Фахівці ЮУАЕС взяли участь у відкритому обговоренні проектів скоригованих тарифів на генеровану АЕС України електричну і теплову енергію на 2019 рік, а також проекту інвестпрограми АЕС на 2019 рік

П'ятниця, 15 Березень, 2019 - 14:25

Фахівці Южно-Українського енергокомплексу 12 березня взяли участь у відкритому обговоренні проектів скоригованих тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється атомними станціями ДП «НАЕК «Енергоатом», і скоригованої інвестиційної програми АЕС на 2019 рік. Захід проводився з метою обговорення зауважень і пропозицій від органів виконавчої влади, представників місцевого самоврядування та інших зацікавлених осіб відповідно до Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

ВП ЮУАЕС представляли генеральний директор Южно-Українського енергокомплексу Володимир Лісніченко, заступники генерального директора  та керівники структурних підрозділів підприємства. Громадськість міста-супутника ЮУАЕС Южноукраїнська представляв міський голова Віктор Пароконний.

Представляючи Інвестиційну програму ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2019 рік, директор з інвестицій та перспективного розвитку компанії Тетяна Амосова серед головних напрямків фінансування вказала підвищення безпеки енергоблоків і продовження строків їх експлуатації, реконструкцію і модернізацію обладнання, підвищення надійності та ефективності роботи діючих енергоблоків, фізичний захист ядерних установок і ядерних матеріалів, безпечне зберігання відпрацьованого ядерного палива та переробку радіоактивних відходів, створення заміщуючих потужностей, технічний розвиток, нове будівництво та завершення робіт на раніше розпочатих об'єктах. У переліку таких об’єктів Т.Амосова назвала завершення реконструкції системи технічного водопостачання ЮУАЕС. «Об’єкт потрібен для зняття обмежень виробництва електроенергії на Южно-Українській АЕС через високу температуру циркуляційної води та збільшення відпуску електроенергії. У результаті реалізації проекту додатковий річний виробіток складе від 547 мільйонів кіловат-годин за консервативними даними до 2,5 мільярдів кіловат за максимальною розрахунковою оцінкою. У 2019 році планується завершити будівельні роботи на першому пусковому комплексі в складі двох бризкальних басейнів», - зазначила доповідач. Та для цього потрібне додаткове фінансування.

За результатами роботи протягом перших двох місяців поточного року виявлено дефіцит коштів за цілою низкою напрямків Інвестпрограми, який може завадити втіленню намічених планів. Аби його подолати Тетяна Амосова запропонувала скорегувати фінансування Інвестиційної програми Компанії на 2019 рік з 19 млрд 967 млн грн до 25 млрд 252 млн грн.

За словами директора з економічних питань ДП «НАЕК «Енергоатом» Миколи Рачина, в розрахунках скоригованого тарифу на поточний рік враховано необхідні кошти для забезпечення надійної та безпечної роботи діючих АЕС України та стабільного розвитку НАЕК «Енергоатом». Зокрема, кошти на своєчасне виконання запланованих ремонтних робіт, вивіз відпрацьованого та постачання свіжого ядерного палива, витрати на оплату праці з врахуванням додаткової чисельності персоналу для експлуатації нових об’єктів ВП АЕС, адміністративні та інші операційні витрати, фінансування капітальних вкладень, загальну потребу за податковими зобов’язаннями за 2018-2019 роки. До собівартості включено і таку важливу статтю як збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в зонах спостереження АЕС, що, відповідно до законодавства, розраховується за ставкою 1 % від реалізованої товарної продукції.

При цьому М.Рачин зазначив, що нині компанія працює з дефіцитним тарифом за всіма вищезазначеними статтями витрат.

З урахуванням уточнених обсягів в річному плані виробництва та відпуску електричної та теплової енергії, відкоригованих загальних витрат на оплату праці на 2019 рік і економічно-обґрунтованих витрат, необхідний тариф на електроенергію і теплоенергію АЕС на 2019 рік було запропоновано скорегувати в бік збільшення.

Представники місцевого самоврядування міст-супутників АЕС – Южноукраїнська, Енергодара,  Нетішина та Вараша, які брали участь у обговоренні, одноголосно підтримали запропоновані розрахункові тарифи. Підняття тарифу - це не лише фінансове забезпечення експлуатації атомних блоків та безпеки АЕС, а й вирішення цілого комплексу соціальних питань, зокрема, запобігання відтоку професійних кадрів та підняття заробітної платні атомників, що в тому числі забезпечить додаткові надходження до бюджетів міст-супутників атомних станцій. 

 Протокол з відображеними результатами відкритого обговорення буде направлено до НКРЕКП.