З Олександрівського водосховища протягом двох діб спрацьовано один мільйон кубометрів води

Четвер, 5 Вересень, 2019 - 09:42

Протягом двох діб, 31 серпня – 1 вересня, для забезпечення санітарного попуску в пониззі Південного Бугу з Олександрівського водосховища спрацьовано 1 млн кубометрів води. Згідно з санітарними нормами через Олександрівську гідроелектростанцію має проходити не менше 17 м3/с.  Але зважаючи на значне зменшення водності річки, Міжвідомча комісія з узгодження режимів роботи водосховищ та водогосподарських систем басейну річки Південний Буг встановила новий режим роботи Олександрівського водосховища. З 7 серпня южно-українським гідроенергетикам приписано пропускати через Олександрівську ГЕС 12 кубометрів води за секунду. Цього режиму гідроенергетики дотримуються, та запасу водойми вистачить ще приблизно на тиждень.

Уже не перший рік у серпні-вересні на Південному Бузі - межень.  Минулого тижня гідрологічні пости фіксували витрату води у середньому 9 кубометрів за секунду. Олександрівський же гідровузол має пропускати у пониззя не менше 17 кубів. Щоправда, на початку серпня Міжвідомча комісія, що регулює роботу бузьких водосховищ, знизила норму санітарного попуску до 12 кубометрів. Але із верхів’я приплив був значно менший. Різницю южно-українські енергетики покривають із запасу Олександрівської водойми.

«Нам потрібно забезпечувати 12,1 кубометрів, ми це виконуємо. Але  вимушені спрацьовувати  Олександрівське водосховище», - розповідає начальник гідротехнічного цеху каскаду ГЕС–ГАЕС Андрій Гнезділов.

На сьогодні дозволений рівень Олександрівського водосховища становить 16 метрів. Цього досить для  роботи агрегатів Олександрівської ГЕС та Ташлицької ГАЕС,  але у період межені водойму спрацьовують, щоб підтримувати нормальний екологічний стан у пониззі Бугу. У такому режимі водосховище працює з 2010 року. Та запасу води замало, - кажуть гідроенергетики.

«У червні на Південному Бузі був літній паводок – небувалий за останні роки випадок. Витрати води становили 150 м3. Це майже вдвічі більше, ніж під час весняної повені, коли по річці йшло 91,5 м3. Ми змушені були відкривати заставки греблі. Транзитом довелося пропустити 23 мільйони кубометрів води. Якби був дозвіл на дозаповнення Олександрівського водосховища, то ситуація зараз була б не такою важкою», - констатує Андрій Гнезділов.

Про критичну ситуацію з водою южно-українські гідроенергетики повідомили в Басейнове управління водних ресурсів, адже тільки за минулі вихідні спрацювали один мільйон кубометрів. Олександрівське водосховище можна знижувати до позначки 14 метрів 35 сантиметрів, бо далі зупиняться агрегати Ташлицької гідроакумулюючої електростанції.

На сьогодні рівень водойми 14,7 метра. Якщо не підуть дощі, то десь за тиждень Олександрівська ГЕС пропускатиме стільки води, скільки приходитиме з верхів’я річки.

Южно-українські гідроенергетики вкотре наголошують: проектний рівень Олександрівського водосховища становить 20,7 метра. Для роботи 6-ти агрегатів ГАЕС вистачатиме 16,9 метра.  Залишку закумульованої води буде в 2,5 рази більше, ніж нині, тож  сприятливий період на Південному Бузі буде значно довшим.