Борг енергоринку перед Енергоатомом перевищив 24 млрд грн – віцепрезидент Компанії

Середа, 18 Листопад, 2020 - 08:43

Така сума заборгованості створює нові виклики перед НАЕК «Енергоатом», однак у Компанії шукають і знаходять шляхи вирішення проблеми. Про це віцепрезидент ДП «НАЕК «Енергоатом» Герман Галущенко розповів у прямому ефірі програми «Час: Online» на 5-му каналі.

Галущенко підкреслив: у липні 2019 року, коли в Україні запрацював новий ринок електричної енергії, Енергоатом зайшов на нього із колосальною заборгованістю енергоринку перед ним – на той момент вона становила 11,7 млрд грн. Відтоді борг перед державним підприємством, що забезпечує виробництво більше 50% електроенергії, яку споживає країна, лише зростав.    

«Сьогодні борг з боку державного підприємства «Гарантований покупець», якому ми відпускаємо вироблену на українських АЕС електроенергію, становить 8,5 млрд грн, а НЕК «Укренерго» завинила нам більше 4 млрд грн, - наголосив віцепрезидент Енергоатома. – Тобто сукупна заборгованість перед НАЕК перевищує 24 млрд грн. Це створює нові виклики для функціонування державного підприємства».

За його словами, через це сам Енергоатом не може вчасно розраховуватися із підрядниками, сукупний борг НАЕК перед якими становить наразі близько 10 млрд грн. Окрім цього, Компанія не має можливості зупинити виробничу й паливну програми та десятки масштабних проектів з продовження експлуатації, модернізації, будівництва стратегічних об’єктів українських атомних електростанцій.

Галущенко впевнений: до накопичення безпрецедентної заборгованості перед Енергоатомом зокрема призвели ухвалені Кабінетом міністрів правила ПСО (покладання спецобов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії). Згідно з ними Енергоатом був обмежений у можливості вільно продавати вироблену електроенергію, адже мав 85% своє продукції відпускати «ГарПоку» - в рамках забезпечення населення доступною електроенергією.

«Сьогодні ми вже працюємо за зміненою, перехідною, моделлю ПСО, згідно з якою 50% виробленої українськими АЕС електроенергії віддаємо для населення за ціною 1 копійка за кВт-годину, а решту можемо продавати на ринку, - пояснив Галущенко. – Потрібно розуміти, що саме така модель і забезпечує стабільність тарифу для населення».

Наразі, повідомив віцепрезидент Компанії, в НАЕК продовжують пошук шляхів вирішення проблеми. Один з найважливіших кроків, вважає Герман Галущенко, – це ухвалений Верховною Радою 17 червня цього року і підписаний Президентом України 14 липня Закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електроенергії».

До того ж, за словами Галущенка, в Енергоатомі відчувають потужну підтримку Президента України, який 22 вересня 2020 року видав Указ №406 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики». Цей документ зокрема зобов’язує Уряд вжити «вичерпних заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася перед виробниками електричної енергії». Наразі прем’єр-міністр на виконання Указу Президента провів наради і дав доручення. «Тобто процес іде, і Компанія безумовно вистоїть та впорається із кризою», - запевнив віцепрезидент НАЕК «Енергоатом».