Фахівці ЮУАЕС взяли участь у відкритому обговоренні проектів скоригованих тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється АЕС України, і скоригованої інвестпрограми АЕС на 2018 рік

П'ятниця, 13 Квітень, 2018 - 14:15

Фахівці Южно-Українського енергокомплексу 5 квітня взяли участь у відкритому обговоренні проектів скоригованих тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється атомними станціями ДП «НАЕК «Енергоатом», і скоригованої інвестиційної програми АЕС на 2018 рік. Захід, організований компанією, пройшов у режимі відеоконференції. У ньому взяли участь представники дирекції та відокремлених підрозділів Енергоатома, Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), органів місцевої влади міст-супутників АЕС і інші зацікавлені сторони.

Мета відкритих обговорень - отримати зауваження та пропозиції від органів виконавчої влади, представників місцевого самоврядування і інших осіб відповідно до Порядку проведення відкритих обговорень проектів рішень НКРЕКП.

У процесі обговорення проекту скоригованої інвестпрограми АЕС на 2018 рік було зазначено, що за результатами роботи компанії за 1 квартал цього року було виявлено дефіцит коштів з усіх напрямків. Серед них - підвищення безпеки діючих енергоблоків, добудова об'єктів, що забезпечують збільшення виробництва електроенергії, безпечне зберігання відпрацьованого ядерного палива та переробка радіоактивних відходів, будівництво заміщуючих потужностей і ін. Під час наради було підкреслено, що основним завданням капітальних інвестицій залишається продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків. 2018 року до 30-річного терміну служби наближається третій рівненський і четвертий запорізький, тому основні капітальні вкладення будуть спрямовані на ці цілі. На думку фахівців компанії, збільшення суми капвкладень дозволить якісно та в строк виконати заходи з продовження експлуатації енергоблоків і підвищення їхньої безпеки.

Коригування тарифів дасть можливість також продовжити будівництво нових об'єктів. До таких, зокрема, належить реконструкція системи технічного водопостачання та введення в експлуатацію першої черги бризкальних басейнів ЮУАЕС. Крім цього в компанії ухвалено рішення про початок реалізації пілотного проекту будівництва сонячних електростанцій. Нині триває процедура розгляду проекту щодо зведення СЕС на майданчику Запорізької АЕС. У планах - виконання проектно-вишукувальних робіт на Хмельницькій і Южно-Українській станціях.

2018 року енергогенеруюча компанія ставить завдання і з реалізації проектів непромислового будівництва, що також потребує збільшення сум капітальних вкладень. Зокрема, ЮУАЕС внесло до інвестпрограми фінансування реконструкції блок-секції будинку №11 по вул. Дружби народів.

У цілому кошти інвестиційної програми розподіляться в такому порядку: підвищення безпеки та надійності, продовження термінів експлуатації українських енергоблоків - 72%, нове будівництво - 13%, інші капвкладення - 12% і фізичний захист ядерних установок - 3%.

Загалом проект скоригованої інвестпрограми АЕС на 2018 рік учасниками відкритого обговорення було підтримано з урахуванням пропозицій і зауважень від представників атомних станцій. Голова первинної профспілкової організації ДП «НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич, у свою чергу, запропонував ініціювати внесення змін до Постанови КМУ, що регламентує відрахування на соціально-екологічний розвиток території, де ведеться будівництво об'єктів ядерної енергетики. Згідно зі згаданою постановою, на реалізацію соціальних заходів мають спрямовуватися до 10% від усіх коштів, що надходять у рамках спорудження цих об'єктів. Проте останнім часом ця норма державою виконується не в повному обсязі.

Підбиваючи підсумок обговорення першого питання порядку денного, головуючий віце-президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Айдин Айсін підкреслив, що інвестпрограма має бути спрямована перш за все на розвиток компанії, в тому числі й на соціальні напрямки: «Тому що компанія - це 36-тисячний колектив, який живе в містах-супутниках. Якщо ми втратимо кваліфікований персонал атомних станцій, то нам ні з ким буде експлуатувати АЕС,  тим більше їх розвивати».

Під час розгляду питання обґрунтованості зміни тарифів на відпуск електричної та виробництво теплової електроенергії, що виробляється АЕС України, на 2018 рік було зазначено, що коригування тарифів зумовлене прогнозним балансом відпуску електро- та теплової енергії. На сьогодні тарифи, затверджені НКРЕКП у грудні 2017 року, складають 54,03 коп./кВт·год. і 86,00 грн/Гкал відповідно. За результатами відкритого обговорення відповідно до встановленої процедури проект тарифу склав: на відпуск електроенергії 71,50 коп./кВт·год., на виробництво теплоенергії - 115,45 грн/Гкал.

Серед основних статей витрат, яких торкнуться зміни, - постачання свіжого ядерного палива, виплата заробітної плати, фінансові витрати, експлуатаційні та інші витрати в собівартості, а також адміністративні та інші операційні  витрати.

Особливу увагу під час обговорення було приділено питанню оплати праці працівників компанії. За словами фахівців Енергоатома, 2013 року коефіцієнт співвідношення середньої заробітної плати енергетика та працівника, зайнятого в промисловості, дорівнював 2,4. 2017-го він фактично складав 1,96. За статистичними даними, середня заробітна плата працівників промисловості з 2013 року зросла на 102,2%, тарифна заробітна плата працівників енергогенеруючої компанії - на 66,6%. Тобто темпи росту заробітної плати енергетиків відстають на 35,6%. Тоді як індекс інфляції в країні з січня 2013-го склав 229,69%.

А.Айсін, коментуючи ситуацію, що склалася в атомній галузі, звернув увагу на те, що різниця між тарифами на електроенергію теплових і атомних станцій у розвинутих країнах складає близько 20%. «В Україні до 2000 року вона була не більше 50%. Зараз - у 3,1 рази, - конкретизує він. - У сьогоднішньому тарифі Енергоатома існує дефіцит з усіх основних статей. Крім цього, в  тарифі не враховано витрати на оплату праці персоналу тих об'єктів, які вже ввели в експлуатацію або вводитимемо 2018 року. Це ЦСВЯП, комплекс переробки РАВ на Запорізькій АЕС, комплекс бризкальних басейнів на Южно-Українській станції та інші». У контексті підвищення оплати праці працівників енергогенеруючої компанії йшлося і про плинність кадрів у атомній енергетиці.

Після виступу всіх зацікавлених сторін з питання коригування тарифів на відпуск електричної та виробництво теплової електроенергії, що виробляється АЕС України, проект було підтримано.

Хід публічного заходу з урахуванням усіх зауважень і пропозицій відобразиться в протоколах і буде переданий до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг.

Теги: