В Нетішині проведені громадські слухання щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ХАЕС

Середа, 3 Липень, 2019 - 15:17

2 липня 2019 року у місті-супутнику Хмельницької АЕС відбулись громадські слухання з питань продовження терміну експлуатації (ПТЕ) енергоблока №1 атомної електростанції.

Громадські слухання проводила Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) за участі ДП «НАЕК «Енергоатом».

Проектний термін експлуатації енергоблока №1 ХАЕС закінчився у грудні минулого року. Для проведення комплексу робіт з продовження терміну експлуатації енергоблок було виведено в планово-попереджувальний ремонт (ППР), тривалістю 257 діб. Наразі, ППР наближається до завершення - триває 221 доба ремонтних робіт.

«Проведення громадських слухань є важливим обов’язковим етапом процесу виконання заходів з ПСЕ ядерних установок,- наголосив, розпочинаючи громадські слухання, директор Департаменту з питань безпеки ядерних установок ДІЯРУ Борис Столярчук. У 2018р. Енергоатомом була подана заява щодо внесення змін до діючої ліцензії на право здійснення діяльності «експлуатація ядерної установки енергоблока №1 Хмельницької АЕС» для забезпечення безпечної довгострокової експлуатації першого енергоблока після досягнення встановленого проектом строку служби. За цей час експлуатуючою організацією підготовлено «Звіт з періодичної переоцінки безпеки», який відповідає чинному законодавству України і міжнародним вимогам.

У рамках програми ліцензування виконано великий обсяг робіт, який включає інжинірингові заходи та заходи з підвищення безпеки першого енергоблока ХАЕС. У травні цього року на майданчику Хмельницької АЕС було проведено відповідне інспекційне обстеження, з метою перевірки повноти і достовірності відомостей, що містяться в поданих енергокомпанією документах. Проведення громадських слухань – завершальний етап процедури ліцензування першого енергоблока ХАЕС. Згідно із діючим законодавством України, прийняття таких важливих рішень як продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС, відбувається за участі громадськості».

Перший віце-президент – технічний директор ДП «НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков, у свою чергу, зазначив, що продовження терміну експлуатації діючих атомних енергоблоків – загальносвітова практика, підкріплена багаторічним досвідом експлуатації енергоблоків, а також документами міжнародного рівня, включаючи Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). У світі на сьогодні експлуатується 491 енергоблок, 65% із яких - понад тридцять років. Продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС – пріоритетний напрямок діяльності Компанії. На даний час продовжено термін експлуатації для дев’яти атомних блоків. Роботи з підготовки та продовження терміну експлуатації проводяться ще на трьох: ХАЕС-1, ЗАЕС-5, ЮУ АЕС-3. На першому енергоблоці Хмельницької АЕС цей процес на завершальній стадії. Олександр Шавлаков також дав високу оцінку діяльності трудового колективу Хмельницької АЕС щодо виконання робіт з ПТЕ

Генеральний директор ВП ХАЕС Микола Панащенко детально поінформував присутніх про основні етапи щодо продовження терміну експлуатації першого енергоблока та виконання заходів з модернізації, реконструкції, заміни обладнання, яке виробило проектний ресурс, на сучасне, що відповідає усім вимогам безпечної експлуатації першого енергоблока ХАЕС. Зокрема, керівник енергопідприємства наголосив, що за результатами державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки зроблені наступні висновки:

  • Матеріали Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) енергоблока №1 Хмельницької АЕС за складовими звіту та обсягом представленої інформації відповідають національним нормативним вимогам, враховують рекомендації МАГАТЕ;
  • Матеріалами ЗППБ підтверджено спроможність Експлуатуючої організації забезпечити під час довгострокової експлуатації енергоблока №1 ХАЕС захист персоналу, населення та навколишнього природного середовища відповідно до вимог норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки.

«Після проведення громадських слухань ми очікуємо 19 липня цього року проведення Колегії ДІЯРУ, яка, сподіваємося, затвердить висновки щодо довгострокової експлуатації енергоблока №1 Хмельницької АЕС», - підсумував керівник атомної станції.

На громадських слуханнях, окрім жителів міста-супутника, були присутні також представники громад зони спостереження ХАЕС, депутати місцевих органів державної влади та самоуправління, які мали нагоду висловитися, задати питання, донести свої думки та пропозиції до керівництва міста, Хмельницької АЕС, Регулятора, ДП «НАЕК «Енергоатом».