Інтеграція ОЕС України з європейською енергосистемою

Понеділок, 12 Квітень, 2021 - 16:46

ДП «НАЕК «Енергоатом» продовжує виконувати заходи з Інтеграції енергетичного сектору України до ENTSO-Е, передбаченої Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. Відповідне рішення було ухвалене Енергоатомом ще 2016 року.

Наразі задля інтеграції Об’єднаної енергосистеми України (ОЕС) із загальноєвропейською мережею системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-Е), яка має завершитися не пізніше 2023 року, на українських атомних станціях впроваджують системи моніторингу перехідних режимів.  

Ці високоточні засоби вимірювань із точністю до однієї мікросекунди збиратимуть необхідну інформацію та передаватимуть її до Об’єднаної енергосистеми для централізованого контролю перетоків потужності, визначення місця пошкодження, аналізу коливань й асинхронних режимів у ОЕС тощо.

Зараз їх впроваджують на Рівненській АЕС. Передбачене встановлення шести панелей збору інформації на релейних щитах енергоблоків і відкритих розподільчих пристроїв (ВРП), а також однієї комунікаційної панелі. «Отримана в реальному часі інформація від реєстраторів перехідних режимів буде оброблятися на диспетчерському пункті НЕК «Укренерго», ­– розповідає начальник дільниці Дмитро Коваль. – Це підвищить оперативність реагування на будь-які аварійні ситуації в енергосистемі та сприятиме збереженню ресурсу обладнання, та й загалом дасть змогу підвищити рівень безпеки роботи енергоблоків».  

Обладнання планують встановити і ввести в експлуатацію упродовж року. Його подальша експлуатація здійснюватиметься на автоматизованому робочому місці на ВРП-330 кВ, а обслуговування проводитиме дільниця з ремонту релейного захисту й автоматики електричного цеху АЕС.

Система моніторингу перехідних режимів наразі впроваджується тільки на Рівненській АЕС. Проте інші станції сподіваються на позитивні результати «пілоту», за якими в подальшому така система буде впроваджуватися на інших українських АЕС. «Чекаємо на результати впровадження цієї системи на РАЕС для подальшого застосування його на ЮУАЕС», – пояснив заступник начальника електричного цеха ЮУАЕС Михайло Кремньов.

Для довідки: Європейська мережа системних операторів передачі електроенергії об’єднує 43 оператори у 36 країнах континенту. Українська енергосистема має стати частиною європейської у 2023 році. Основні інтеграційні етапи – переоснащення мережі, налагодження диспетчеризації, удосконалення резерву генерації та її автоматичного контролю.