південною околицею м.  Южноукраїнська. Проектом передбачено заповнення водосховища 114 млн. кубометрами води в період паводку, які протягом року використовуватимуться для забезпечення роботи Ташлицької ГАЕС, сезонного регулювання стоку річки Південний Буг, для зрошування сільськогосподарських ділянок і комунально-побутових потреб.

Підвищення рівня Олександрівського водосховища запроектоване у декілька етапів. В даний час рівень водосховища складає 16 м для забезпечення роботи 2-х агрегатів Ташлицької ГАЕС. Наступним етапом буде підняття рівня до позначки 16,9 м, що забезпечує роботу ТГАЕС у складі 3-х гідроагрегатів, а у майбутьньому для добудови гідроакумулюючої станції за затвердженим проектом у складі 6 гідроагрегатів.

Слід зазначити, що первинним проектом будівництва Южно-Українського енергокомплексу було передбачено заповнення Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м, що дозволяло б використовувати велику частину корисної ємкості водосховища для водозабезпечення господарських потреб Миколаївської області.

Створення Олександрівського гідровузла на Південному Бузі має велике значення для захисту жителів Вознесенського і Доманівського районів від весняних паводків. За підрахунками фахівців, в період максимального можливого паводку на Південному Бузі в зону затоплення і підтоплення може потрапити територія з населенням 13,6 тис. чоловік. Вже зараз інженерні споруди Олександрівської ГЕС можна використовувати як регулятор водної стихії під час надзвичайних ситуацій. Вони можуть затримати потік води і забезпечити її безпечний стік в пониззя.