Енергоатом спільно з міжнародними партнерами працює над безпекою поводження з радіоактивними відходами

Середа, 14 Липень, 2021 - 16:56

12 липня цього року відбулася нарада з радіаційної безпеки поводження з радіоактивними відходами (РАВ).

За участі представників НАЕК «Енергоатом», Спільного офісу підтримки (JSO) Європейської Комісії, Держатомрегулювання України та міжнародних експертів у форматі відеоконференції говорили про хід проєкту з визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання та захоронення РАВ з українських ядерно-енергетичних підприємств.

Основною метою зустрічі стало визначення безпечного, дієвого й ефективного рішення для захоронення трьох проблемних потоків відходів – сольового плава та іонно-обмінних смол (ІОС) з українських атомних електростанцій, а також перліта з ЧАЕС (ІОС і перліт належать до РАВ низького і середнього рівня активності. На АЕС відпрацьовані ІОС накопичуються в ємностях тимчасового зберігання).

Учасники наради обговорили результати проведених експертних досліджень. «У своїй роботі ми використовували не припущення, а реальні дані, – розповів ключовий експерт проєкту Євратома Pleіades Норберт Молітор. – Крім дослідження всіх потоків відходів і визначення технології під кожен окремий їхній тип, ми підготували техніко-економічний аналіз та завершили оцінку безпеки ІОС Южно-Української АЕС і сольового плаву РАЕС».

Представник німецької компанії з радіаційного захисту, ядерного інжиніринґу та зняття з експлуатації ядерних об’єктів BRENK Systemplanung Штефан Тієрфельдт зауважив, що спеціально обладнане приповерхневе сховище твердих радіоактивних відходів відповідає всім світовим стандартам безпеки. За його словами, експерти приділили велику увагу основним шляхам опромінення при поводженні з радіоактивними відходами. «Дуже цікавим етапом був постінструментальний контроль, тобто ті події, які потенційно можуть виникнути. Як окрему модель ми проаналізували можливі інциденти й аварії, наприклад падіння літака на контейнери з РАВ», – розповів пан Тієрфельдт.

Директор департаменту поводження з РАВ та радіаційної безпеки НАЕК «Енергоатом» Валентин Костенко зауважив, що Компанія чекає від експертів кінцевого доопрацьованого пакету документів, зокрема й результатів радіологічної характеризації та обгрунтування безпеки способів захоронення, які направлять на розгляд Регулятору.

Своєю чергою начальник відділу радіаційного захисту Держатомрегулювання Тетяна Кутузова зазначила, що Регулятор належним чином оцінить результати експертних досліджень, внаслідок чого українські атомники зрештою отримають оптимальні рішення щодо переробки та захоронення радіоактивних відходів.

Питання «післястанційної» долі РАВ є одним з найнагальніших практично для всіх АЕС світу та їхніх операторів. Адже від цього чималою мірою залежить надійна, безпечна і плідна експлуатація ядерних енергоблоків. Тож Енергоатом упевнений: вдале вирішення проблеми довгострокового зберігання радіоактивних відходів поза межами виробничих майданчиків додасть українським АЕС запасу міцності й ефективної працездатності ще на довгі роки. А безпеку всіх процесів забезпечуватимуть висококласні фахівці, підготовці та професійному розвитку яких зокрема і НАЕК завжди приділяє особливу увагу.