ОЛЕКСАНДРІВСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ. ФАКТИ БЕЗ ЕМОЦІЙ (I)

Четверг, 7 июля, 2016 - 11:25

Останнім часом низка засобів масової інформації, у т.ч. й деякі центральні телеканали, оприлюднили серію публікацій і відеосюжетів про нібито наміри Южно-Українського енергокомплексу завдати непоправної шкоди флорі та фауні Національного природного парку «Бузький Гард». Активізація «природозахисників» (лапки тут вжиті не випадково, оскільки гучні заяви цих людей нерідко кардинально відрізняється від позиції вчених-екологів, що базується на науково обґрунтованих фактах) пов'язана з намірами атомників підняти рівень Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м. У потоці гучних заяв і безпідставних звинувачень часто перекручуються факти, вириваються з контексту і більш ніж вільно інтерпретуються слова фахівців.

Для формування об'єктивної думки необхідно знати позицію обох сторін, бажано підкріплену фактами та розрахунками. Пропонуємо вашій увазі відповіді фахівців управління капітального будівництва ВП ЮУАЕС на найпоширеніші питання щодо призначення, історії будівництва та перспективних планів розвитку об'єкта гідрокаскаду Южно-Українського енергокомплексу - Олександрівського водосховища.

 

ДЛЯ ПОЧАТКУ ВВІДНА ІНФОРМАЦІЯ. Що являє собою Олександрівське водосховище? Його розташування. Призначення.

Олександрівське водосховище на р. Південний Буг входить до складу Южноукраїнського енергокомплексу та розташоване поблизу м. Южноукраїнськ на землях Арбузинського, Вознесенського та Доманівського районів Миколаївської області.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Южно-Український енергокомплекс (Южно-Українська АЕС зі ставком-охолоджувачем, Ташлицька ГАЕС, Олександрівська ГЕС, Олександрівське та Бакшалинське водосховища) в googl map’s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Олександрівське водосховище в googl map’s

 

 

 

Олександрівське водосховище має комплексне призначення та використовується для гідроенергетики (забезпечення  роботи Олександрівської ГЕС і Ташлицької ГАЕС), зрошування та питного водопостачання. Водосховище використовується також для любительської рибної ловлі.

Основне призначення Ташлицької ГАЕС (ТГАЕС) – покриття пікових навантажень, заповнення нічних «провалів» у об'єднаній  енергосистемі (ОЕС) України, яка має суттєву  нерівномірність добового графіка навантажень, а також створення аварійного резерву швидкодіючих потужностей у Південному регіоні України, в тому числі для Южно-Української АЕС (ЮУАЕС). 

Під час роботи двох агрегатів ТГАЕС у якості верхньої водойми станції з нормальним підпірним рівнем (НПР) 103 м використовується підвідний канал. Два агрегати Ташлицької ГАЕС, працюючи в турбінному режимі зі встановленою потужністю 302 МВт протягом 2,3 години скидають у нижнє Олександрівське водосховище об’єм води, що складає 3,55 млн м3. Під час нічного «провалу» навантаження енергосистеми, цей об’єм перекачується в зворотному напрямку до верхньої водойми одним гідроагрегатом за 4,22 години.

Станом на поточну дату Олександрівське водосховище має проектну позначку НПР +16,0 м та корисну ємність 20,95 млн м3 , у тому числі:

- для Ташлицької ГАЕС - 3,55 млн м3,

- для компенсації незворотних втрат (випаровування)  - 3,60 млн м3,

- для водогосподарських потреб Миколаївської області  - 13,80 млн м3.

Проектом «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» передбачається підвищення НПР Олександрівського водосховища до позначки +20,7 м та збільшення корисної ємності до 72,6 млн м3, у тому числі:

 - для Ташлицької ГАЕС - 14,40 млн м3,

- для компенсації незворотних втрат (випаровування) - 5,10 млн м3,

- для додаткового водоспоживання Южно-Української АЕС - 7,00 млн м3,

- для водогосподарських потреб Миколаївської області, у тому числі для забезпечення санітарно-екологічних попусків у маловодні періоди - 46,10 млн м3.

У зв’язку з тим, що останні роки характеризуються аномально-спекотною погодою, відсутністю опадів і є дуже маловодними, поточна водність річок басейну Південного Бугу значно нижча за норму. Складаються реальні передумови виникнення перебоїв у водозабезпеченні та несприятливої санітарно-епідеміологічної обстановки в нижній течії Південного Бугу.

Досвід 2007–2012 років показав, що заходи, вжиті за рішенням Міжвідомчої комісії зі встановлення режимів роботи водосховищ басейну Південного Бугу щодо попусків з Ладижинського та інших водосховищ, проблему складної водогосподарської ситуації в Миколаївській області в повній мірі не вирішили. Проблема водозабезпечення населених пунктів, розташованих нижче Олександрівського водосховища за течією річки Південний Буг, залишається.

Підвищення НПР Олександрівського водосховища до позначки +20,7 м надасть  реальну можливість акумулювати водні ресурси обсягом 46,1 млн м3, що забезпечить водогосподарські потреби народного господарства Миколаївської області та підтримає санітарно-екологічний попуск в нижній течії р. П.Буг.