Міністр енергетики Герман Галущенко: нова модель ПСО – це ключ до енергетичної безпеки

Вівторок, 31 Серпень, 2021 - 13:16

Очільник Міненерго Герман Галущенко переконаний, що нова фінансова модель ПСО (покладання на державні підприємства спецобов’язків із забезпечення населення доступною електроенергією) змінює роль і вагу на ринку державної генерації, яка виробляє переважну частку електроенергії для країни, допомагає знижувати тариф для побутових споживачів та вирішує питання енергетичної безпеки держави. Про це пан Галущенко заявив в інтерв’ю інформагентству «Інтерфакс-Україна».

«Новою моделлю ПСО ми переслідували кілька цілей відповідно до завдань, які ставив Президент, – розповів міністр. – Насамперед потрібно було оцінити тариф з погляду справедливості, проаналізувати його структуру. Із чого ми виходили? Якщо подивимося на складові тарифу в 1,68 грн/кВт-год, то побачимо, що вартість виробництва становить щонайбільше 5%. За старої моделі ПСО на атомну генерацію відводили 15 коп/кВт-год, але проблема у тому, що вона отримувала лише 6-7 копійок. Можна написати в документах хоч 1,5 грн/кВт-год, але якщо отримуєш своїх 6-7 коп/кВт-год, то від цього нічого не змінюється. Це історія, яка не працює».

Герман Галущенко запевнив: на такій моделі ПСО, яку впроваджено сьогодні, наполягали міжнародні партнери України, серед яких МВФ, USAID тощо. Її доопрацьовуватимуть і вдосконалюватимуть у процесі. «Але ключове зроблено – змінено підхід, державні компанії повноцінно виходять на ринок і реалізують електроенергію, і вже коштом зароблених грошей компенсують різницю між тарифом для населення і ринковою ціною електроенергії, – пояснив міністр. – Держкомпанії припиняють отримувати копійки за залишковим принципом, і це ключ до стабілізації їхнього фінансового стану. Тобто ми змінили вагу і роль на ринку державної генерації, яка виробляє переважну частку електроенергії. І це не лише питання комерції – це питання енергетичної безпеки».

Пан Галущенко додав: таким чином уряд не тільки дозволив збалансувати фінансовий стан Енергоатома й Укргідроенерго, а також зміг знизити тариф на електроенергію для населення, причому до настання осінньо-зимового періоду.