Вперше на Южно-Українській АЕС виконано комплекс робіт з відновлення ТВЗ Westinghouse в умовах вузла свіжого палива

Середа, 23 Грудень, 2020 - 15:15

Вперше на базі промислового майданчика Южно-Української АЕС, а також у світовій практиці успішно виконаний комплекс робіт з відновлення експлуатаційних характеристик тепловиділяючих збірок виробництва «Westinghouse» (ТВЗ-W) в умовах приміщення вузла свіжого палива (ВСП). Роботи виконані за безпосередньої участі фахівців ВП ЮУАЕС, компанії «Westinghouse» та ВП «Атомремонтсервіс» (ВП АРС).

Реалізації цього завдання передувала складна інженерно-технічна робота з модернізації стенду інспекції та ремонту палива (СІРП) з метою його використання поза басейном витримки і перевантаження енергоблока АЕС. Були розроблені та затверджені необхідні технічні рішення про модифікацію СІРП, програма і графік виконання робіт, обґрунтована ядерна та радіаційна безпека.

Після проведення державної експертизи ЯРБ Держатомрегулюванням України узгоджено весь пакет документів і видано окремий дозвіл на проведення зазначених робіт.

Робота полягала в перевірці і, за необхідності, заміні тепловиділяючих елементів паливних збірок на імітатори з метою збереження міцності та гідравлічних характеристик ТВЗ. Тепловиділяюча збірка виробництва «Westinghouse» є розбірною конструкцією, що допускає багаторазове розбирання та складання. Саме ця особливість дозволила провести роботи з відновлення експлуатаційних характеристик збірок. Завершальним етапом стала перевірка стану конструкції ТВЗ згідно з процедурами ВП ЮУАЕС і «Westinghouse».

Результатом успішно виконаної роботи стало відновлення працездатності 20 тепловиділяючих збірок з можливістю їх подальшого завантаження в активну зону реактора для використання в паливних кампаніях, що в свою чергу дозволить заощадити фінансові кошти ДП «НАЕК« Енергоатом ».

На додаток до виконаної роботи співробітники ВП ЮУАЕС та ВП АРС отримали досвід використання СІРП у «сухих» умовах і без застосування дистанційних засобів управління. Отримані знання та досвід можуть бути застосовані в майбутньому на інших АЕС, де використовують паливні збірки аналогічної конструкції.