Фінансовий звіт Енергоатома: окремі підсумки 2020 року

Вівторок, 16 Березень, 2021 - 09:48

На фоні прибуткової операційної діяльності НАЕК «Енергоатом» його чистий збиток, відображений у фінансовій звітності Компанії за 2020 рік на рівні 4,8 млрд грн, сформувався внаслідок сукупності факторів, що не залежать від державного підприємства.

До такого фінансового результату призвели витрати Енергоатома на курсову різницю при обслуговуванні валютних кредитів, втрати Компанії від виконання спеціальних обов’язків із постачання населення доступною електроенергією (ПСО), балансові обмеження, що торік накладалися на атомну генерацію, а також величезна дебіторська заборгованість перед НАЕК «Енергоатом».

Дохід Енергоатома

За підсумками 2020 року ДП «НАЕК «Енергоатом» отримав 45 млрд 648 млн грн чистого доходу від реалізації продукції. Своєю чергою валовий прибуток Енергоатома за 2020 рік становив 6 млрд 837,2 млн грн. При цьому показник EBITDA, що позначає прибуток підприємства до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань, за підсумками минулого року дорівнює 13,3 млрд грн.

Собівартість та ціна

Не слід забувати, що Енергоатом несе прямі втрати через невідповідність собівартості виробленої атомними станціями електроенергії ціні, за якою він постачає її для населення в рамках спецобов’язків (ПСО), покладених на нього урядом. Торік ці втрати сягнули 1,2 млрд грн.

Реалізація електричної енергії для виконання ПСО відбувалася через ДП «Гарантований покупець», а електроенергії на балансуючому ринку – через ПАТ НЕК «Укренерго». Ці компанії не розраховувалися з Енергоатомом вчасно за придбану електроенергію, і продовжують накопичення заборгованостей перед ним.  

Торік впродовж кількох місяців НАЕК була вимушена продавати в рамках ПСО 50% від обсягу виробленої електроенергії за ціною 1 коп/кВт-год, фактично дотуючи населення на суму понад 40 млрд грн.

Балансові обмеження

У квітні минулого року Міністерство енергетики переглянуло та затвердило новий Прогнозний баланс, внаслідок чого на атомну генерацію було накладено штучні обмеження. Через примусове скорочення обсягу товарної продукції у 2020 році з 80,6 млрд кВт-год до 73,7 млрд кВт-год деякі енергоблоки вітчизняних АЕС були виведені в резерв на період від одного до трьох місяців, а інші працювали з обмеженнями потужності від 10 до 40%. Як наслідок – Енергоатом недоотримав 4,7 млрд грн доходу.

При цьому Компанія як зазвичай забезпечувала більше 50% від загальної потреби країни в електроенергії.

Борги перед Енергоатомом

У 2020 році різко погіршились розрахунки за товарну продукцію, відпущену Енергоатомом на ринок. На 1 гривну вартості електроенергії Компанія отримувала в середньому 79 копійок. Зокрема від ДП «Гарантований покупець», якому Енергоатом відпустив 64,9% виробленої за рік електроенергії, надійшло лише 33 копійки на 1 гривню відпущеної продукції. Таким чином НАЕК «Енергоатом» отримала тільки 33% сплати за свою продукцію у грошовому еквіваленті.

Наразі загальна заборгованість перед Енергоатомом сягнула астрономічного показника – 22,6 млрд грн. З них 11,6 млрд грн – це борг вже не функціонуючого держпідприємства «Енергоринок». Додатково – борг ДП «Гарантований покупець» у розмірі 6 млрд 528 млн грн та заборгованість НЕК «Укренерго» в сумі 4 млрд 463 млн грн.

Маючи таку дебіторську заборгованість перед нею, Компанія має продовжувати операційну діяльність. У 2020 році зросли витрати Енергоатома на оплату праці, амортизацію та вартість основних засобів для проведення робіт з подовження термінів експлуатації реакторів. Також зросли соціальні витрати НАЕК та обсяги її відрахувань до бюджетів різних рівнів.

Обслуговування кредитів

Енергоатом обслуговує валютні кредити, завдяки яким реалізовуються, зокрема, такі важливі проєкти, як будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) та Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки енергоблоків АЕС (КЗПБ). Через значне зростання курсу євро та долара США протягом 2020 року збитки Енергоатома при обслуговуванні валютних кредитів сягнули 6 млрд 601 млн грн.

Ще один чинник, який вплинув на фінансовий результат Енергоатома в 2020 році – це витрати на обслуговування запозичених коштів у розмірі 1 млрд 779,7 млн грн. Загалом сума залучених коштів по довгострокових та короткострокових кредитах на кінець минулого року становила 34 млрд 880,9 млн грн. З цієї суми майже 60% – це кредити під капітальні інвестиції та модернізацію. Решту фінансів спрямовано на забезпечення поточної діяльності підприємства.

Вчасна сплата податків та зборів

Протягом 2020 року ДП «НАЕК «Енергоатом» залишалося одним з найбільших платників податків в Україні. Торік державний та бюджети різних рівнів отримали від компанії 16 млрд 108,8 млн грн податків, зборів та ПДВ при розмитненні. До речі, за майже 25 років свого існування Енергоатом приніс державному бюджету України ні багато ні мало 125 млрд грн!

Отже операційна діяльність Енергоатома прибуткова, а чистий збиток, який показав фінансовий звіт, відбивається на папері через низку факторів, що не залежать від діяльності підприємства. Це витрати НАЕК на курсову різницю при обслуговуванні валютних кредитів, балансові обмеження для атомної генерації, недофінансування через виконання ПСО та заборгованість перед Компанією з боку інших гравців енергоринку.

Додамо, що за результатами 9 місяців 2020 року сума чистого збитку Компанії становила 5,3 млрд грн. Та Енергоатому в найкоротші терміни вдалося оптимізувати свою роботу, провести реорганізацію й переглянути укладені попереднім керівництвом контракти з контрагентами, що дозволило заощадити мінімум 1,2 млрд грн і скоротити суму чистого збитку на півмільярда гривень.

Вже перший квартал 2021 року НАЕК «Енергоатом» планує завершити з чистим прибутком та впевнено прогнозує: збитків у поточному році не передбачається.