На Южно-Українській АЕС завершується випробування нової системи контролю трубок парогенераторів

Понеділок, 7 Жовтень, 2019 - 16:03

На енергоблоці № 1 Южно-Українській АЕС завершується випробування нового обладнання хорватського виробництва - автоматизованої системи вихрострумового контролю теплообмінних трубок і перемичок колекторів парогенераторів. Впровадження автоматизованої системи контролю стану парогенераторів є одним із заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій.

Трохи більше місяця нова система повністю контролює один з парогенераторів енергоблоку № 1. Можна сказати, що випробування вийшли на фінішну пряму. Цьому передували випробування на майданчику виробника, потім була поставка у 2018 році обладнання на ЮУАЕС і доопрацювання програмного продукту, а нинішнього року обладнання пройшло атестацію і 10 осіб персоналу отримали право на експлуатацію системи виробництва INЕTEC на Южно-Українській АЕС.

Згідно з договором між виробником і Южно-Українською АЕС, хорватські спеціалісти мають бути безпосередньо присутніми на першому виробничому контролі за допомогою нової системи. Нині якраз і відбувається плідне співробітництво, коли виробники і експлуатаційники спільно слідкують за роботою системи, аналізують результати, корегують дії. Провідний інженер-дефектоскопіст, керівник групи вихрострумового контролю теплообмінних трубок служби контролю металу Андрій Бойко переконаний, що по-справжньому оцінити роботу нового обладнання можна лише «в бойових умовах», тобто, на діючому парогенераторі: «Ми пройшли вже чимало випробувань цієї системи – і на майданчику виробника, і на нашому підприємстві. Усі зауваження, які накопичились після цих випробувань, були усунені, і ось нині відбувається перший контроль, так би мовити, в бойових умовах. Я переконаний, що деякі корегування можна зробити лише за таких умов. Ми фіксуємо на папері свої зауваження і відправляємо у фірму INЕTEC, попередньо погодивши їх з хорватськими колегами. Система є цілком працездатною, але у нашій країні існує своя специфіка виконання контролю металу. Особливо це стосується обробки і систематизації результатів контролю, що в свою чергу підвищує вимоги до програмного забезпечення. Хорватські спеціалісти погоджуються з нашими зауваженнями і побажаннями».

Впровадження автоматизованої системи вихрострумового контролю теплообмінних трубок і перемичок колекторів парогенераторів – є однією із складових безпечної експлуатації реакторних установок. Реалізація цього заходу дозволить виконувати якісне обстеження теплообмінної поверхні парогенераторів - дистанційно. Нове устаткування, яке прийшло на заміну уже діючому, дозволяє суттєво підвищити якість виконання робіт і скоротити тривалість їх проведення.

Система контролю стану теплообмінної поверхні парогенераторів хорватського виробництва INЕTEC – найновіша в Україні. Подібні системи цього ж виробника є й на інших вітчизняних АЕС. Інститут ядерних технологій Хорватії (INETEC) є одним із світових лідерів у сфері проектування, виготовлення та поставок систем контролю для реакторів типу ВВЕР.