Третьому блоку Южно-Української АЕС – 30 років

Четвер, 19 Вересень, 2019 - 09:59

20 вересня виповнюється 30 років з дня, коли енергоблок №3 Южно-Української атомної станції видав перші кіловати у енергосистему України.

1989 рік, 20 вересня, 19 година 6 хвилин - енергетичний пуск зафіксував народження наймолодшого, третього блока-мільйонника ЮУАЕС. За роки його копіткої праці вироблено 177,5 млрд кіловат-годин електричної енергії. Цей показник співставний з середньорічною генерацією всієї енергетичної галузі України. Іншими словами, 30-річний доробок  третього южно-українського дорівнює, а якщо бути точним, то навіть дещо перевищує (так, у 2018 році в Україні всього було генеровано 160 млрд кВт-год) річний виробіток усіх вітчизняних електричних станцій.

Блок №3 ЮУАЕС належить до третього покоління енергоблоків атомних станцій, його збудовано за уніфікованим проєктом АЕС з реактором типу ВВЕР-1000. У процесі проєктування та спорудження тут було враховано накопичений досвід будівельників і експлуатаційників як зарубіжних, так і українських атомних станцій. При цьому атомники всі ці роки не перестають працювати над підвищенням його надійності та безпеки.

Фахівцям цехів і підрозділів, які обслуговують обладнання третього енергоблока, добре знайомий термін «пілотний проєкт». Вони не раз виступали піонерами в реалізації багатьох прогресивних ідей у царині атомної енергетики.

Про один з таких проєктів варто сказати окремо. Саме на блоці №3 ЮУАЕС розпочалося впровадження програми диверсифікації поставок ядерного палива для атомних станцій України. До активної зони його реактора 2005 року було завантажено перші 6 тепловиділяючих збірок виробництва фірми Westinghouse. Згодом були поставки перевантажувальних партій, вдосконалення конструкції альтернативного палива і, врешті-решт, 2018 року третій южно-український став першим в Україні атомним енергоблоком, чия активна зона  була повністю сформована з паливних касет Westinghouse. Його шляхом пішли інші. І на сьогодні таких блоків в Україні вже два.

Це лише одна сторінка з історії енергоблока №3 ЮУАЕС. А таких у його славному літописі чимало. Нині перед атомниками стоїть новий виклик – підготувати третій «мільйонник» до довгострокової експлуатації та довести контролюючим органам і широкій громадськості його спроможність працювати в надпроєктний строк. Вони мають намір вперше в Україні зробити це до завершення етапу життєвого циклу «експлуатація» (закінчується в лютому 2020 року).  

Сьогодні колектив має всі підстави для впевненості в здійсненні наміченого. У повному обсязі з позитивними результатами виконано кваліфікацію обладнання. Розроблено звіти за всіма факторами (14 факторів і комплексний аналіз) Звіту з періодичної переоцінки безпеки. Триває активна фаза заміни, реконструкції та модернізації обладнання для приведення його у відповідність до сучасних вимог і норм безпеки. Так, зі 108 запланованих заходів (96 з яких належать до Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки) на початок планово-попереджувального ремонту (ППР) 2019 року вже було реалізовано 50. Нині інтенсивне впровадження заходів продовжується. Реалізація всіх запланованих на ППР-2019 робіт (загальна тривалість 186 діб)  має забезпечити можливість продовження експлуатації третього енергоблока в надпроєктний строк. 

Колектив Южно-Української АЕС переконаний, що блок-ювіляр ще довго служитиме людям, виробляючи екологічно чисту електроенергію. Для цього фахівці-атомники докладають сьогодні максимум зусиль.