Другому енергоблоку Южно-Української АЕС - 35 років

Понеділок, 6 Січень, 2020 - 10:40

6 січня виповнюється 35 років з дня пуску другого енергоблока Южно-Української АЕС. Три з половиною десятиліття тому прилади його блочного щита управління зафіксували синхронізацію з енергосистемою країни та виробіток перших кіловат.

Цій події передували майже 1000 напружених днів і ночей будівельників, монтажників і наладчиків - усіх, хто наближав дату пуску другого енергоблока на южно-українському майданчику. З моменту встановлення реактора на штатне місце до його фізичного пуску пройшов усього один рік. Подібних результатів у атомному будівництві колишнього Радянського Союзу на той час не було.

Черговий атомний енергоблок став результатом праці 13 тисяч людей - фахівців 12 проєктних інститутів, 30 будівельно-монтажних і налагоджувальних організацій, більш як 400 підприємств-постачальників. Ініціативу будівельників гідно підхопили експлуатаційники. Освоєння проектної потужності другого южно-українського блока було виконано на 3 місяці раніше нормативного терміну.

7 грудня 2015 року після завершення 30-річної проектної експлуатації енергоблока №2 за результатами державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки та комплексного інспекційного обстеження Колегія ДІЯРУ констатувала, що блок відповідає вимогам безпеки та визнала обґрунтованою можливість його безпечної експлуатації до 31 грудня 2025 року. Цій події передувала копітка цілеспрямована робота з модернізації і реконструкції обладнання, мета якої – доведення блока до сучасних стандартів безпеки.

15 грудня 2015 року - НАЕК «Енергоатом» отримав ліцензію на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки енергоблока №2 Южно-Української АЕС».

Варто зазначити, що після продовження строку експлуатації другого «мільйонника» діяльність з підвищення його безпеки та надійності не припинилась. У 2017 році тут було завершено заміну конденсатора турбіни. ЮУАЕС була піонером серед вітчизняних атомних станцій у виконанні цих робіт. Під час планово-попереджувального ремонту замінено ряд А конденсатора (заміну ряду Б виконано під час ремонтної кампанії 2015-го). Повне оновлення конденсатора дозволило вивести блок №2 на рівень потужності 1050 МВт.

Восени 2017 року фахівці ЮУАЕС на енергоблоці №2 зіткнулися з досить неординарною ситуацією – необхідно було замінити збуджувач генератора. Якір використаного для цього резервного збуджувача був на півтора метра коротший, тож належало перенести опорний підшипник №14 ближче до генератора. Унікальність цієї роботи полягала ще й у тому, що такі операції раніше ніхто не проводив. Фахівці конструкторсько-технологічного відділу ЮУАЕС розробили проект, що виключав негативні наслідки переміщення підшипника, перш за все - вібрацію. Це була чергова перевірка колективу на злагодженість, згуртованість і націленість на загальний результат.

6 березня 2019 року енергоблок №2 виведено на рівень теплової потужності 3045 МВт, що відповідає 101,5% проєктної потужності. Специфікою цієї модифікації для блока №2 була «змішана» активна зона, до складу якої входять тепло-виділяючи збірки двох компаній -«Westinghouse» і «ТВЕЛ».

У квітні минулого року на енергоблоці №2 проведено функціональні випробування обладнання, за допомогою якого відпрацьоване ядерне паливо транспортуватиметься на зберігання до централізованого сховища за технологією Нolteс. Висновок випробувань: обладнання відповідає проєктній документації та сумісне з обладнанням АЕС.

У рамках програми розширення експлуатації ядерного палива Westinghouse, а також впровадження технології поводження з відпрацьованим ядерним паливом з застосуванням контейнерів компанії Holtec під час ППР 2019 року на енергоблоці №2 модернізовано перевантажувальну машину - оновлено її систему управління.

«Сьогодні енергоблок №2 працює стабільно. У 2019 році в його роботі не зафіксовано жодного порушення. Це якнайкраще характеризує безпечність та надійність блока і рівень кваліфікації персоналу, який експлуатує його», - зазначив заступник головного інженера з експлуатації 1 черги ЮУАЕС Євген Бодіков.

За 35 років експлуатації внесок блока-2 в енергетичне виробництво країни перевищив 200 млрд кіловат-годин. Для виробництва аналогічної кількості електроенергії необхідно було б спалити 74 млн тонн донецького вугілля чи 56 млрд кубометрів природного газу.