Енергоатом та Міндовкілля обговорили завершення будівництва Ташлицької ГАЕС

Четвер, 29 Липень, 2021 - 12:36

28 липня 2021 року ДП «НАЕК «Енергоатом» і Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України провели спільну онлайн-нараду – на виконання доручення віце-прем’єр-міністра – міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Олега Уруського.

На ній обговорили проєкт завершення будівництва гідроагрегатів 3-6 Ташлицької гідроакумулювальної електростанції (ТГАЕС), яка є частиною Южно-Українського енергетичного комплексу.

Наразі у складі ТГАЕС працюють два гідроагрегати сумарною робочою потужністю 302 МВт, при цьому рівень Олександрівського водосховища становить 16 метрів. Введення в експлуатацію третього гідроагрегату заплановане на кінець 2021 року та не передбачає підвищення цього рівня. Відповідно до державної Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, ТГАЕС матиме 6 гідроагрегатів і потребуватиме підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі не вище позначки 16,9 м.

Провідний інженер дирекції з проєктів та інвестиційних програм НАЕК «Енергоатом» Ігор Демиденко зауважив: реалізація цього масштабного проєкту має декілька стратегічних цілей, тож потрібно враховувати його значення не тільки для регіону, а й для України в цілому.

«Саме гідроенергетичні комплекси допоможуть збалансувати Об’єднану енергетичну систему України, – пояснив пан Демиденко. – Робота Ташлицької ГАЕС на повну потужність дозволить не лише підвищити стійкість ОЕСУ, а й створити оперативний резерв для регулювання частоти електричного струму, який є запорукою налагодження безперебійного експорту електроенергії». Він додав: збільшення потужності ТГАЕС у перспективі дасть їй можливість вийти на ринок допоміжних послуг, що зробить її прибутковою.

До того ж, Миколаївська область, де розташована ТГАЕС, має посушливий клімат у літній період, а науковці констатують: повноводність Південного Бугу невпинно скорочується. Тож добудова ТГАЕС і підвищення НПР Олександрівського водосховища передусім вирішили б проблему водопостачання населення Миколаївької області та зрошення сільськогосподарських угідь регіону. Саме тому під час підготовки проєкту будівництва агрегатів 3-6 ТГАЕС Енергоатом ініціював підняття НПР до позначки 20,7 м – лише на піку весняних повеней.

Необхідність цього кроку обґрунтовано також у Звіті з оцінки впливу на довкілля (ОВД). Своєю чергою заступник міністра захисту довкілля Роман Шахматенко зазначив: проєкт може бути розглянутий  повторно відповідно до Закону «Про оцінку впливу на довкілля».

Представники Енергоатома та Міндовкілля домовились провести чергові консультації за участі фахівців та експертів, після яких знову зібратися на нараду. За результатами заходу буде сформовано протокол, який долучать до звіту перед віце-прем’єр-міністром – міністром з питань стратегічних галузей промисловості України.