ПРЕЗИДЕНТ ЕНЕРГОАТОМА ЮРІЙ НЕДАШКОВСЬКИЙ: УКРАЇНСЬКА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА ВИНЕСЛА НЕОБХІДНІ УРОКИ З ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ АВАРІЇ

П'ятниця, 8 Червень, 2018 - 10:39

Президент Энергоатома Юрий Недашковский: Украинская атомная энергетика вынесла необходимые уроки из Чернобыльской аварии

Українська атомна енергетика винесла необхідні уроки з Чорнобильської аварії, втілюючи у життя заходи з ядерної та радіаційної безпеки, які унеможливлюють повторення подібних катастроф. Про це президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський сказав під час свого виступу на нараді з питань удосконалення державної політики щодо відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення та соціального захисту постраждалих осіб внаслідок Чорнобильської катастрофи. Нарада під головуванням Президента України Петра Порошенко відбулась 26 квітня на Чорнобильській АЕС.  

Юрій Недашковський підкреслив, що за тридцять два роки, що сплинули з моменту аварії на ЧАЕС, українська атомна генерація зробила достойний внесок у забезпечення енергетичної безпеки нашої держави, у її економіку. «За останні п’ять років на наших АЕС взагалі не було жодної події, яка за міжнародною шкалою ядерних подій INES оцінювалася б як значима з точки зору безпеки», - зазначив очільник Енергоатома.

Він наголосив, що розпочавши у 2017 році будівництво у Зоні відчуження ЧАЕС Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС, Енергоатом здійснює свій внесок у відродження територій зони, повернення їх до господарської діяльності. «На сьогодні повністю сформоване законодавче поле для спорудження сховища, у тому числі – прийнято два спеціальних закони України. Відведені земельні ділянки і затверджено проект. Отримано позитивний висновок державної екологічної експертизи. Отримана ліцензія Держатомрегулювання на будівництво та введення в експлуатацію нової ядерної установки ЦСВЯП за найсучаснішою технологією американської компанії Holtec International. Триває виготовлення і заводські приймальні випробування обладнання на заводах Holtec International в США та будівельні роботи безпосередньо на об’єкті», - повідомив Юрій Недашковський.

Керівник Компанії зазначив, що проект будівництва ЦСВЯП сьогодні повністю забезпечений фінансуванням як за рахунок тарифної складової, так і за рахунок залучення коштів американського фондового ринку в сумі 250 млн. доларів. «Його реалізація дозволить суттєво підвищити безпеку поводження з ВЯП; заощадити значні кошти української атомної енергетики; зберегти стратегічний ядерно-паливний ресурс, який може бути використаний в реакторах майбутнього покоління; створити нові робочі місця, забезпечити потужне фінансування об’єктів соціального призначення на прилеглих територіях, на які буде спрямовано 10% від загальної вартості будівництва! І, нарешті, повернути до господарської діяльності частину Чорнобильської зони відчуження», - впевнений Юрій Недашковський.

Голова Енергоатома нагадав, що з чотирьох українських атомних електростанцій лише Запорізька АЕС має пристанційне сухе сховище для зберігання відпрацьованого ядерного палива (ВЯП). «Три інші АЕС - Хмельницька, Рівненська та Южно-Українська – відправляють ВЯП на радіохімічні комбінати Російської Федерації із зобов’язаннями повернення в Україну осклованих високоактивних відходів, що утворюються в результаті його переробки. На останньому хотів би ще раз наголосити, оскільки на цю тему багато спекуляцій про нібито доцільність продовжувати вивезення ВЯП до Росії – високоактивні відходи повертатимуться в Україну. А от питання повернення в Україну цінних продуктів, що утворюються в результаті перероблення ВЯП, ще довгий час буде залишатися відкритим. До того ж послуги з переробки ВЯП у Росії мають достатньо високу вартість. Також існує постійна загроза припинення їх надання з боку РФ, як це вже мало місце на початку 90-х, коли вся атомна енергетика України опинилася під загрозою повного зупинення», - підкреслив очільник Компанії.

Він переконаний, що з урахуванням вищенаведених факторів, найоптимальнішим, найбільш економічно ефективним і найбезпечнішим для України є так зване відкладене рішення, яке передбачає тривале (до 100 і більше років) проміжне зберігання ВЯП в окремому, віддаленому від АЕС централізованому сховищі. «Всім цим вимогам повністю відповідає споруджуване у Зоні відчуження ЦСВЯП зі спільною інфраструктурою Комплекса «Вектор», - наголосив Юрій Недашковський.

Підсумовуючи він висловив упевненість у тому, що інтенсивна розбудова інфраструктури Зони відчуження дозволить ефективно вирішити проблему поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами, що забезпечить можливість подальшого розвитку вітчизняної атомної енергетики у відповідності до Енергетичної стратегії України.

Презентація до виступу президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського під час наради з питань удосконалення державної політики щодо відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення та соціального захисту постраждалих осіб внаслідок Чорнобильської катастрофи «Поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами»

Теги: Юрій НедашковськийЦСВЯПЧАЕСфото