В Енергоатомі обговорили проекти інвестпрограм АЕС і каскаду ГЕС-ГАЕС на 2020 рік

Вівторок, 1 Жовтень, 2019 - 15:45

Відкрите обговорення проектів інвестиційних програм АЕС, Ташлицької ГАЕС і Олександрівської ГЕС на 2020 рік відбулося в центральному офісі НАЕК «Енергоатом» в Києві 30 вересня у режимі відеоконференції.

У числі запрошених на южно-українському майданчику у відкритих обговореннях взяли участь також представники органів місцевої виконавчої влади міста-супутника АЕС заступник міського голови Олександр Кольчак, начальник управління економічного розвитку Інна Петрик і голова Олександрівської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) Микола Бензар.

Відкриваючи захід, керівник Дирекції з інвестицій і перспективного розвитку НАЕК «Енергоатом» Тетяна Амосова підкреслила: «Для забезпечення стабільної роботи ядерно-енергетичного комплексу необхідне ретельне планування середніх і довгострокових проєктів і їх належне фінансування. У Енергоатомі є чітке розуміння, що від сьогоднішніх інвестицій залежить не лише майбутнє компанії, а й добробут населення нашої країни та стабільний розвиток економіки в цілому. Кошти інвестпрограм спрямовуються на пріоритетні проєкти, які мають стратегічне значення для нашої країни. Це, насамперед, виконання Комплексної програми підвищення безпеки вітчизняних атомних станцій, продовження їх строку експлуатації, будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, а також реалізація дороговартісного проєкту з реконструкції техводопостачання на Южно-Українському енергетичному комплексі».

У процесі обговорення проєкту інвестпрограми АЕС у 2020 році було зазначено, що на реалізацію заходів з підвищення безпечної експлуатації, зокрема, Южно-Української АЕС, закладено 4 млрд 820 млн 828 тис. грн.* На підвищення безпеки планується спрямувати 2 млрд 197 млн 190 тис. грн, на продовження строку експлуатації - 2 млрд 100 млн 511 тис. грн, на підвищення надійності - 523 млн 127 тис. грн.

Під час доповіді було зазначено також, що наступного року з загальної суми інвестицій на нове будівництво 1 млрд 126 млн грн передбачено на реалізацію проєкту реконструкції системи техводопостачання ЮУАЕС. Об'єкт важливий для зняття обмеження виробництва електроенергії через високі температури циркуляційної води та для збільшення відпуску електроенергії. За умов втілення цього проєкту додатковий відпуск електроенергії складе від мінімальних 547 млн кВт-год до максимальних 2 млрд 549 млн кВт-год на рік.

Окрему увагу на відкритих обговореннях приділили питанню непромислового будівництва на майданчиках АЕС. Зокрема, на будівництво 2-х секцій 9-поверхового будинку №6 по вул. Дружби народів у м.Южноукраїнськ, яке веде ЮУАЕС, у інвестиційній програмі на 2020 рік заплановано 40 млн 100 тис. грн.

Під час розгляду проєктів інвестиційних програм каскаду ГЕС-ГАЕС наступного року було сказано, що загальний обсяг коштів для Ташлицької ГАЕС за рахунок власних джерел фінансування складе 1 млрд 346 млн 938 тис. грн. У тому числі за рахунок амортизаційних відрахувань  - 62 млн 380 тис. грн, за рахунок прибутку від ліцензованої діяльності - 75 млн 254 тис. грн, за рахунок інших джерел фінансування - 1 млрд 209 млн 304 тис. грн.

Поряд з основними витратами на добудову третього гідроагрегату ТГАЕС інвестиційною програмою також передбачено фінансування соціальних і екологічних заходів, пов'язаних з будівництвом Ташлицької ГАЕС у сумі 110 млн 461 тис. грн. Завершення будівництва передбачене «Енергетичною стратегією України на період до 2030 року». Проект затверджено НАЕК «Енергоатом» у березні 2019 року.

Добудова Ташлицької ГАЕС дозволить підвищити надійність і економічність роботи об'єднаної енергосистеми України за рахунок покриття пікової та заповнення провальної частини графіка навантажень, надавати системні послуги, включаючи виконання функцій аварійного та частотного резервів, а також забезпечувати надійний базисний режим роботи АЕС. Введення в експлуатацію третього гідроагрегату ТГАЕС заплановане на 2021 рік.

Загальний обсяг коштів інвестиційної програми для Олександрівської ГЕС на 2020 рік за рахунок власних джерел складе 40 млн 487 тис. грн. З них фінансування за рахунок амортизації та інших необоротних матеріальних активів закладене в сумі 7 млн 483 тис. грн, за рахунок інших джерел передбачено 33 млн 004 тис. грн.

Надані фахівцями пояснення були ґрунтовними та достатніми. У представників громадськості міста Южноукраїнськ та Олександрівської ОТГ не виникло жодних питань за темою обговорення. Вони одностайно підтримали проєкти інвестиційних програм АЕС, Ташлицької ГАЕС і Олександрівської ГЕС.

Підбиваючи підсумки відкритих обговорень, начальник відділу управління капітального будівництва ВП ЮУАЕС Валентина Тілуг наголосила: «Відкриті обговорення наших інвестиційних програм пройшли успішно. Усі наші пропозиції були почуті та затверджені Компанією. Необхідно зазначити, що  інвестиційною програмою завершення будівництва Ташлицької ГАЕС передбачено фінансування соціальних і екологічних заходів, пов'язаних з добудовою ТГАЕС. Уперше за багато років також заплановані кошти на будівництво нашого житлового будинку. Ми маємо добудувати та здати в експлуатацію два під'їзди».

Хід публічного заходу та виступи на обговореннях відобразять у протоколах, які передадуть до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг.

*тут і далі суми вказані без ПДВ.