Енергоатом разом із міжнародним співтовариством – на варті світової ядерної безпеки

Четвер, 19 Серпень, 2021 - 16:23

18 серпня Українське ядерне товариство за участі ДП «НАЕК «Енергоатом» провело науково-практичну конференцію «30 років на варті безпеки: досягнення, пріоритети та плани». У заході взяли участь фахівці Компанії, керівники її відокремлених підрозділів, ветерани атомно-енергетичної галузі та представники провідних світових організацій, що відповідають за ядерну безпеку в країнах, де експлуатуються атомні енергоблоки.

Багаторічні партнери Енергоатома, зокрема Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) і Всесвітня асоціація операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС), під час другої секції конференції – «Наукові розробки та досягнення для безпечної експлуатації» – обговорили тенденції розвитку ядерної енергетики й методи підвищення рівня безпеки АЕС.

Особливу увагу доповідачі звертали на нові для галузі виклики та способи їх подолання, а також роль кожного конкретного працівника у цих процесах.

Директор відділу безпеки ядерного устаткування Департаменту ядерної безпеки МАГАТЕ Грег Жентковскі зазначив, що безпека залишається ключовою цінністю атомників усього світу: «Постійне удосконалення, відкритість і прозорість – основні засади атомної генерації. Лідерство у підтримці надійної культури безпеки є одним із наріжних каменів розвитку галузі». Він наголосив, що для підприємств атомної промисловості надзвичайно важливою є культура безпеки керівництва, від якої безпосередньо залежить клімат всередині організацій та поведінка персоналу всіх рівнів. 

Всі атомники давно мали засвоїти ключовий урок: у галузі ядерної безпеки не можна покладатися лише на місцеві регулювальні органи – у цьому переконаний програмний директор лондонського офісу ВАО АЕС Олексій Поляков. «Бо всі атомні станції, на яких відбувалися серйозні аварії, отримували ліцензії на експлуатацію, – пояснив він. – Найбільший ризик несе самозаспокоєння: мовляв, ми ж не найгірші у світі. Саме тому всім без винятку АЕС потрібні регулярне зовнішнє «калібрування» та рівняння на найкращих. Із цією метою і створили ВАО АЕС, яка вже 32 роки співпрацює з атомними генераціями світу задля підвищення рівня їхньої безпеки та надійності».

Менеджер по роботі з клієнтами американської компанії Westinghouse Пер-Олоф Зіберг висловив вдячність Енергоатому як багаторічному надійному партнеру за внесок українських фахівців у вдосконалення світових ядерних технологій саме стосовно безпеки. «Енергоатом і нашу компанію пов’язують понад 20 років співпраці. Звісно, в її основі лежить суворе дотримання безпеки, – запевнив пан Зіберг. – Цим принципом ми керуємося на всіх етапах своєї діяльності, від виробництва до адміністрування, і постійно моніторимо, як забезпечується безпека. Ми високо цінуємо наше партнерство також за зворотній зв’язок, який отримуємо від Енергоатома як нашого замовника. Це дає нам змогу удосконалювати виробничі процеси».

Віцепрезидент наглядової ради польської енергетичної компанії Polenergia S.A. Ганс Швайкардт у своєму виступі звернув увагу на те, що виклики, які нині постають перед атомною енергетикою, пов’язані й із пандемією, проте саме зараз для українських атомників водночас відкривається нове вікно можливостей. «Попри глобальну кризу, спричинену COVID-19, Україна отримала прекрасну можливість забезпечити для Європи великі обсяги безвуглецевої електроенергії. У цьому контексті важливим є проєкт добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС», – сказав пан Швайкардт.

Своєю чергою офіційний представник Framatome в Україні Сергій Корольов висловив всебічну підтримку українським колегам, чиє бачення культури безпеки завжди на стабільно високому рівні.

Підбиваючи підсумки науково-практичної конференції, т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін висловив особливу вдячність іноземним партнерам Компанії, які стабільно підтримують зусилля українських атомників задля безпечного сьогодення й сталого майбутнього.

«Нині уряди держав чудово розуміють: декарбонізація світової економіки значною мірою залежить від розвитку мирного атома, – наголосив пан Котін. – І саме ми, атомники, маємо стояти на передовій у справі захисту планети від кліматичної катастрофи. Скорочення викидів у довкілля – ось додаткове глобальне завдання атомної генерації».

Теги: