ПРЕДСТАВНИКИ ЕНЕРГОАТОМА ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У II ПЛЕНУМІ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ АТОМНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ ТА ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Понеділок, 27 Листопад, 2017 - 10:16

II Пленум Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України (Атомпрофспілки) відбувся 23 листопада у Києві. У роботі Пленуму взяли участь генеральні директори Запорізької, Рівненської та Южно-Української АЕС, генеральний директор ВП «Атомремонтсервіс», керівництво Профкому Компанії, представники інших відокремлених підрозділів НАЕК «Енергоатом».

Директор з кадрів та соціальних питань Енергоатома Григорій Муляр ознайомив учасників Пленуму з результатами роботи Компанії за 10 місяців 2017 року. Серед основних досягнень Енергоатома у поточному році Григорій Муляр відзначив продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 Запорізької АЕС, початок будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС, старт проекту «Енергетичний міст «Україна-ЄС» та інші.

Він звернув увагу учасників пленуму на те, що частка атомної генерації у загальному обсязі виробництва електроенергії в України  зросла за 10 місяців 2017 року на 3,7% і становить 56%. Водночас, Григорій Муляр констатував критичну ситуацію з тарифоутворенням для атомної генерації. «Найбільшою проблемою для стабільної роботи компанії лишається дефіцитний тариф, встановлений на відпуск електроенергії АЕС Національною комісією регулювання електроенергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Тариф не дозволяє профінансувати у повному обсязі виробничі, інвестиційні та соціальні програми. Існують реальні ризики того, що  підготовлений нами висококваліфікований персонал за нинішніх умов, коли зарплати атомників упали порівняно з іншими галузями в рази, може перейти на атомні електростанції Білорусі, Туреччини або інших країн, які зараз будують нові атомні електростанції з реакторами типу ВВЕР. Необхідно зробити усе, щоб зберегти атомні кадри, це безпека не лише АЕС, а й енергетична безпека всієї держави», - переконаний Григорій Муляр.

Голова первинної профспілкової організації Енергоатома Олексій Лич висловив глибоке занепокоєння тарифною політикою НКРЕКП. «Декларується розвиток атомної генерації, але лише на словах, насправді ж ми маємо «тариф виживання». 9 листопада 2017 року НКРЕКП знизила тариф на відпуск електроенергії атомних станцій на 2,9% в листопаді-грудні. Таким чином, тариф на відпуск електроенергії АЕС був знижений з 48 коп/кВт-год до 46,61 коп/кВт-год. У постанові НКРЕКП за напрямом «Нове будівництво» (Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива) знято 56%; «Підвищення безпеки енергоблоків АЕС» – знято 36%;  «Продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС» - мінус 50%; «Технічний розвиток, реконструкція, модернізація основного і допоміжного обладнання» - мінус 25%. Вилучення грошей відбулось, в основному, з напрямків, пов’язаних з безпечною експлуатацією АЕС та подальшим розвитком Компанії, а це загроза національній та енергетичній безпеці України», - підкреслив Олексій Лич.

Виступаючи на Пленумы, директор з інформаційної підтримки та взаємодії зі ЗМІ та громадськістю Асоціації «Український ядерний форум» (АУЯФ) Ольга Кошарна  відзначила, що  від тарифу Енергоатома на відпуск електроенергії АЕС залежить не лише стабільна робота самої Компанії, але й усієї ядерно-енергетичної галузі. (АУЯФ об’єднує 16 провідних підприємств ядерно-енергетичної галузі). «Енергоатом входить у зиму з катастрофічно низьким тарифом. В Компанії недофінансованими залишаються вкрай важливі інвестиційних програм. Не вистачає коштів на програми з підвищення безпеки енергоблоків, як наслідок Компанія змушена брати кредити для покриття цього дефіциту, що позначається на перспективах не лише її розвитку, а й ядерно-енергетичної галузі в цілому. Адже фінансовий стан Енергоатома безпосередньо впливає на обсяги замовлень обладнання, яке виробляють для українських АЕС такі потужні підприємства, як Турбоатом або сумське НПО ім. Фрунзе. Ці підприємства складають основу українського наукомісткого машинобудування», - підкреслила Ольга Кошарна.

Заступниця директора Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Світлана Кульчицька виступила на Пленумі з презентацією, присвяченою реалізації Енергетичної Стратегії України на період до 2035 року. Зокрема, вона розповіла  про План заходів, передбачений на першому етапі реформування енергетичного сектору (до 2020 року) для атомно-промислового сектору. Цей План передбачає продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС, вибір реакторних технологій для будівництва нових атомних енергоблоків на заміщення блоків, які будуть виводитися з експлуатації після 2030 року. Також планується збільшення видобутку урану в Україні за рахунок введення в експлуатацію нових родовищ.

Важливість згуртованості та солідарних дій колективів підприємств ядерно-енергетичної галузі підкреслив у своєму виступі генеральний директор державного концерну «Ядерне паливо» Сергій Дробот.

Голова Східної об’єднаної організації профспілки Борис Філіппов розповів про першочергові завдання, які стоять перед колективом Державного підприємства «СхідГЗК».

Усі, висловлені на Пленумі думки, пропозиції, зауваження будуть опрацьовані і систематизовані відповідними комісіями Атомпрофспілки і ляжуть в основу рішень, постанов та рекомендацій профспілки. Крім проблем галузі на Пленумі також було розглянуто і обговорено внутрішньо-організаційні питання самої профспілки.