Балансова комісія Енергоатома визнала задовільною роботу відокремлених підрозділів Компанії

Понеділок, 16 Березень, 2020 - 10:52

За підсумками 2019 року відокремлені підрозділи НАЕК «Енергоатом» виконали всі основні виробничі завдання. Таке рішення прийняла Балансова комісія Енергоатома на засіданні 12 березня у Києві.

Відкриваючи засідання т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Павло Павлишин повідомив про виклики, які постали перед Компанією в минулому році. Серед них він окремо виділив проблему розрахунків за відпущену Енергоатомом електроенергію «Наразі загальна заборгованість Енергоринку перед Компанією становить 11,7 млрд. грн, з яких 3,5 млрд грн борги за перше півріччя 2019 року. Вже на початку цього року ми стикнулись з неспроможністю держпідприємства «Гарантований покупець» своєчасно розраховуватись за відпущену електроенергію - за лютий 2020 року борг перед Енергоатомом сягнув 2,9 млрд грн», - підкреслив Павло Павлишин.

Очільник Енергоатома констатував, що коштів, які наразі надходять на рахунки Компанії за поставлену електроенергію, недостатньо для її нормальної роботи. «На першочергові заходи із забезпечення безпеки експлуатації АЕС коштів, що отримує Компанія, ще вистачить, але все інше, включаючи заходи інвестпрограми, розрахунки за свіже ядерне паливо у повному обсязі, планове оновлення обладнання, під великим питанням. Через хронічну нестачу коштів ми недостатньо уваги приділяємо оновленню електротехнічного обладнання. На цей рік ми запланували оновлення трансформаторного парку і, сподіваюсь, нам вдасться це зробити», - додав Павло Павлишин. 

Говорячи про досягнення Енергоатома у минулому році, він висловив колективу Компанії подяку за сумлінну роботу. «Незважаючи на всі труднощі, за підсумками 2019 року Енергоатом повністю виконав планові завдання з виробництва електроенергії: наша частка в загальному виробництві електроенергії в Україні склала 54,1%. Найбільшими досягненнями у минулому році безумовно стало продовження термінів експлуатації енергоблоків №1 Хмельницької АЕС та №3 Южно-Української АЕС. Ми ввели в експлуатацію Комплекси з переробки радіоактивних відходів на Запорізькій та Рівненській АЕС. У грудні 2019 року енергоблок №3 Южно-Української АЕС першим отримав дозвіл Держатомрегулювання на промислову експлуатацію ядерного палива виробництва компанії Westinghouse, а енергоблок №5 Запорізької АЕС у 2019 році став другим енергоблоком українських АЕС, який працюватиме виключно на паливі Westinghouse. У рамках реалізації Програми підвищення потужності діючих енергоблоків АЕС до 101,5% від проектної підвищено потужність енергоблоків №2 ЮУАЕС, №4 РАЕС та №2 ЗАЕС. У жовтні 2019 року Енергоатом приєднався до Паризького центру Всесвітньої асоціації операторів АЕС за програмою партнерських перевірок, яка є однією з найважливіших програм ВАО АЕС», - наголосив Павло Павлишин. Він також нагадав, що у 2019 році кількість станційних порушень у роботі АЕС суттєво зменшилась з 22 до 13.

Оцінюючи роботу відокремлених підрозділів Енергоатома, Павло Павлишин зазначив, що Запорізька АЕС у 2019 році виконала усі виробничі завдання, скоротивши тривалість планово-попереджувальних ремонтів на 36 діб: «Непогані показники продемонструвала ЗАЕС зі скорочення адміністративних витрат, економія за якими склала 3,7 млн грн, невиробничі витрати станції не перевищили планованих обсягів. За 2019 рік на станції не сталося жодного нещасного випадку».

Виконавчий директор з виробництва Енергоатома Валерій Кравець серед досягнень ЗАЕС у  2019 році відзначив введення на станції в експлуатацію стенду з перевірки налаштувань імпульсних клапанів імпульсних запобіжних пристроїв компенсаторів тиску. Використання стенду знизить додаткові навантаження на обладнання 1-го контуру енергоблоків АЕС та продовжить термін їх експлуатації.

Серед позитивних результатів роботи Рівненської АЕС було відзначено найвищий по Компанії КВВП цієї станції, скорочення на 22 доби тривалості планово-попереджувальних ремонтів та найвищий серед АЕС показник забезпеченості ТМЦ за 10 діб до початку ремонту – 89,2%, що вище нормативного на 9,2%.

Южно-Українська АЕС у 2019 році також продемонструвала зменшення тривалості планово-попереджувальних ремонтів на 32 доби та ввела в експлуатацію 5 нових об’єктів. У минулому році по проектах за напрямом «Нове будівництво» ЮУАЕС отримано та направлено на погодження 10 позитивних експертних звітів. За підсумками 2019 року на станції не зафіксовано жодного нещасного випадку. Директор з інвестицій та перспективного розвитку Енергоатома Тетяна Амосова подякувала керівництву та колективу ЮУАЕС за великий обсяг виконаних робіт з капітального будівництва.

Водночас Тетяна Амосова наголосила на критичній ситуації, що склалася сьогодні із затвердженням Інвестпрограми НАЕК "Енергоатом" на 2020 рік, яка знаходиться в Міністерстві енергетики та захисту довкілля з жовтня минулого року. Звертаючись до присутнього на засіданні керівника директорату розвитку ядерної енергетики та атомної промисловості Мінекоенерго Олександра Шуста, Тетяна Амосова звернула його увагу на нагальну потребу Енергоатома в затвердженні інвестиційної програми Компанії на 2020 рік: «Ми звертаємось до Міністерства з проханням терміново вирішити це питання, адже бездіяльність державного органу може вкрай негативно відбитися на роботі Компанії». 

Доповідаючи про результати діяльності ВП «Енергоатом-Трейдінг» у 2019 році, генеральний директор підрозділу Сергій Бедін зазначив, що завдяки низці реалізованих заходів економія коштів Компанії на постачанні електроенергії для власних потреб склала 43,39 млн грн. Загалом, повідомив Сергій Бедін, укладено близько 40 договорів, передбачених Законом «Про ринок електричної енергії». «Завдяки злагодженій роботі персоналу підрозділу, високому рівню відповідальності за результат та професійним діям, протягом другого півріччя 2019 року забезпечено середньозважену ціну реалізованої НАЕК на РДН електроенергії на рівні 1 497,74 грн/МВт∙год, що більше ніж середньозважена ціна ринку на 5,14 грн/МВт∙год», - наголосив керівник «Енергоатом-Трейдинг».

Серед планів підрозділу на 2020 рік головними завданнями Сергій Бедін назвав погашення заборгованості Гарантованого покупця перед Компанією, забезпечення 100%-платежів за поставлену електроенергію та подальшу роботу з перегляду умов спеціальних обов’язків з постачання електроенергії, покладених на Енергоатом.

Т.в.о. віце-президента Енергоатома Анжела Депелян подякувала колективу Енергоатом-Трейдінг за кропітку роботу, яка дозволила Компанії успішно перейти до роботи в умовах нової моделі ринку електричної енергії. «Стикаючись зі співробітниками цього підрозділу, я маю засвідчити високий рівень їхнього професіоналізму. Незважаючи на ті виклики які постали перед компанією зараз, треба відзначити, що завдяки злагодженій роботі Енергоатом-Трейдинг протягом другого півріччя минулого року Компанія своєчасно та у повному обсязі отримувала оплату за відпущену електроенергію», - додала Анжела Депелян.

Присутній на засіданні Балансової комісії, голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков наголосив на критичній важливості фінансового забезпечення виробничої діяльності Енергоатома. «Перед нами у цьому році стоїть дуже багато завдань, серед яких і переоцінка безпеки енергоблоку №5 Запорізької АЕС. Але для Державної інспекції ядерного регулювання є дуже важливим, щоб компанія-оператор АЕС була забезпечена коштами, бо від цього залежить належне виконання вимог ядерної та радіаційної безпеки», - підкреслив очільник Держатомрегулювання.  

Підбиваючи підсумки засідання Балансової комісії, Павло Павлишин відзначив, що минулий рік був для Компанії водночас складним та визначальним. «2019 рік, незважаючи на всі проблеми, можна вважати результативним, а в деяких випадках - навіть успішним. Нашим головним завданням залишається забезпечення надійного виробництво електроенергії та підвищення рівня безпеки експлуатації АЕС, і над цим ми маємо працювати ще більш наполегливо. Ще одним вкрай важливим завданням у 2020 році має стати  фінансова стабілізація Компанії», - наголосив керівник Енергоатома.