Підключено повітряну лінію електропередач 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська»

Четвер, 26 Листопад, 2020 - 15:34

Нова лінія електропередачі (ЛЕП) завдовжки 186 км простягається від Запорізької атомної електростанції до Каховки. Завдяки їй вдасться значно поліпшити електропостачання Херсонської та Одеської областей, а також вивільнити «замкнені» потужності ЗАЕС, знявши всі мережеві обмеження. Відтак всі шість енергоблоків станції зможуть працювати на повну потужність і підвищиться надійність енергопостачання південної частини ОЕС України, оскільки транзит потужності здійснюватиметься безпосередньо від джерела генерації – Запорізької АЕС.

Раніше через недостатню пропускну спроможність трьох діючих ЛЕП Запорізька АЕС могла видати максимум 5300 МВт замість можливих 6000 МВт, отже йдеться про 700 МВт додаткової потужності щогодини та 17 млн кВт-г електроенергії щодня. Це значні цифри і для енергетичної галузі держави, і для економіки України загалом. Крім того, завдяки підсиленню зв’язку Каховського енерговузла з магістральними мережами ОЕС України збільшиться пропускна здатність перетинів південної частини ОЕС України. У разі ж непередбачених ситуацій на існуючих ЛЕП повітряна лінія «Каховська» допоможе перерозподілити електроенергію, яку виробляє ЗАЕС, та створить можливості для маневрів без зниження потужності.

В перспективі повітряна лінія 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» матиме важливе значення при синхронізації Української енергосистеми з Європейською. «Наші європейські колеги чекають нас найближчим часом у своїй енергетичній системі. Чим стійкіша енергосистема загалом, тим бажаніша вона як партнер для підключення до об’єднаної системи континентальної Європи», – зазначив заступник головного технолога Запорізької АЕС Анатолій Шевченко.

Для довідки: Спорудження лінії 750 кВ Запорізька АЕС – Каховська з підстанцією 750 кВ «Каховська» є одним із сегментів південної частини кільця 750 кВ, передбаченого Енергетичною стратегією України до 2030 року.

Проект фінансується за кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) на паритетних засадах у сумі 350 млн. євро. Всі тендерні процедури відбувались відповідно до політики та стандартів ЄБРР та ЄІБ.

Додаткові 700 МВт видачі потужності ЗАЕС дорівнюють 6 млрд кВт-год електроенергії, що дасть економію 1,2 млн тонн вугілля на рік.