ОЛЕКСАНДР ШАВЛАКОВ: АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – ОСНОВА ЕНЕРГОБЕЗПЕКИ ВСІЄЇ КРАЇНИ, А КАДРИ ЇЇ ГОЛОВНИЙ АКТИВ

П'ятниця, 14 Вересень, 2018 - 12:27

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный активОдеський національний політехнічний університет не тільки готує майбутніх фахівців для атомної енергетики, а вже традиційно виступає майданчиком для дискусії та обміну досвідом між професіоналами ядерної галузі не тільки з України, але й для міжнародних представників з різних країн світу. Цьогоріч у рамках святкування 100-річчя Одеського політехнічного університету (ОНПУ) з 4 по 6 вересня в стінах Політехніки відбулась VI Міжнародна науково-практична конференція «Безпека та ефективність атомної енергетики».
 

Захід було організовано НАЕК «Енергоатом» та ОНПУ за сприяння Національної академії наук України. У роботі конференції взяли участь понад 160 учасників, серед них: представники 18 організацій, закладів та установ в сфері використання ядерної енергії; представники провідних наукових установ - Національної академії наук України та Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут»; викладачі, аспіранти та студенти Одеського політехнічного та Харківського національних університетів та «Львівської політехніки»; представники Франції, Німеччини, Чеської республіки, Швеції, Норвегії, Туреччини; представники Всесвітньої асоціації операторів АЕС та міжнародних організацій в сфері атомної енергетики; керівники та фахівці НАЕК «Енергоатом»; Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ); Державної інспекції ядерного регулювання України; НТЦ НАЕК «Енергоатом»; ЗАЕС; ЮУАЕС; РАЕС; ХАЕС; Інституту проблем безпеки атомних електростанцій та Інституту ядерних досліджень НАНУ; Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки та Державного науково-інженерного центру систем контролю та реагування; Інституту підтримки експлуатації АЕС, представники проектних і науково-дослідних організацій України.

Під час панельних дискусій учасники конференції обговорювали стратегічні напрямки розвитку атомно-енергетичного комплексу України та впровадження сучасних систем діагностики, управління ресурсом, поводження з ВЯП і РАВ. Презентували перспективні шляхи вдосконалення ядерних технологій, зокрема, у питаннях підвищення ядерної та радіаційної безпеки. Поділились своїм баченням та досвідом у питаннях організації та планування ремонтного обслуговування та контролю роботи обладнання енергоблоків, а також вдосконалення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації персоналу підприємств ядерної енергетики.

Під час урочистого відкриття Конференції ректор ОНПУ Геннадій Оборський зауважив, що питання безпеки та ефективності атомних електростанцій України актуальні як ніколи: «Атомна енергетика України сьогодні виробляє майже 60% електроенергії, але наші атомні електростанції не молодшають. Саме тому питання безпеки та ефективності стають надзвичайно актуальними. Політехнічний університет не тільки понад 40 років готує для АЕС фахівців різного профілю, але й прискіпливо спостерігає за сучасним станом енергетики в країні та зацікавлений у її майбутньому розвитку».

У свою чергу перший віце-президент – технічний директор НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков у своїй вітальній промові підкреслив, що говорячи про роль атомної енергетики в Україні ми в першу чергу маємо усвідомлювати, що атомна енергетика в нинішніх реаліях є основою енергобезпеки всієї країни, а кадри її головний актив і Одеський національний політехнічний університет один із небагатьох ВНЗ, що не тільки готує професійні кадри для атомної галузі, а й робить свій внесок в її розвиток: «Зараз Україна переживає один з найскладніших періодів за всю свою історію становлення незалежності й всі ці перетворення не можуть не позначатись на енергетичному секторі. Атомній генерації в останні роки доводилось працювати в різних умовах, зокрема і в умовах надзвичайного стану в енергетиці. Але попри всі негаразди ми знову й знову доводимо, що атомна енергетика є найбільш надійним і стійким до будь-яких стресових ситуацій джерелом екологічно чистої електроенергії. У найбільш напружені для країни часи, частка виробництва НАЕК «Енергоатом» у загальному виробництві електроенергії подекуди сягала 68% - це величезна відповідальність. Незважаючи на екстремальні навантаження, атомники не на хвилину не припиняють своєї роботи, виконують всі завдання з підвищення безпеки атомних енергоблоків та продовження термінів їх експлуатації.

18 вересня 2018 року Одеський політехнічний університет буде відзначати своє 100-річчя, а це означає, що його заснування припало на такий історичний період, який ніяк не можна назвати сприятливим для розвитку науки і освіти. Однак, драматичні події 1918 року не завадили закласти фундамент, на якому виріс і продовжує розвиватися один з кращих технічних вузів України. Для Компанії це приклад того, що ніякі тимчасові труднощі не повинні стати на заваді майбутніх перспектив. Саме в ОНПУ була створена найстаріша в Україні Кафедра атомних електростанцій, викладацький колектив якої вже понад 50 років готує висококласних фахівців. Кадри завжди були головним активом атомної генерації. Для багатьох провідних фахівців Енергоатома Одеська політехніка стала відправною точкою їх подальшого професійного зростання. Для мене велика честь вітати учасників Конференції в стінах Одеської політехніки - одного з провідних центрів підготовки кадрів для атомної енергетики не лише України, а й інших країн, що експлуатують атомні електростанції. Упевнений, що об'єднавши наші сили і досвід, ми зможемо подолати всі перешкоди на шляху подальшого розвитку атомної енергетики України. Бажаю всім учасникам Конференції плідної, злагодженої і результативної роботи».

Перший заступник директора міжнародного центру Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (МЦ ВАО АЕС), випускник ОНПУ Анатолій Кириченко особисто вручив ректору ОНПУ Геннадію Оборському відзнаку Міжнародного центру ВАО АЕС «За значний внесок у підготовку висококваліфікованих кадрів для атомної енергетики». З вітальними промовами також виступили директор Інституту твердого тілу, матеріалознавства і технологій Національного наукового центру «Харьківський фізико-технічний інститут», член кореспондент НАН України, професор Віктор Воєводін та багато інших учасників.

Окрема увага, в рамках конференції, була приділена проекту добудови енергоблоків №3,4 ХАЕС. Адже 26 липня 2018 року Кабінет міністрів затвердив техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) добудови енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС.

Генеральний директор ВП «Атомпроектінжиніринг» (АПІ) Олександр Рибчук під час своєї презентації зазначив, що в проекті добудови енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС враховані додаткові та нові технічні рішення щодо систем безпеки блоків. Зокрема, передбачені додаткові системи відведення/підведення води в другий та перший контур (після скидання тиску) від мобільних насосних установок, розташованих ззовні будівлі блоків, які забезпечать постачання води у всі необхідні точки. При добудові блоків будуть передбачені мобільні дизель-генераторні станції напругою 0,4 кВ та 6 кВ для кожного з енергоблоків для резервного електроживлення обладнання у разі повного знеструмлення АЕС. Також енергоблоки будуть обладнані системами безпеки для «тяжких» аварій, що мають забезпечити надійну ізоляцію небезпечних факторів в герметичному середовищі та будівлі реактора.

«У результаті виконання цілої низки нових та додаткових заходів, прогнозовані параметри третього та четвертого енергоблоків ХАЕС задовольнятимуть усі критерії безпеки, які висуваються для нових енергоблоків АЕС», - підкреслив Олександр Рибчук.

Нагадаємо, НАЕК «Енергоатом» розглядає реалізацію пілотного проекту «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз» безпосередньо в комплексі з добудовою енергоблоків №3, 4 ХАЕС та розбудовою інфраструктури міждержавних електричних мереж шляхом відновлення лінії 750 кВ «Хмельницька АЕС – Жешув». Всі ці заходи є невід’ємними складовими глобального проекту інтеграції об’єднаної енергосистеми України до європейської енергетичної системи ENTSO-E. Метою проекту є створення умов для інтеграції об’єднаної енергетичної системи України до європейської енергосистеми ENTSO-E за рахунок забезпечення експорту електричної енергії з енергоблока №2 Хмельницької АЕС до країн Європейського Союзу та створення на цій основі механізму фінансового забезпечення розвитку генеруючих потужностей атомної енергетики – фінансового інструменту для добудови Хмельницької АЕС.

За словами учасників, питання, що підіймались під час конференції дуже важливі для подальшого розуміння розвитку атомної генерації в Україні та Компанії Енергоатом. Було зазначено, що розробки та розрахунки представлені в рамках співпраці між Одеською Політехнікою та Науково-технічним центром НАЕК «Енергоатом» дозволяють значно зменшити витрати на наукові розробки. Презентовано чимало доповідей на теми, актуальні для АЕС України у контексті ремонту та модернізації обладнання, практичного досвіду експлуатації та підвищення ефективності атомних енергоблоків.

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки представив доповідь щодо впровадження в Україні сучасних підходів до оцінки пошкоджуваності обладнання енергоблоків АЕС від сейсмічних впливів, які вже продемонстрували свою високу ефективність на енергоблоках №1-4 Запорізькій АЕС. Проведення відповідних робіт передбачено «Комплексною програмою підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС України» та покликано вивести обсяг наявних обґрунтувань безпеки в атомній галузі України на рівень провідних країн світу.

Також жваву дискусію викликали доповіді, присвячені регулюванню частоти струму в об’єднаній енергосистемі України за допомогою атомних енергоблоків.

Крім того учасники Конференції висловили переконання, що у ситуації, коли заробітна плата українських атомників є неконкурентною у порівнянні із їх закордонними колегами, вкрай важливим стає пошук стимулів для залучення на АЕС молодих фахівців, які зараз навчаються на профільних кафедрах.

У ході Конференції також відбулось нагородження викладачів Одеського національного політехнічного університету Почесними нагородами НАЕК «Енергоатом» - за сумлінну плідну працю, значний особистий внесок у справу підготовки висококваліфікованих спеціалістів для атомної енергетики України, та з нагоди відзначення 100-річчя заснування Одеського національного політехнічного університету.

Довідка. Одеський національний політехнічний університет (ОНПУ) один з найстарших вищих технічних навчальних закладів півдня України. ОНПУ є профільним навчальним закладом компанії «Енергоатом» та її відокремлених підрозділів – діючих АЕС України. Випускниками ОНПУ є президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, віце-президент Компанії Володимир Пишний, генеральний інспектор – директор з безпеки Компанії Данко Білей. Високий рівень підготовки студентів ОНПУ забезпечується відповідним викладацьким складом вишу, в якому є лауреати Нобелівської та Державних премій, заслужені діячі науки й техніки.

Презентації:

1. Презентація першого віце-президента – технічного директора НАЕК «Енергоатом» Олександра Шавлакова - «Стан та перспективи розвитку атомної енергетики»

2. Презентація директора навчально-наукового центру ядерної енергетики, завідуючого кафедрою АЕС, професора, д.т.н. Володимира Кравченко - «Ядерна освіта та наука в Одеському національному політехнічному університеті»

3. Презентація директора Інституту твердого тілу, матеріалознавства і технологій Національного наукового центру «Харківського фізико-технічного інституту», члена кореспондента НАН України, професора Віктора Воєводіна - «Сучасні проблеми радіаційного матеріалознавства»

4. Презентація Науково-технічного комплексу «Ядерний паливний цикл» Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», Ольга Кирсанова, Володимир Красноруцький - «Варіанти ядерного паливного циклу в Україні»

5. Презентація директора ВП «НТЦ» НАЕК «Енергоатом» Миколи Власенка – «Про перспективи спорудження модульних реакторів»

6. Презентація МЦ ВАО АЕС Анатолія Кириченко та Сергія Вибронова – «Роль ВАО АЕС в реалізації програм підвищення безпеки АЕС»

7. Презентація директора Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, член-кор. НАНУ Анатолія Носовського - «Стратегічні напрями діяльності на об’єкті «Укриття» після вводу в експлуатацію нового безпечного конфайнмента»

8. Презентація НАЕК «Енергоатом» – «Культура безпеки - головний пріоритет безпечної експлуатації енергоблоків АЕС України»

9. Презентація наукового співробітника лабораторії аналізу кваліфікації обладнання відділу сейсмостійкості ядерних установок та кваліфікації обладнання ДНТЦ ЯРБ Євгенія Павлів - «Впровадження в Україні сучасних підходів до оцінки пошкоджуваності обладнання енергоблоків АЕС від сейсмічних впливів»

10. Презентація начальника ООЯТ ВП «Атомремонтсервис» НАЕК «Енергоатом», к.т.н. Володимира Медінцова – «Обстеження ядерного палива за допомогою стенду інспекції та ремонту палива, підвищення безпеки експлуатації ТВЗ на АЕС України»

11. Презентація начальника відділу хімічних технологій АЕС НАЕК «Енергоатом» Олександра Архипенко - «Удосконалення хімічних технологій на АЕС України та їх вплив на безпеку, надійність та економічність експлуатації обладнання АЕС»

12. Презентація Запорізької АЕС, В’ячеслав Болгар’єв - «Система підготовки ремонтного персоналу. Створення на базі НТЦ ВП ЗАЕС тренажерного комплексу спеціальної підготовки ремонтного персоналу НАЕК «Енергоатом»

13. Презентація генерального директора ВП «Атомпроектінжиніринг» Олександра Рибчука – «Будівництво енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС. Реалізація у проекті додаткових і нових систем безпеки»

14. Презентація Nuclear Research Institute UJV Řež, a. s. (Чеська республіка), Володимир Крогунек - «Захист від тяжких аварій за допомогою методу IVR, експериментальна установка THS-15»

15. Презентація доктора Віктора Мороховского FRAMATOME GmbH - «Маневрізація українських атомних електростанцій»

16. Презентація начальника сектору неруйнівного контролю «ДНІЦ СКАР» Костянтина Кустова - «Створення і розвиток Атестаційного органу з атестації систем експлуатаційного неруйнівного контролю обладнання та трубопроводів АЕС на базі ДП «ДНІЦ СКАР»

17. Презентація експерта Рональда Ландефельда FRAMATOME GmbH «Спостереження, оцінка та управління старінням»

18. Презентація Науково-технічного комплексу «Ядерний паливний цикл», Інституту фізики твердого тіла, матеріалознавства і технологій, Інституту фізики плазми та Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» - «Розробка та дослідження ТВЕЛ зчепленого варіанту для ядерних установок»

 

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

Александр Шавлаков: Атомная энергетика - основа энергобезопасности всей страны, а кадры ее главный актив

 

Теги: Олександр ШавлаковВолодимир ПишнийОНПУВАО АЕСАтомпроектінжинірингДНТЦ ЯРБЗАЕСЮУАЕСРАЕСХАЕСфото