Радіаційна обстановка в 30-кілометровій зоні ЮУАЕС

Понеділок, 14 Травень, 2018 - 15:24

Лабораторія зовнішньої дозиметрії (ЛЗД) цеху радіаційної безпеки ВП «Южно-Українська АЕС» повідомляє, що в квітні 2018 року радіаційний фон на промисловому майданчику та в 30-кілометровій зоні атомної станції знаходився на рівні природних фонових значень, заміряних до пуску АЕС.

 

I. Радіаційний фон на місцевості

Точка контролю

Радіаційний (гамма) фон, мкЗв /год.

 

На проммайданчику ЮУАЕС

0,11

 

смт Арбузинка

0,15

 

с. Бузьке

0,13

 

с. Агрономія

0,15

 

смт Костянтинівка

0,11

 

с. Іванівка

0,12

 

с. Благодатне

0,14

 

м. Вознесенськ

0,13

 

смт Олександрівка

0,12

 

смт Доманівка

0,11

 

с. Богданівка

0,14

 

м. Южноукраїнськ

0,10

 

До пуску першого енергоблока Южно-Української АЕС значення потужності дози були зафіксовані в діапазоні 0,10-0,21 мкЗв/год.

 

II. Контроль викидів ЮУАЕС

Середньодобовий викид радіоактивних речовин, ГБк/добу

 

% від допустимого рівня

Інертні радіоактивні гази (ІРГ)

0,083

Йод-131

0,002

Суміш довгоживучих радіонуклідів (ДЖН)

0,025

 

Повітря (контроль викидів у атмосферу через венттруби енергоблоків АЕС), МБк/міс.

Цезій-137

0,0012

Цезій-134

0,00016

Стронцій-90

0,0008

 

Вимірювання значень контрольованих параметрів, які характеризують радіаційну обстановку на АЕС і в навколишньому середовищі, на Южно-Українській атомній електростанції виконують автоматизована система контролю (АСКРО) та вимірювачі радіаційного фону (ВРФ-02).

АСКРО цілодобово збирає інформацію в режимі реального часу, здійснюючи безперервний автоматичний контроль радіаційної обстановки на промисловому майданчику, в санітарно-захисній зоні (радіус 2,5 км) та в зоні спостереження (радіус 30 км) за усіх режимів роботи АЕС.

Основу АСКРО складають три рівнозначні центральні пункти контролю (ЦПК). Вони розташовані безпосередньо на щиті радіаційного контролю, в кризовому центрі та лабораторії зовнішньої дозиметрії АЕС. Дані на ЦПК спеціальними дубльованими каналами зв'язку надходять з периферійних постів спостереження: 12 постів встановлено в санітарно-захисній зоні і 17 - у зоні спостереження атомної станції. Автоматичне опитування постів виконується не рідше 1 разу на 3 хвилини.

Дублювання ЦПК і каналів зв'язку забезпечує надійне функціонування системи за найнесприятливіших зовнішніх і внутрішніх впливів. Крім АСКРО фонові показники відстежують також вимірювачі радіаційного фону (ВРФ-02), встановлені в 11 населених пунктах 30-кілометрової зони спостереження АЕС.

В умовах нормальної експлуатації АЕС фактичні показники викидів і скидів з Южно-Української атомної станції нижчі від 1% від встановлених меж. Річна доза населення, яке проживає на межі санітарно-захисної зони, перебуває на рівні нижче 0,50 мікрозіверта на рік - це в 20 разів менше дози від годинного перельоту літаком і в 2000 разів менше дози від однієї флюорографії, яку проходить людина під час медичного огляду.

З параметрами радіаційної обстановки в будь-який час доби можна ознайомитися на офіційному сайті ЮУАЕС: https://www.sunpp.mk.ua/uk/activities/radiation.

 

Довідка:

Беккерель(Бк) – одиниця радіоактивності: 1 Бк дорівнює 1 ядерному перетворенню за секунду.

Зи́верт (Зв) - це кількість енергії, поглинена кілограмом біологічної тканини, що дорівнює за дією поглиненій дозі гамма-випромінювання в 1 Гр (грей).