Диверсифікація триває: чотири блоки Запорізької АЕС повністю завантажені ядерним паливом Westinghouse

Понеділок, 29 Листопад, 2021 - 16:37

ДП «НАЕК «Енергоатом» приділяє особливу увагу питанню диверсифікації джерел постачання ядерного палива на вітчизняні АЕС заради забезпечення енергетичної незалежності України. Успішна співпраця НАЕК з американською компанією Westinghouse у цьому напрямі триває вже кілька десятиліть і позначена реальними й відчутними результатами.

Наразі паливо Westinghouse для реакторів ВВЕР-1000 вже використовують на шести енергоблоках українських атомних електростанцій. До кінця поточного року обсяги поставок палива зростуть до семи партій перевантаження щорічно: чотири – для Запорізької АЕС, дві – для Южно-Української та одна – для Рівненської АЕС.

Щойно, після виходу енергоблока №4 Запорізької АЕС з чергового планово-попереджувального ремонту (ППР), завершився важливий етап повного переходу чотирьох блоків на ядерне паливо компанії Westinghouse, яка давно є альтернативним російському «ТВЕЛу» постачальником для українських АЕС. Нагадаємо, завдяки зусиллям колективу ЗАЕС блок №4 вдалося підключили до Об’єднаної енергосистеми України на 9 діб раніше запланованого терміну.

Під час ППР активна зона блока №4 була повністю завантажена тепловидільними збірками виробництва Westinghouse. Також у поточному році це відбулося під час ремонтів на енергоблоках №1 та №3 ЗАЕС, а на п’ятому енергоблоці – ще в 2019 році.

Т.в.о. генерального директора Дмитро Вербицький запевнив, що дослідна експлуатація на п’ятому блоці пройшла успішно. «Повністю завантажена паливом Westinghouse активна зона енергоблока №5 експлуатувалася понад рік, – відзначив він. – Приймальні випробування відбулися у вересні. Міжвідомча комісія, до складу якої увійшли фахівці Запорізької АЕС, Енергоатома, Держатомрегулювання, ухвалила рішення про можливість переведення у промислову експлуатацію». За словами пана Вербицького, відповідне технічне рішення найближчим часом планується направити Регулятору.

Керівник Енергоатома Петро Котін заявив, що, завершивши етап повного переходу чотирьох блоків ЗАЕС на ядерне паливо альтернативного постачальника, НАЕК зробила ще один крок для зміцнення безпеки та незалежності енергетичної галузі України.

«Енергоатом продовжив диверсифікацію, яка є запорукою енергетичної безпеки нашої держави. Крім того, завдяки співпраці з Westinghouse – компанією світового рівня – ми даємо додатковий імпульс для розвитку вітчизняної атомної енергетики», – підкреслив пан Котін.

Для довідки: У 2000 році Україна та США підписали міжурядову угоду, в рамках якої компанія Westinghouse (США) 2005 року поставила в Україну перші шість дослідних паливних збірок, а у 2009-му – повну перевантажувальну партію з 42 касет із паливом для енергоблоків ВВЕР-1000.

Перший контракт щодо співпраці з постачання ядерного палива між ДП «НАЕК «Енергоатом» та компанією Westinghouse був підписаній у 2008-му. За 10 років, у 2018-му, дію контракту пролонгували до 2025 року.

30 вересня 2020-го за участі Президента України Володимира Зеленського Енергоатомом та Westinghouse підписали угоду про постачання палива виробництва Westinghouse для реакторів типу ВВЕР-440 Рівненської АЕС. Також передбачається можливість виробництва частини комплектуючих тепловидільних збірок для ВВЕР-440 виробництва Westinghouse в Україні – на ВП Атомнергомаш, який є відокремленим підрозділом Енергоатома.