За участі Президента України Енергоатом та Westinghouse підписали контракт про постачання ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-440

Середа, 30 Вересень, 2020 - 14:11

За участі Президента України Володимира Зеленського підписано угоду між ДП «НАЕК «Енергоатом» та компанією Westinghouse про постачання ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-440 Рівненської АЕС. Документ було підписано 30 вересня в Офісі Президента України очільником Енергоатома Петром Котіним та президентом і головним виконавчим директором Westinghouse Патріком Фраґманом (Patrick Fragman). На підписанні контракту також були присутні голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков, керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак та віцепрезидент Енергоатома Герман Галущенко.

Контрактом передбачено впровадження в експлуатацію паливних збірок для реакторів типу ВВЕР-440 виробництва Westinghouse на ВП «Рівненська АЕС». Постачання тепловидільних збірок (ТВЗ) в Україну планується розпочати з 2024 року з партії ТВЗ для проведення етапу дослідної експлуатації. Передбачається можливість виробництва частини комплектуючих тепловидільних збірок для ВВЕР-440 виробництва Westinghouse на ВП «Атомнергомаш» НАЕК «Енергоатом».

Коментуючи підписання контракту, Президент України Володимир Зеленський зазначив, що досягнуті між Енергоатомом та Westinghouse домовленості стали останнім кроком на шляху повної диверсифікації джерел постачання ядерного палива в Україну. «Угода між Енергоатомом і Westinghouse є продовженням плідного 20-річного партнерства України та США з диверсифікації постачання палива на українські АЕС і свідчить про невпинний рух нашої країни до вибудови власної енергетичної безпеки та незалежності», зазначив глава держави.

Петро Котін подякував Володимиру Зеленському за всебічну підтримку атомної генерації та висловив упевненість у подальшій плідній співпраці Енергоатома та Westinghouse. «Ми робимо черговий крок у реалізації програми з диверсифікації ядерного палива і першими в Європі розпочинаємо використання палива компанії Westinghouse для ядерних блоків типу ВВЕР-440. Це – важливе рішення не тільки для України, але й для усіх країн європейського континенту, які експлуатують блоки ВВЕР-440, адже воно спирається на Європейську стратегію енергетичної безпеки», наголосив очільник Енергоатома.

Патрік Фраґман відзначив значний внесок українських фахівців у спільну роботу з впровадження ядерного палива виробництва Westinghouse для українських АЕС та висловив впевненність у розширенні співпраці з Енергоатомом. «Ми раді, що Енергоатом вчергове продемонстрував свою впевненість у якості ядерного палива компанії Westinghouse,  підкреслив він.  Завдяки цій важливій угоді ми продовжуємо свою працю на користь енергетичної безпеки України та зосереджуємось на подальшому вдосконаленні експлуатаційних характеристик нашої продукції. Westinghouse також сподівається й надалі лишатися стратегічним партнером Енергоатома і в інших перспективних проєктах».

Патрік Фраґман також підтвердив готовність  Westinghouse взяти участь у проєкті добудови третього та четвертого енергоблоків ХАЕС. «Ми могли б брати участь у цьому проєкті – це стосується поставок і палива, і деяких інших систем, наприклад АСУТП (автоматизованих систем управління технологічним процесом), якщо Енергоатом вважатиме такі пропозиції вигідними для себе й корисними для країни», – уточнив представник Westinghouse.

Крім того, сторони підписали Протокол про наміри з розвитку співробітництва між компанією «Westinghouse» та Відокремленим підрозділом Державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» «Атоменергомаш». Серед домовленостей:

  • виготовлення «Атоменергомаш» компонентів палива компанії Westinghouse з ринком збуту за межами України,
  • збільшення номенклатури компонентів палива, які можуть виготовлятися ВП «Атоменергомаш»,
  • виробництва обладнання для інспекції палива ВВЕР-1000 та/або ВВЕР-440.

Для довідки: З метою забезпечення енергетичної незалежності України ДП НАЕК «Енергоатом» приділяє особливу увагу питанню диверсифікації постачання ядерного палива на АЕС України. Відповідні роботи були започатковані у 2000 році підписанням міжурядової угоди між США та Україною. У рамках цієї угоди компанією Westinghouse (США) у 2005 році було поставлено в Україну перші шість дослідних паливних збірок, а у 2009 році – повну перевантажувальну партію у складі сорока двох паливних збірок для енергоблоків ВВЕР-1000.

Наразі ядерне паливо компанії Westinghouse використовується на чотирьох енергоблоках ВП «Запорізька АЕС», двох енергоблоках ВП «Южно-Українська АЕС» та з 2021 року постачатиметься для одного з енергоблоків ВП «Рівненська АЕС». При цьому три енергоблоки українських АЕС (№2 та №3 ЮУАЕС, №5 ЗАЕС) працюють виключно на паливі Westinghouse.

Таким чином, ДП «НАЕК «Енергоатом» наразі є єдиним у світі оператором АЕС з реакторами ВВЕР-1000, який успішно реалізував процес диверсифікації ядерного палива для цих реакторів, виконавши рекомендації МАГАТЕ щодо необхідності мати щонайменше двох постачальників ядерного палива. Діяльність Енергоатома з диверсифікації джерел постачання ядерного палива також повністю відповідає Європейській стратегії енергетичної безпеки, підписаній у 2014 році, яка визначає, що «...загальна диверсифікація джерел ядерного палива є пріоритетом для всіх».