На другому енергоблоці Запорізької АЕС розпочалась дослідна експлуатація ризик-інформованого управління конфігурацією АЕС

П'ятниця, 22 Січень, 2021 - 08:23

Державна інспекція ядерного регулювання України погодила технічне рішення про введення в дослідну експлуатацію ризик-інформованого керування конфігурацією на другому енергоблоці Запорізької АЕС.

Головна мета проєкту – можливість проведення ремонту систем, важливих для безпеки під час роботи блока на потужності та скорочення тривалості планово-попереджувальних ремонтів, що в результаті підвищить коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП). Реалізація проєкту сприятиме підвищенню безпеки й поліпшенню економічних показників.

На Запорізькій АЕС проєкт стартував 2017 року. За цей час визначено об'єкти й обсяги оптимізації, допрацьовано модель імовірнісного аналізу безпеки, налаштована модель для ризик-монітора.

Розроблено й погоджено концептуальне технічне рішення щодо оптимізації техобслуговування і ремонтів (ТОіР) на основі ризик-інформованого управління конфігурацією АЕС, технічні рішення про впровадження ризик-монітора та програмного забезпечення RiskWatcher і технічних засобів на енергоблоці №2, звіт з аналізу безпеки та низку інших документів. Також переглянуто процедури контролю, планування ремонтів, графік ТОіР, проведено навчання персоналу. Визначено системи, на яких можливий ремонт в стані роботи енергоблока на потужності.

Дослідна експлуатація ризик-інформованого управління конфігурацією АЕС є завершальним етапом міжнародної частини проєкту. Промислову експлуатацію Запорізька АЕС реалізовуватиме самостійно. 

Для довідки: Радіаційний фон в районі розміщення Запорізької атомної електростанції відповідає природним значенням і на 21 січня 2021 року становить 8–12 мкР/год. Надходження радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищує встановлених допустимих значень.

Запорізька АЕС – найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі зі встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий – у 1985-му, третій – в 1986-му, четвертий – в 1987 році, п'ятий – в 1989-му, шостий – у 1995-му.

ЗАЕС генерує в об’єднану енергетичну систему України майже 40% всієї електроенергії, що виробляється вітчизняними атомними електростанціями, та п’яту частину від загального виробництва електроенергії у країні.