На Южно-Українській АЕС проходить місія підтримки ВАО АЕС

Середа, 30 Травень, 2018 - 14:19

На Южно-Українській АЕС 29 травня стартувала місія підтримки (МП) ВАО АЕС (Всесвітня асоціація організацій, що експлуатують атомні електростанції). Вона присвячена темі «Вдосконалення процесів, пов'язаних з впровадженням і застосуванням спеціалізованих тренажерів з людського чинника (ЛЧ)». До складу міжнародної команди увійшли представники АЕС Торнесс (Великобританія), АЕС Моховце (Словаччина) і АЕС Козлодуй (Болгарія). У перебігу чотириденної роботи на южно-українському майданчику експерти познайомляться з тренажерами з ЛЧ, візьмуть участь у тренуваннях оперативного та ремонтного персоналу АЕС на цих тренажерах і проведуть спостереження за виконанням заданих сценаріїв. Підсумком місії стане звіт з рекомендаціями.

Мета місії підтримки - передача досвіду інших АЕС, розробка рекомендацій з удосконалення процесів, пов'язаних з впровадженням і застосуванням спеціалізованих тренажерів з ЛЧ. Під час роботи експерти нададуть южно-українським фахівцям методичні рекомендації з впровадження тренажерів, вдосконалення процесів, пов'язаних з їх застосуванням, а також визначення областей впровадження вказаних тренажерів.

Місію підтримки ВАО АЕС з людського чинника запрошено на Южно-Українську АЕС за рекомендаціями партнерської перевірки, що пройшла 2014 року. У проміжку між візитами експертів Всесвітньої асоціації южно-українські фахівці виконали коригуючі заходи в царині людського та організаційного чинників, відповідно до яких 2016 року у ВП ЮУАЕС  було впроваджено настанови  «Інструменти з запобігання помилкам персоналу», а 2017-го - «Інструменти керівника з запобігання помилкам і поліпшення діяльності підпорядкованого персоналу». За вказаними документами ведеться навчання персоналу та керівників ВП ЮУАЕС.

Три спеціалізовані тренажери з людського чинника на ЮУАЕС сьогодні перебувають у стадії впровадження. Один з них - інтерактивний тренажер, інтегрований з повномасштабним тренажером, для навчання персоналу цеху теплової автоматики та вимірювань (ЦТАВ) АЕС. Ще два - технологічний (з діючими насосами, трубопроводами та засувками) - для навчання молодшого оперативного персоналу та макет-тренажер для навчання ремонтного персоналу з запобігання потрапляння сторонніх предметів у технологічне обладнання. Вони дозволяють під час тренування виконувати дії з підготовки та допуску на робоче місце персоналу з використанням засобів індивідуального захисту, виробничі операції з застосуванням процедур і ефективної комунікації, а також самостійно оцінювати правильність рішення навчальних завдань. Введення в дію цих тренажерів заплановане на другу половину 2018 року.

«Від місії ми очікуємо допомоги в розробці методології навчання на тренажерах, де відпрацьовуватимуть практичні навички ремонтники, обхідники, персонал ЦТАВ і електроцеху, - зазначає заступник начальника навчально-тренувального центру ВП ЮУАЕС Дмитро Шаміс. - Наприклад, на тренажері ЦТАВ повністю змодельовано робоче місце оперативного персоналу, де він виконує ті ж операції на імітаторах програмно-технічного комплексу управляючої системи безпеки, систем нормальної експлуатації реакторного та турбінного відділень, що і на реальному блоці. В подальшому плануємо розробити сценарії і для ремонтного персоналу, а також впровадити ще декілька тренажерів. З досвіду західних АЕС ми знаємо, що будь-який персонал, який за родом діяльності перебуває в зоні діючого обладнання, проходить первинну практичну підготовку в навчальній зоні, де він має виконати низку стандартних процедур. Інакше кажучи - показати навички безпечної поведінки на діючому обладнанні. Сьогодні ми йдемо таким же шляхом».

За словами Д.Шаміса, рекомендації міжнародних експертів допоможуть южно-українським фахівцям досягти мети з максимально ефективним результатом. «Ми сподіваємося, що наприкінці цього року ми зможемо проводити навчання за апробованою методологією та затвердженими навчальними матеріалами», - конкретизує він.

Місія підтримки ВАО АЕС завершить роботу 1 червня.

Проведення місій підтримки є однією з ефективних програм ВАО АЕС, що сприяють підвищенню безпеки та надійності експлуатації атомних електростанцій всього світу. Вони є добровільними і виконуються за заявками атомних станцій.