У ЦТАВ ЮУАЕС тривають роботи з модернізації обладнання блока №3

Понеділок, 2 Вересень, 2019 - 14:10

Колективи цеху теплової автоматики та вимірювань (ЦТАВ) Южно-Української АЕС і підрядних організацій відповідно до Програми підготовки енергоблока №3 до експлуатації в надпроектний строк продовжують масштабні заходи з заміни та модернізації обладнання. Роботи виконуються в рамках Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків (К(з)ПБ).

Модернізація інформаційно-обчислювальної системи (ІОС) енергоблока - одне з чисельних завдань у переліку, що реалізуються сьогодні в ЦТАВ. ІОС інтегрується одночасно з трьома системами - автоматизованою системою радіаційного контролю, автоматизованою системою контролю радіаційної обстановки та системою надання параметрів безпеки. Нині виконується перший етап робіт. Демонтоване обладнання тут відпрацювало 30 років. Розробником нового є давній партнер ЮУАЕС - науково-виробниче об'єднання «Імпульс».

«Реконструкція інформаційно-обчислюваної системи дозволить швидше передавати оперативному персоналу інформацію про технологічний процес, стан обладнання та систем нормальної експлуатації, а також ефективніше контролювати і реєструвати значення параметрів устаткування енергоблока», - конкретизує начальник ЦТАВ ВП ЮУАЕС Михайло Васильченко.

Нині на третьому блоці в повному обсязі вже виконано модернізацію апаратури контролю нейтронного потоку з інтеграцією системи контролю потоку. Сучасне обладнання має підвищену надійність, поліпшені експлуатаційні характеристики та розвинену систему самодіагностики. Для приведення у відповідність до вимог нормативної технічної документації проведено також реконструкцію аварійного захисту (АЗ) і попереджувального захисту (ПЗ) реактора - виконано повну заміну на програмно-технічний комплекс. Кожен комплекс спроектований так, щоб в усьому проектному діапазоні зміни технологічних параметрів реакторної установки АЗ забезпечувався трьома (не менше) незалежними каналами за кожним технологічним параметром.

У переліку реалізованих робіт в рамках продовження строку експлуатації третього «мільйонника» в ЦТАВ називають також вдосконалення двох систем - комплексної системи діагностики (КСД) систем реакторної установки та системи контролю переміщення трубопроводів 1 контуру. Заходи виконано в 2016 році. КСД складається з двох рівнів - перший реалізує комплекс завдань технічної діагностики основного обладнання реактора, а системи нижнього вирішують конкретні діагностичні завдання з обладнання енергоблока. Що стосується системи контролю переміщення трубопроводів 1 контуру, то вона забезпечує дистанційний контроль і фіксацію переміщення реперних точок трубопроводів. За словами южноукраїнських атомників, додаткова система також надає можливість прийому технологічних сигналів тиску та температури парогенераторів блока №3, що значно підвищить його безпечну експлуатацію в надпроектний строк.