Заступник начальника відділу техногенно-екологічної безпеки Південно-Бузького БУВРу Руслан Туз: «Річка на межі виживання»

Вівторок, 12 Вересень, 2017 - 14:22

Влітку 2017 року на річці Південний Буг Укргідрометеоцентром фіксується дуже низька водність із наближенням до маловоддя.  Чому річка висихає? За оцінкою можливих змін водних ресурсів місцевого стоку в Україні у ХХІ столітті, опублікованої в журналі «Водне господарство України» №6 (102) 2012 року, очікується значне зменшення стоку в нижній течії річки Південний Буг (водпост Олександрівка) з поступовим досягненням до 2061-2080 років середньорічного стоку 18,7 м3/с при сьогоднішній нормі 91,4 м3/с. Зменшення стоку пов’язується з потеплінням та зменшенням кількості атмосферних опадів.

Дійсно, в останні роки спостерігається формування маловодних весняних повеней, аномально спекотного та сухого літа. Дія кліматичних факторів накладається роками, і як наслідок, призводить до виснаження поверхневих і підземних водних ресурсів.

Про визначальний вплив кліматичних факторів на висихання річки Південний Буг свідчить факт встановлення її найнижчої водності в 1921 році (середньорічна витрата складала 28,1 м3/с), найменшої витрати води 8 квітня 1936 року (3,3 м3/с), ще до будівництва нині існуючих водосховищ і ставків, гідроелектростанцій, підприємств, зрошувальних систем. І якщо 2018 року не пройде виражена весняна повінь та продовжуватиметься аномальна спека і засуха – обміління річки Південний Буг чекає нас знову з наростаючим ефектом, бо накладатиметься на вже існуючу несприятливу обстановку.  

За таких умов важливим соціальним і екологічним стратегічним завданням є вжиття всіх можливих заходів для створення запасів води. Основні запаси басейну Південного Бугу зосереджено в Ладижинському водосховищі (Вінницька область) – 28,1 млн м3, Олександрівському (Миколаївська область) - 11,3 млн м3, Щедрівському (Хмельницька область) – 8,7 млн м3. Щоденні спрацювання водосховищ дають змогу покращити водність річки та забезпечити питні потреби населення.

Однак, запаси води у водосховищах  басейну Південного Бугу є вкрай обмеженими і за довготривалої межені їх не вистачає. Найкритичніша гідрологічна та водогосподарська ситуація у басейні Південного Бугу складається в Миколаївській області. Оскільки переважна більшість поверхневих вод області формується за рахунок притоку води із суміжних областей по великій річці Південний Буг та середніх річок: Кодими, Синюхи, Чорного Ташлика, Чичиклеї, Інгула. А в останні роки хронічний дефіцит води спостерігається по всьому басейну Південного Бугу.

Вагомим сховищем запасів прісної води, як стратегічного важливого ресурсу для жителів Миколаївщини, може стати Олександрівське водосховище. Його корисний об’єм можливо збільшити до 72,6 млн м3, з яких 46,1 млн м3 призначатимуться для водозабезпечення Миколаївської області та збільшення витрат у річці Південний Буг під час засухи.

І наостанок. Покращити водність річки може кожен з нас. Не забруднюйте сміттям малі річки, балки та яри – вони живлять Південний Буг. Економно використовуйте воду. Кожна зекономлена краплина – це шанс на життя наступних поколінь.