У зоні спостереження ЮУАЕС пройшли громадські слухання з питань обґрунтування безпеки продовження строку експлуатації енергоблока №3

Понеділок, 4 Листопад, 2019 - 16:36

У зоні спостереження ЮУАЕС завершено активну фазу процесу громадських слухань з питань обґрунтування безпеки продовження строку експлуатації енергоблока №3 та можливого впливу на навколишнє середовище. Цей захід є одним з важливих елементів передбаченої законодавством України процедури, що передує отриманню дозволу на довгострокову експлуатацію атомного блока.  

 Керуючись Законодавством України, рішення про проведення громадських слухань ухвалили органи місцевого самоврядування 10 територіальних громад зони спостереження ЮУАЕС. Вони тривали протягом місяця - з 30 вересня по 31 жовтня. Загальна кількість зареєстрованих учасників склала 1315 осіб. 118 з них представляли 16 громадських організацій.

Такими, що відбулися, визнали слухання їх учасники в селах Мигія, Благодатне, Бузьке, Прибужжя, селищах міського типу Олександрівка, Арбузинка, містах Вознесенськ і Южноукраїнськ. У Доманівській ОТГ статус заходу визначено як зустріч з громадськістю.

Атомники представили землякам детальну інформацію про роботи, виконані на обладнанні третього енергоблока з метою підвищення надійності та дотримання сучасних норм безпеки. Доповіли про підготовку Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) - основного документа, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) ухвалюватиме рішення щодо можливості продовження строку експлуатації третього блока-мільйонника. Окрему увагу приділили розділу «Вплив на навколишнє середовище» (14-й фактор безпеки) - з точки зору громадськості найважливішому та найактуальнішому. У ньому представлено інформацію про діючу у ВП ЮУАЕС систему радіаційного контролю, результати моніторингу фактичного впливу атомної станції на довкілля, діяльність, спрямовану на його зменшення, та ін. З матеріалами 14-го фактора безпеки ЗППБ усі бажаючі мали змогу ознайомитися заздалегідь на офіційному веб-сайті ВП ЮУАЕС. Їх також видано окремою брошурою. У складі презентаційного пакету її отримав кожен учасник слухань. «Передумов для погіршення радіаційного стану навколишнього середовища, обумовлених роботою АЕС, немає», - зазначено у висновках розділу ЗППБ «Вплив на навколишнє середовище», матеріали якого пройшли державну експертизу та на сьогодні не мають зауважень з боку ДІЯРУ.

Брали слово на слуханнях і опоненти атомної енергетики, які виступали проти продовження строку експлуатації ядерних енергоблоків. Та, на жаль, їхні аргументи базувалися скоріше на емоціях, ніж на конкретних доказах шкоди від діяльності АЕС. При цьому документальних підтверджень інформації, озвученої як громадська експертиза, надано не було. На це вказали мешканці Вознесенської об’єднаної територіальної громади та міста Южноукраїнськ. 

Загалом діалог з жителями 30-кілометрової зони ЮУАЕС був насиченим. Переважна більшість запитань громадськості стосувалися безпеки, контролю за станом навколишнього середовища загалом і радіаційною обстановкою, зокрема,  вартості робіт з підготовки до довгострокової експлуатації та законодавчих підстав для їх проведення, стану здоров’я людей, які проживають у зоні спостереження АЕС, соціальної складової діяльності атомників, зокрема, надходження коштів на компенсацію ризику населення за проживання в зоні спостереження атомної станції і т. ін. Представники колективу ВП ЮУАЕС надали вичерпні відповіді на всі запитання учасників слухань і коментарі до кожного аргументу опонентів.

«Громадські слухання в рамках українського законодавства передбачають право на участь громади в обговоренні питань, що стосуються довкілля. Такі заходи проводяться для того, щоб донести інформацію до населення від прямих джерел, у нашому випадку - представників експлуатуючої організації, а саме Южно-Української АЕС. Мешканці навколишніх населених пунктів можуть вносити свої зауваження, пропозиції та заперечення. Все це протоколюється і надається до Державної інспекції ядерного регулювання. Там, ухвалюючи рішення, братимуть до уваги і думку громади», - наголосив начальник юридичного управління ВП ЮУАЕС Олександр Смірнов.

До протоколів слухань внесено пропозиції про збільшення розміру пільги на оплату електроенергії для мешканців 30-кілометрової зони АЕС з 30% до 50% та поширення її на розташовані тут підприємства і установи. Зафіксовано наполягання громад на наданні та поверненні всіх без винятку коштів, перерахованих НАЕК «Енергоатом» до держбюджету на соціально-економічну компенсацію ризику населення зон спостереження АЕС, які нині у вигляді субвенцій лише частково надходять на місця. Запропоновано збільшити і сам розмір субвенції – з нині діючого 1% до 2-2,5% від обсягу реалізованої компанією  електроенергії.

На всіх громадських слуханнях здійснювались аудіозаписи для подальшого відтворення дискусійних частин з метою збору та опрацювання висловлених  запитань, зауважень і пропозицій. З запитами, пропозиціями та запитаннями всі бажаючі також мали змогу та ще можуть звернутись до громадської приймальні, яка функціонує на базі інформцентру підприємства з 2 вересня по 30 листопада.

«Хоч кожне джерело виробництва електроенергії має свої переваги та недоліки, альтернативи атомній генерації на сьогодні не знайдено. Саме вона нині забезпечує виробництво більше половини всієї електроенергії в Україні, є стабілізуючим фактором економіки держави, посилюючи її енергетичну незалежність. Це низьковуглецеве джерело енергії може протистояти кліматичним змінам. А продовження експлуатації діючих енергоблоків є складовою Енергетичної стратегії країни. Ця процедура проводиться під суворим контролем з боку державних та світових ядерних організацій. Саме такий основний меседж ми намагалися донести до земляків», - зазначив заступник головного інженера ВП ЮУАЕС Ігор Кравченко, підкресливши, що діалог з громадськістю не завершується. Його заключним етапом стануть громадські слухання, організовані Державною інспекцією ядерного регулювання, які пройдуть у грудні в місті-супутнику ЮУАЕС Южноукраїнську.